قربانی کردن گوسفند زنده در ایران و کشورهای مسلمان نشین قواعد و قوانین خاص خود را دارد که می بایست بر طبق آیین مقدس اسلام مراحل ذبح کردن گوسفند یا حیوان چهارپای دیگری را انجام داد تا گوشت آن حلال باشد و قربانی کردن نیز به شیوه درست به جا آورده شود. چرا که در غیر این صورت گوشت آن حرام می گردد.

قربانی کردن گوسفند زنده در ایران

ایران به عنوان کشوری مسلمان برای ذبح کردن یا همان قربانی نمودن گوسفند زنده آداب و رسوم خاصی در تاریخ داشته است. سنت قربانی کردن گوسفند زنده در ایران از جمله سنت های دیرینه ای بوده است که در اسلام بدان توجه خاصی شده است. چرا که قربانی کردن موجب تقرب به خداوند باری تعالی می شود و حتی در کتاب مبین قرآن کریم نیز آیات زیادی در خصوص این سنت الهی آمده است. به همین دلیل ایرانیان به مانند سایر مسلمان دیگر برای تقرب به خداوند متعال دست به این سنت دیرینه می زنند و به ویژه با فرا رسیدن عید قربان شاهد قربانی کردن سیل عظیمی از ایرانیان هستیم که رو به اجرای این سنت پسندیده قربانی کردن گوسفند زنده می آورند تا بدین ترتیب بتوانند سهمی در تحقق سنت قربانی کردن داشته باشند و موجبات ارج و قرب الهی را در نزد پروردگار برای خود هموار سازند. اما در همین راستا باید این نکته بسیار مهم را به خاطر داشت که برای برپایی سنت دیرینه قربانی کردن گوسفند زنده در ایران و کشورهای مسلمان می بایست حتما نسبت به اصول و قوانین ذبح کردن پایبند بود و به خوبی آن ها را رعایت نمود. به همین منظور در ادامه به نحوه ذبح کردن دام زنده در ایران می پردازیم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این سنت الهی آشنا گردیم.

به جا آوردن سنت قربانی کردن گوسفند زنده

به جا آوردن سنت قربانی کردن

یکی از سنت هایی که در آیین مقدس اسلامی بدان اشاره شده است؛ قربانی نمودن گوسفند زنده می باشد که تقریبا همه مسلمانان با فرارسیدن عید قربان و همزمان با انجام دادن اعمال مربوط به حج گوسفند زنده را قربانی می کنند. این عید یکی از بزرگترین اعیاد ما مسلمانان به شمار می آید و یادآور همان اقدام حضرت ابراهیم برای قربانی نمودن حضرت اسماعیل است که همه ما جریان آن را می دانیم. درست در چنین روزی بود که مسلمانان از آن روز به بعد سعی بر قربانی نمودن یک حیوان چهارپا از جمله گوسفند زنده نموده اند و تا به امروز هم این سنت دیرینه پابرجاست. البته لزومی ندارد که حتما آن حیوان گوسفند زنده باشد؛ بلکه می توان به جای گوسفند، از حیوان چهارپای دیگری نظیر: گاو، گاومیش و شتر و دام هم در همین راستا قربانی نمود.

شرایط قربانی کردن

شرایط درست به جا آوردن سنت قربانی در اسلام

قربانی نمودن همان طور که گفته شد؛ آداب و رسومی دارد که شخص قربانی کننده باید قبل از خرید گوسفند زنده اطلاع داشته باشد و در نزد اسلام می بایست حتما طبق ذبح اسلامی گوسفند زنده را قربانی نمود. طبق گفته اسلام بر منوال ذبح اسلامی بایستی نحوه سر بریدن صحیح گوسفند زنده به خوبی رعایت گردد تا بتوان از گوشت آن گوسفند استفاده نمود و در غیر این صورت روش قربانی نمودن صحیح نیست. در همین راستا شرایطی وجود دارد که حتما بایستی مو به مو اجرا شود تا بتوان به درستی گوسفندی را ذبح نمود. از جمله این قواعد و قوانین برای به جا آوردن سنت قربانی نمودن گوسفند زنده در ایران و کشورهای مسلمان می توان به شرایط زیر اشاره داشت:

  • مسلمان بودن ذبح کننده

اولین شرط قربانی نمودن گوسفند زنده این است که فرد ذبح کننده مسلمان باشد و هیچ گوه دشمنی با اسلام و پیامبر نداشته باشد.

  • ابزار ذبح کردن

سر گوسفند زنده یا هر قربانی دیگر از رسته چهارپایان که به آن اشاره شد؛ می بایست با ابزاری تیز و بُرنده از جنس آهن برید. اما در شرایطی که امکان وجود چنین ابزاری نبود یا در صورتی که با قربانی نکردن ممکن است حیوان تلف گردد، می توان در چنین شرایطی آن را با وسیله برنده دیگری به مانند شیشه یا سنگ تیز استفاده کرد. منهی به شرطی که چهار رگ آن را قطع کند.

  • رو به قبله بودن قربانی

یکی از مسائل بسیار مهمی که در خصوص به جا آوردن سنت خرید گوسفند زنده و قربانی کردن گوسفند بسیار حائز اهمیت است؛ ذکر این مسئله است که باید حتما بدن قربانی را رو به قبله گذاشت. چرا که در غیر این صورت اگر به طور عمد قربانی را خلاف جهت قبله قرار داد؛ باطل و گوشت دام مورد نظر حرام می گردد. البته در صورت غیر عمد بودن یا اینکه نداند که قبله گذاشت، مانعی ندارد و قربانی صحیح می باشد.

  • ذکر بسم الله

قربانی کننده حتما می بایست هنگام قربانی نمودن سر گوسفند زنده، کارد را روی گلوی آن گذاشته و پس از نیت کردن حتما باید بسم الله بگوید. در غیر این صورت اگر عمدا نام خدا را نیاورد، قربانی صحیح نیست و گوشت آن نیز حرام می گردد. البته در صورت غیر عمد یا فراموشی مانعی نیست. برای آنکه گوشت گوسفند زنده یا حیوان مورد نظر حلال باشد؛ می بایست پس از سر بریدن دست و پای خود را به زمین بکوبد یا چشم و دم خود را به حرکت وا دارد. پس از بریدن سر آن هم از حیوان مقداری خون جاری می شود که اگر طبق این صورت قربانی انجام گیرد؛ گوشت آن حلال می باشد.

انتخاب و خرید راحت گوسفند زنده برای سنت قربانی کردن

خرید و انتخاب مناسب و ارزان گوسفند زنده یکی از چالش های اصلی این سنت الهی است. دامداری دامکالا از طریق سایت اینترنتی اقدام به عرضه مستقیم و آنلاین فروش گوسفند زنده نموده است. این سایت با مجموعه از خدمات مختلف از جمله امکان مشاهده و مقایسه گوسفند و همچنین ارسال رایگان و ذبح رایگان شرایط خوب و راحتی را برای خریداران فراهم نموده است. از طرفی گوسفندان موجود در دامداری دامکالا در شرایط کاملا بهداشتی و سالم پرورش پیدا میکنند که این امر بر کیفیت گوشت این دامداری می افزاید.