فهرست بستن

نکات طلایی برای نگهداری از تلویزیون شما

تلویزیون مدتهاست به یکی از لوازم ثابت و مهم هر خانه یا حتی محل های کار تبدیل شده است. امروزه حتی در مدارس، دانشگاه ها و محل های کار هم برای برگزاری یک کنفرانس یا همایش یا کلاس های آنلاین از تلویزیون استفاده می کنند. به همین دلیل هم در تحقیقات مشخص شده که تعداد ساعات تماشای تلویزیون در ایرانی ها، بالاتر رفته است. همین میزان استفاده بالا و تنوع استفاده از آن نیاز به نگهداری از این دستگاه گران قیمت را بیشتر نمایان می کند. از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است، قبل از آنکه مجبور شوید با یک تعمیر کار تلویزیون تماس بگیرید، این مقاله را بخوانید.

تلویزیون را در کجای خانه قرار بدهیم؟

نمی توان به صورت دقیق گفت که چه جایی برای گنجاندن تلویزیون مناسب تر است. اما می توانیم به نکاتی برای انتخاب جای مناسب تلویزیون اشاره کنیم. یکی از این نکات، دوری از وسایل گرما زاست. تلویزیون نباید به محل نصب شوفاژ شما و یا پشت دیواری که آن سمتش شوفاژ قرار دارد نزدیک باشد. حداقل یک و نیم متر تلویزیون را از شوفاژ یا بخاری فاصله بدهید.

در دکوراسیون های امروزی دیده می شود که تلویزیون در بالای شومینه های برقی و یا هیزمی و گازی نصب شده است. این کار به شدت به تلویزیون شما آسیب خواهد زد.

بهترین جا برای نصب تلویزیون ها، فضای پشت به نور و روبروی فضای پذیرایی شماست. بهتر است زاویه دید تلویزیون به گونه ای باشد که حداقل دید را از اتاق های دیگر و یا آشپزخانه هم داشته باشد. تا برای هربار دیدن آن از آشپزخانه خارج نشوید.

تلویزیون را زیر پنل داخلی کولر گازی یا به اصطلاح اواپراتور قرار ندهید، سرما و رطوبت در تابستان و هوای گرم خروجی آن در زمستان به مرور پنل تلویزیون شما را دچار خرابی می کند و باید برای تعمیرات تلویزیون خود اقدام کنید.

نصب تلویزیون روی دیوار

یکی از گزینه ها برای در امان ماندن تلویزیون از دست کودکان و پرتاب اجسام سمت دستگاه، نصب تلویزیون روی دیوار است. با استفاده از لوازم جانبی که به همراه هر تلویزیونی در زمان فروش به دست شما می رسد، پایه های اتصال به دیوار است. این پیچ و پایه ها باید حتما به دیواری با مصالح مناسب متصل شود. اگر دیوار شما سیمانی است باید مطمئن شوید بعد از مدتی پیچ ها شل نمی شوند. یا بر اثر لرزش های حاصل از رفت و آمد افراد تلویزیون به مرور از بست ها خارج نشده و به زمین نمی افتد.

چربی و بوی غذا دشمن تلویزیون

فضای آشپزخانه مکان مناسبی برای نصب یا نگهداری تلویزیون نیست. به مرور با ورود چربی به داخل دستگاه، قطعات و سیم کشی های آن از کار می افتند و متاسفانه امکان بازیابی آنها را هم نخواهید داشت. پس تلویزیونتان را از آشپزخانه دور کنید.

گردگیری را از تلویزیون دریغ نکنید

یکی از عواملی که به سلامتی و عمر بیشتر تلویزیون شما می انجامد، نظافت و گردگیری تلویزیون است. در مرحله اول توجه کنید که تلویزیون در معرض باد پنجره و گرد و خاک ورودی از آن قرار نداشته باشد. منافذ پنل پشتی تلویزیون به شدت مستعد ورود گرد و خاک هستند.

برای گردگیری هم از اسپری های معمول شستشوی شیشه و … استفاده نکنید. با دستمال های نرم میکروفایبر به راحتی می توانید گرد و خاک ها را از روی تلویزیون بردارید. اگر زود به زود این کار را انجام بدهید عمر و ضخامت این آلبودگی ها هم زیاد نخواهد شد و آسیب کمتری به تلویزیون خواهید زد.

قطع و وصل شدن برق، دشمن شماره یک تلویزیون شما

قطع و وصل شدن جریان برق یا کم و زیاد شدن آن، به شدت برای تلویزیون شما آسیب زننده است. با هر بار تغییر ولتاژ ناگهانی، تلویزیون شما ضعیف تر خواهد شد. حتما برای تلویزیون خودتان محافظ تهیه کنید.

اتصال دستگاه های ایمن به تلویزیون

نه تنها نگهداری خود تلویزیون امر مهمی است، بلکه لوازم و تجهیزاتی هم که به تلویزیون وصل می کنید مانند انواع اسپیکرهای خانگی، کنسول های بازی، ویدئو پلیرها و… باید سالم و بدون نویز و ایراد در جریان الکتریکی شان باشند. با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر منازل برای داشتن کیفیت بهتر صدا از اسپیکرهای خانگی استفاده می کنند، تعمیر و سرویس به موقع آنها از خرابی شان جلوگیری می کند. تعمیر اسپیکر خانگی در زمانی که احساس میکنید دارای نویز شده است اقدام مهمی در نگهداری سینما و همچنین تلویزیون شماست.

نصب اپلیکیشن های مخصوص روی  تلویزیون های هوشمند

تلویزیون های هوشمند مانند موبایل های هوشمند، راه خود را خیلی زود در میان لوازم خانگی ما پیدا کرده اند. از گوش دادن به موزیک تا اپلیکیشن های بازی یا اپلیکیشن های نمایش فیلم و ویدئو، همگی بدون نیاز به گوشی های هوشمند، روی تلویزیون قابل انجام است. نگهداری از این تلویزیون ها هم به شدت مهم است، چرا که هزینه قطعات و تعمیرات در تلویزیون های هوشمند بالاتر از تلویزیون های معمولی است.

حتما از اپلیکیشن هایی که برای تلویزیون ساخته می شوند و ورژن تلویزیون هوشمند دارند استفاده کنید و همچنین هر اپلیکیشنی را روی سیستم خود نصب نکنید.

 

از بین بردن ویروس در تلویزیون های هوشمند

هر دستگاهی که با خارج از خود تعامل دارد، ممکن است مورد حمله بد افزارها یا ویروس ها هم قرار بگیرد. این دستگاه می تواند موبایل هوشمند شما باشد، یا لپ تاپ تان یا تلویزیون هوشمندتان. برای اینکه بدانید تلویزیون شما ویروسی شده است این مراحل را دنبال کنید:

وارد تنظیمات یا setting تلویزیون شوید.

در تب عمومی یا general وارد بخش system manager یا مدیریت سیستم شوید.

در بخش smart security شده و گزینه scan را انتخاب کنید.

با این کار تمام بخش های تلویزیون شما بررسی و اسکن می شود در صورتی که تلویزیون به ویروس آلوده شده باشد، خود سیستم عامل به شما پیغام پاک کردن ویروس را می دهد. برای بررسی این مورد می توانید از متخصصین تعمیر و سرویس تلویزیون آچارباز هم استفاده کنید، برای این کار اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید و در بخش ثبت تیکت درخواست بررسی دستگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *