سفر کردن با هواپیما لذت خاص خودش را دارد. هواپیما وسیله ای برای سفر سریع محسوب می شود که در تمام دنیا بسیار پر طرفدار است. دوست داران سفر هوایی بیشتر به دو دلیل به دنبال استفاده از هواپیما برای سفر خود هستند؛ آنها یا به دنبال طی کردن مسیرهای طولانی هستند یا به دنبال سریع رسیدن به مقصد. سایت های بسیاری برای خرید ارزان بلیط هواپیما وجود دارد که از جمله آنها می توان به رسپینا اشاره کرد. اگر از این سایت اقدام به خرید بلیط کرده اید، بهتر است با برخی راهکارها برای خرید ارزان تر بلیط آشنا شوید. در ادامه همراه ما باشید تا به معرفی آنها بپردازیم.

خرید در زمان مناسب

از جمله فاکتور های تاثیرگذار در قیمت بلیط هواپیما، خرید بلیط در زمان مناسب است. بسته به اینکه مقصد سفر شما کدام شهر یا کشور است، تاثیرگذاری فاکتور زمان سفر در قیمت بلیت هواپیما نیز متفاوت است. برای مثال اگر شما قصد سفر ارزان به شهرهای شمالی کشور را دارید، باید زمان متفاوتی را نسبت به سفر به شهرهای جنوبی انتخاب کنید. برای سفر کم هزینه تر به شهرهای جنوبی مثل بندرعباس، بهتر است فصل تابستان را انتخاب کنید که به دلیل گرمای هوا، مسافران کمتری به این شهر سفر می کنند. اما برای سفر به شهرهای شمالی بهتر است فصل زمستان را انتخاب کنید، چرا که غالب مسافران برای سفر به شمال کشور (مثل شهرهای ساحلی دریای خزر) معمولا فصول بهار و تابستان را انتخاب می کنند.

به طور کلی می توان گفت که ارزان ترین زمان سفر، زمانی است که شهر مقصد کمترین میزان مسافر و گردشگر را در دل خود جای داده است. دلیل این موضوع نیز به تاثیرگذاری فاکتور عرضه و تقاضا در قیمت تمام شده بر می گردد.

خرید بلیط چارتر یا لحظه آخری هواپیما

بلیط چارتر نوعی از بلیط است که توسط چارتر کننده از شرکت هواپیمایی خریده شده و به فروش می رسد. این بلیط ها بسته به شرایط فروش و شرایط چارتر کننده می تواند کاهش قیمت یا حتی افزایش داشته باشد! اما اگر به دنبال ارزان تر کردن سفر خود هستید، اخبار مربوطه را دنبال کنید تا در صورت تخفیف برای بلیط های چارتر، بتوانید از آن بهره مند شوید

بلیط های لحظه آخری نیز نوعی از بلیط های چارتر هستند که در لحظات پایانی و نزدیک به پرواز به فروش می رسد. در این شرایط، چارتر کننده برای کاهش ضرر و زیان خود، بلیت ها را با قیمت کمتری به فروش می رسند.

کلاس پروازی

در مجموع سه نوع کلاس پروازی برای هواپیما وجود دارد: فرست کلس، بیزینس و اکونومی. کلاس پروازی نقش مهمی در قیمت پرواز شما ایفا می کند. برای کم تر شدن هزینه ها، بلیط برای کلاس پروازی اکونومی (اقتصادی) تهیه کنید. کلاس پروازی اقتصادی به دلیل ارایه خدمات کمتر نسبت به کلاس بیزینس ارزان تر است. توجه داشته باشید که شرکت های هواپیمایی ایرانی، پرواز فرست کلس ارایه نمی دهند.

قیمت بلیط هواپیما کودکان

بلیط هواپیما برای کودکان در مجموع ارزان تر از بلیط بزرگسالان است. کودکان به دو گروه سنی مختلف ۰ تا ۲ سال به عنوان نوزاد و ۲ تا ۱۲ سال به عنوان کودک تقسیم شده اند. معمولا بهای بلیط کودک 50 درصد و در بعضی موارد 75 درصد بهای بلیط بزرگسال است. اگر کلاس نرخی خیلی ارزان باشد قیمت بلیط بزرگسال و کودک یکی خواهد بود. در پروازهای خارجی هم قیمت بلیط نوزاد بسته به کلاس نرخی متفاوت است اما اغلب 75 درصد نرخ بلیط بزرگسال است.