اتوبوس از گذشته از وسایل نقلیه پر طرفدار بوده است. امروز نیز با توجه به افزایش هزینه و همچنین افزایش کیفیت و امکانات اتوبوس ها همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده اند. در کنار افزایش کیفیت و ارزان بودن، اتوبوس وسیله نقلیه ای است که همیشه و در همه جا موجود است. فرقی نمی کند که سفر شما از شهری بزرگ است یا شهری کوچک، حتی شهرهای بسیار کوچک نیز مکانی را به عنوان پایانه اتوبوسرانی بین شهری اختصاص داده اند. اما یکی از اصلی ترین دغدغه ها هنگام رزرو بلیط اتوبوس بین شهری، برند و کیفیت اتوبوسی است که مسافران قصد رزرو آن را دارند.

در بین سالهای 50 تا 70 شمسی اتوبوس های بین شهری برند و مدل های بسیار محدودی داشتند؛ به شکلی که اکثریت این اتوبوس ها شامل مدل 302 مرسدس بنز می شد. این مدل کم کم از رده خارج شد و اتوبوس هایی به روز تر و با امکانات بیشتر به جاده های کشور پا گذاشتند. حالا اسکانیا، ولوو، هیوندای و مان در جاده ها مسافران را جابه جا می کنند و هر یک امکانات متنوعی را به مسافران خود ارائه می کنند که برای آشنایی با آنها بهتر است.

اتوبوس های ولوو

اتوبوس های این شرکت سوئدی در ایران توسط شرکت رادیران تولید و مونتاژ می شود. اولین سری اتوبوس های ولوو در کشور، مربوط به اوایل دهه 70 شمسی است. مدل های عرضه شده در ایران نیز شامل مدل های B7 ، B12 و B9 است و مدل BR 9  نیز اتوبوس وی آی پی ولوو محسوب می شود. اتوبوس های ولوو اسکلت بندی بهتر و ایمنی بیشتری دارند. امکانات رفاهی اتوبوس های ولوو شامل سیستم های سرمایشی و گرمایشی، عایق بندی صوتی و حرارتی بدنه، یخچال، قهوه جوش، تلویزیون، میکروفون و رادیو، دوربین دنده عقب، سیستم و جعبه کمک های اولیه برخوردار است.

اتوبوس های اسکانیا

اتوبوس های این شرکت معروف، بسیار در دنیا شناخته شده هستند، چرا که اسکانیا از بزرگان صنعت خودروهای تجاری دنیا محسوب می شود. این اتوبوس ها در ایران توسط شرکت عقاب افشان تولید و عرضه می شوند. اتوبوس های اسکانیا از نظر طراحی داخلی بسیار راحت بوده و با داشتن صنلی های بزرگ و متحرک راحتی را برای سرنشینان به همراه می آورد. اتوبوس های اسکانیا بسیار کم خراب می شوند و به همین دلیل محبوب راننده ها هستند. مدل های مختلف 4212 کلاسیک، 4214 کلاسیک سه محوره ، اسکانیا 4212 مارال، 4214 سه محوره مارال و اسکانیا دُرسا از مدل های موجود در کشور ما هستند. اتوبوس های این برند مجهز به صندلی های چرم، تجهیزات لوکس و امکاناتی برای تماشای فیلم و سرگرمی هستند.

اتوبوس های مان

شرکت مان از دهه 70 میلادی شروع به کار کرد و تاکنون جزو برترین شرکت ها تولید کننده اتوبوس در کشور محسوب می شود. براساس نظرسنجی های مختلفی که از مسافران و رانندگان انجام شده است، اتبوس های موجود از این شرکت در کشور ما جزو محبوب ترین و با کیفیت ترین ها محسوب می شود. رانندگان، اتوبوس های مان را نرم و راحت تعریف می کنند. در اتوبوس های مان صندلی های مسافران بسیار راحت و نرم ساخته شده اند. این اتوبوس مجهز به دو یخچال، آمپلی فایر قدرتمند و قوی، چراغ های مطالعه، یخچال، آب سردکن، سیستم تهویه عالی، سیستم گرمایش و سرمایش، کپسول آتش نشانی، جعبه کمک های اولیه، فضای حمل بار و…  است و صندلی های بسیار راحتی را نیز برای مسافران دارد.

در نهایت این انتخاب شماست که چه اتوبوسی را با چه برندی انتخاب کنید. گرچه بسیاری از افراد اتوبوس های مان و لوو را در اولویت های خود قرار می دهند اما فاصله کیفیتی این اتوبوسها زیاد نیست. البته فراموش نکنید که میزان استهلاک و عمر اتوبوس نیز می تواند در کیفیت سفر شما تاثیر گذار باشد.