هرآنچه تاکنون از آیفون‌های ۲۰۱۸ می‌دانیم

هرآنچه تاکنون از آیفون‌های 2018 می‌دانیم

اپل شهریورماه گذشته با رونمایی از آیفون ۱۰ با طراحی جدید و ویژگی‌های شگفت‌انگیز، فصل جدیدی از تاریخ گوشی‌های هوشمند را رقم زد. اپل در آیفون جدید خود با بهره‌گیری از نسل بعدی سیستم احراز هویت بیومتریک یعنی فیس آیدی، دکمه‌ی هوم را از طراحی گوشی کنار گذاشت و به چشم‌انداز خود در ساخت آیفونی کاملا تمام‌صفحه یک قدم نزدیک‌تر شد. به جبران از دست رفتن دکمه‌ی هوم، مجموعه‌ای از ژست‌های ناوبری جدید معرفی شدند که به گفته‌ی جاناتان آیو، تعامل ما با آیفون‌هانمان در سال‌های آینده بر پایه‌ی آن‌ها شکل خواهد گرفت. هرچند آیفون ۱۰ مسیر کاملا متفاوتی را پیمود؛ اما آیفون ۸ و ۸ پلاس از همان طراحی آشنای پیشین که در طول ۱۰ سال گذشته به‌تدریج تکامل یافته بود، بهره گرفتند. در نتیجه اپل در سال ۲۰۱۷ برخلاف رویه‌ی پیشین خود، سه مدل مختلف از آیفون را معرفی و به بازار عرضه کرد.

اکنون در سال ۲۰۱۸، اپل قصد دارد طراحی پرچمداران دیروز خود را کنار بگذارد و در کنار جانشین آیفون ۱۰ دو مدل دیگر با طراحی تمام‌صفحه و نمایشگر بریده معرفی کند. بنابراین دیگر وقت آن رسیده است که برای همیشه با دکمه‌ی هوم و سیستم احراز هویت تاچ آیدی خداحافظی کنیم. این سه مدل مثل همیشه در سپتامبر (شهریور) امسال در مراسمی اختصاصی رونمایی خواهند شد؛ اما تا این لحظه اطلاعات و اخبار بسیار زیادی از آن‌ها منتشر شده است. برای بررسی هر آنچه تاکنون درباره‌ی آیفون‌های ۲۰۱۸ می‌دانیم با زومیت همراه باشید.

2018 iPhones

در تصویر بالا می‌توانید نمایی کلی از آیفون‌های ۲۰۱۸ را با ویژگی‌ها و قابلیت‌های مورد انتظار از هر سه مدل مشاهده کنید. جزئیات مربوط به این گوشی‌ها صرفا براساس شایعات منتشرشده تاکنون و حدس و گمان تحلیلگران در تصویر درج شده است؛ در نتیجه نمی‌توان نسبت به صحت آن‌ها به طور کامل اطمینان داشت. در ادامه به بررسی تمام احتمالات مطرح‌شده می‌پردازیم.

اسامی آیفون‌های ۲۰۱۸

۲۰۱۸ می‌تواند سالی باشد که اپل از ترتیب کاملا جدیدی برای نامگذاری آیفون‌ها استفاده کند. اما در حال حاضر هیچ مدرک مطمئنی از اسامی قطعی آیفون‌های نسل بعدی اپل در دست نیست و فعلا برای اشاره به آن‌ها تنها از عنوان آیفون‌های ۲۰۱۸ یا اندازه‌ی نمایشگر هر کدام استفاده می‌شود. اپل سال گذشته با معرفی آیفون‌های ۸ و ۸ پلاس سنت همیشگی خود را در نامگذاری گوشی‌های هوشمندش با استفاده از حرف اس کنار گذاشت و برای نامیدن آیفون ویژه‌ی دهمین سالگرد نیز از عدد ۱۰ رومی (X) استفاده کرد. در نتیجه هنوز نمی‌دانیم که نحوه‌ی نامگذاری آیفون‌های بعدی دقیقا به چه صورت خواهد بود.

هما‌ن‌طور که اشاره شد، اپل از سال ۲۰۱۱ و با معرفی آیفون ۴ اس از ترکیبب عدد و حرف اس برای نامیدن آیفون‌ها بهره گرفت و در سال ۲۰۱۳ نیز عنوان ۵C را برای نامیدن آیفون ارزان‌قیمت خود با بدنه‌ی پلاستیکی انتخاب کرد. این در حالی است که هم‌اکنون برای اشاره به آیپد ۹.۷ اینچی تنها از نام «آیپد» و برای نامیدن آیپدهای رده‌بالا نیز از عنوان «آیپد پرو» استفاده می‌شود. در نتیجه، احتمال ضعیفی وجود دارد که اپل کماکان عدد ۱۰ (X) را برای نسل بعدی آيفون‌ها به‌کار بگیرد. علاوه بر این، کوپرتینونشین‌ها قطعا از عدد ۹ که سال آینده با عدد ۱۰ (X) تلاقی خواهد کرد، بهره نخواهند گرفت. در هر صورت، نام‌های احتمالی دو مدل پرچمدار آیفون‌های ۲۰۱۸ یعنی آیفون ۵.۸ اینچی و ۶.۵ اینچی را در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

آیفون ۵.۸ اینچی آیفون ۶.۵ اینچی
آیفون ۱۱ آیفون ۱۱ پلاس
آیفون آیفون پلاس
آیفون آیفون پرو
آیفون X آیفون X پلاس
آیفون Xs آیفون Xs پلاس
آیفون X2 آیفون X2 پلاس

دو نام اول در جدول بالا یعنی آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ پلاس محتمل‌ترین گزینه‌هایی هستند که اپل می‌تواند برای نامیدن دو آیفون پرچمدار خود از آن‌ها استفاده کند. استفاده از این نام‌ها آسان است و با نگاه اول نیز می‌توان فهمید که این دو مدل جانشین آیفون نسل قبلی ۱۰ هستند. با این حال، اپل برای اشاره به نسخه‌ی ۶.۱ اینچی آیفون چه نامی را انتخاب خواهد کرد؟

بنا بر انتظارات، مدل ۶.۱ اینچی همانند آیفون SE نسخه‌ای مقرون به‌صرفه از گوشی هوشمند اپل خواهد بود. با این حال، آیفون SE به‌دلیل فرم فکتور کوچک و قیمت ارزانش مدلی منحصربه‌فرد از آیفون محسوب می‌شد و به‌نظر نمی‌رسد که اپل مدل ۶.۱ اینچی را به عنوان جانشین آن عرضه کند. اما، نمی‌توان احتمال پیوستن مدل ۶.۱ اینچی را به خانواده‌ی SE به‌طور کامل رد کرد. اگر اپل تصمیم به انجام چنین کاری گرفته باشد، پس احتمالا این مدل را با نام آیفون اس‌ئی پلاس معرفی خواهد کرد. با این حال، تمام احتمالات مطرح‌شده فعلا در حد حدس و گمان است و برای کسب اطمینان قطعی از برنامه‌های اپل در نامگذاری آیفون‌های امسال باید در انتظار اخبار بیشتر که در هفته‌های آینده منتشر خواهد شد، بمانیم.

سه مدل آیفون با ظاهر یکسان؛ اما مشخصات متفاوت

اپل امسال نیز همچون سال گذشته اقدام به معرفی سه مدل آیفون خواهد کرد. جانشین آیفون ۱۰ همان نمایشگر ۵.۸ اینچی را با تراکم ۴۵۸ پیکسل در هر اینچ (با وضوح تصویر ۱۱۲۵ × ۲۴۳۶ پیکسل) حفظ خواهد کرد و در کنار آن مدل بزرگ‌تر «پلاس» با نمایشگر ۶.۵ اینچ و تراکم ۴۸۰ تا ۵۰۰ پیکسل در هر اینچ معرفی خواهد شد. این دو مدل، آیفون‌های پرچمدار ۲۰۱۸ اپل خواهند بود و از نمایشگرهای چند لمسی OLED با پشتیبانی از HDR و لمس سه‌بعدی بهره خواهند گرفت. اپل برای اشاره به نوع نمایشگر در تبلیغات خود از عنوان نمایشگر سوپر رتینا HD استفاده می‌کند.

iPhone 8 vs  2018 iPhones vs iPhone 8 Plusآیفون‌های ۲۰۱۸ در مقایسه با آیفون ۸ و ۸ پلاس. آیفون ۶.۵ اینچی با وجود بهره‌گیری از نمایشگر بزرگ‌تر تقریبا هم‌اندازه‌ی آیفون ۸ پلاس است.

همان‌طور که اشاره شد، در مراسم شهریورماه امسال، علاوه بر آیفون‌های پرچمدار ۲۰۱۸، یک مدل میان‌رده‌ی جدید نیز با نمایشگر ۶.۱ اینچی و تراکم ۳۲۰ تا ۳۳۰ پیکسل در هر اینچ معرفی خواهد شد. با این حال، اپل در ساخت نمایشگر این مدل از پنل LCD استفاده خواهد کرد که در تبلیغات از آن با عنوان نمایشگر رتینا HD یاد می‌شود، نمایشگر مدل ۶.۱ اینچی احتمالا قادر به پخش محتوای HDR خواهد بود؛ اما براساس برخی گمانه‌زنی‌ها از لمس سه‌بعدی پشتیبانی نخواهد کرد.

براساس گزارش خبرگزاری دیجی‌تایمز، اپل به‌منظور دستیابی مدل ۶.۱ اینچی LCD به ظاهر تمام‌صفحه‌ی آیفون‌های پرچمدار، با کمپانی ژاپنی نیچیا (Nichia) وارد همکاری شده است. این شرکت نوعی فناوری نور پس‌زمینه‌ی LED با نام تراشه‌ی ۰٫۳t LED توسعه داده است که نیازمند اتصالاتی کوچک‌تر خواهد بود. در واقع این اتصالات هستند که اغلب اندازه‌ی حاشیه‌ی گوشی‌های LCD را تعیین می‌کنند. تراشه‌ی ۰٫۳t LED در مقایسه با تراشه‌ی ۰٫۴t LED فعلی از اتصالات کوچک‌تری بهره می‌گیرد و به‌کارگیری آن می‌تواند اندازه‌ی حاشیه را بین ۲ تا ۲.۵ میلی‌متر کاهش دهد. هرچند این LCD جدید، همسانی حاشیه‌ها را در هر طرف گوشی امکان‌پذیر می‌کند؛ اما براساس آخرین تصاویر منتشرشده از آیفون‌های ۲۰۱۸، مدل ۶.۱ اینچی به‌طور قطع در مقایسه با پرچمداران مجهز به نمایشگر OLED همچنان از اندکی حاشیه برخوردار خواهد بود. با این حال نوع نمایشگر LCD مد نظر اپل برای به‌کارگیری در آیفون میان‌رده هنوز مشخص نیست. برخی منابع گزارش می‌دهند که آیفون ۶.۱ اینچی از LCD-های فول اکتیو استفاده خواهد کرد؛ در حالی که وب‌سایت کره‌ای BusinessKorea معتقد است که این گوشی در واقع از همان نمایشگر MLCD+ که در گوشی هوشمند پرچمدار ال‌جی جی ۷ به‌کارگرفته شد، بهره خواهد گرفت.

READ  بهترین ابرخودروهای دهه ۲۰۰۰

2018 iPhonesهمان‌طور که در تصویر دیده می‌شود، آیفون میان‌رده‌ی ۶.۱ اینچی به‌دلیل بهره‌گیری از نمایشگر LCD، قدری حاشیه‌های بیشتری دارد.

ظاهرا هر سه مدل آیفون ۲۰۱۸ مجهز به پنل شیشه‌ی گوریلا گلس ۶ خواهند بود. نسل جدید شیشه‌ی نشکن شرکت کورنینگ از دوام بیشتری بهره‌مند است و در مقایسه با نسل‌های پیشین در برابر سقوط مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد. همچنین گفته می‌شود که اپل بخش عمده‌ای از نمایشگرهای OLED خود برای آیفون‌های سری ۲۰۱۸ را از سوی سامسونگ تامین خواهد کرد؛ اما ال‌جی دیسپلی نیز نمایشگرهای مورد نیاز آیفون ۶.۵ اینچی را به‌دست اپل خواهد رساند. با این حال، اپل احتمالا برای تامین موجودی بیشتر نیم‌نگاهی به شارپ و ژاپن دیسپلی نیز خواهد داشت.

اپل در آیفون‌های ۲۰۱۸  همان سیستم احراز هویت فیس‌آیدی را داخل فضایی کوچک در بالای نمایشگر و به همراه عناصر دیگر از جمله حسگرها، اسپیکر / میکروفون و دوربین جلو ارائه خواهد داد. از آنجایی که آیفون ۱۰ نخستین نسل فیس آیدی را معرفی کرد، انتظار نمی‌رود که در آیفون ۱۱ تغییر نسلی در این فناوری اتفاق بیافتد. براساس شایعات، بهبودهای کلی صورت‌گرفته در فیس‌آیدی احتمالا موجب کاهش اندازه‌ی بریدگی خواهد شد. با این حال منبع دیگری به‌تازگی گزارش داده است که طراحی بریدگی تا سال ۲۰۱۹ دستخوش تغییر نخواهد شد و مینگ چی کو، تحلیلگر موسسه‌ی International Securities نیز خاطر نشان کرده است که آیفون ۵.۸ اینچی و مدل بزرگ‌تر ۶.۵ اینچی به‌شدت به آیفون ۱۰ شباهت خواهند داشت. در عین حال خبرگزاری ET News معتقد است که هر سه مدل آیفونی که امسال معرفی خواهند شد، از حاشیه‌های نازک‌تر و بریدگی کو‌چک‌تر برخودار خواهند بود.

مقاله‌های مرتبط:

با تعهد اپل به شارژ بی‌سیم، انتظار می‌رود که آیفون‌های پرچمدار ۲۰۱۸ همچنان در قسمت پشت از شیشه‌ی تقویت‌شده ساخته شوند و بین ساندویچ شیشه نیز فولاد ضد زنگ قرار بگیرد. اگر آیفون ۶.۱ اینچی مجهز به پشت شیشه‌ای باشد، احتمال می‌رود که برای اتصال دو سطح شیشه‌ای به یکدیگر از آلیاژ آلومینیم استفاده شود.

یک عرصه که رقبا در آن از اپل پیشی گرفته‌اند، بهره‌گیری از رنگ در حین فرایند تولید شیشه و ساخت محصولاتی رنگارنگ و جذاب است. آيفون ۱۰ همچنان تنها در رنگ‌های نقره‌ای و خاکستری فضایی موجود است و هیچ نسخه‌ی قرمز رنگی از این گوشی هرگز به ویترین فروشگاه‌ها راه پیدا نکرد. حتی از نسخه‌ی طلایی رنگی که در ابتدا در اسناد کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) رویت شد نیز هرگز هیچ خبری نشد. ما می‌دانیم که اپل پیش از این با بهره‌گیری از پردازش رنگ هفت لایه، موفق به رنگ‌آمیزی شیشه‌ی آیفون و عرضه‌ی آیفون‌های ۸ و ۸ پلاس در رنگ‌های طلایی و قرمز شده است. با این حال، این احتمال وجود دارد که این شرکت در رنگ‌آمیزی فولاد ضد زنگ به مشکل برخورده است.

iPhone 2018

براساس ادعای مینگ چی کو، اپل در نهایت آیفون‌های پرچمدار را در رنگ طلایی عرضه خواهد کرد. وی علاوه بر این می‌گوید آیفون ۶.۱ اینچی نیز در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها از جمله آبی، قرمز، خاکستری، سفید و نارنجی موجود خواهد شد. تاکنون گزارش‌های ضد و نقیضی درباره‌ی رنگ‌های دقیق آیفون میان‌رده منتشر شده است: اما در هر صورت می‌توان اطمینان داشت که این مدل در رنگ‌های بیشتری قابل سفارش خواهد بود. نمی‌توان با قطعیت گفت؛ اما از آنجایی که اپل ظاهرا در ساخت آیفون ۱۰ در رنگ‌های بیشتر با چالش روبه‌رو بوده است، آیفون ۶.۱ اینچی احتمالا همانند آیپاد تاچ از بدنه‌ای کاملا آلومینیومی ساخته خواهد شد؛ در نتیجه شاید نباید انتظار بهره‌گیری این مدل از پشت شیشه‌ای و شارژ‌ بی‌سیم را داشته باشیم.

اپل پنسل و نمایشگر ۱۲۰ هرتز

با پشتیبانی آیپد ۲۰۱۸ از اپل پنسل، آیا منطقی است که اپل پشتیبانی از این قلم را به آیفون‌های ۲۰۱۸ نیز اضافه کند؟ در حال حاضر نمی‌توان به این سوال پاسخ قطعی داد. اگر اپل تصمیم به انجام این کار بگیرد، آیفون ۶.۵ اینچی می‌تواند با دست پرتری به رقابت با گلکسی نوت ۹ سامسونگ بپردازد.

iPhone with Apple Pencil

با این حال، بنا به تجربه، اپل پنسل هنگام جفت شدن با نمایشگر ۱۲۰ هرتزی آیپد پرو می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد و در ترکیب با نمایشگر ۶۰ هرتزی آیپد امروزی نمی‌تواند آن نرمی و روانی مطلوب کاربران را ارائه کند. هما‌نطور که پیش از این ویژگی TrueTone در آیپد پرو راه خود را به آیفون پیدا کرد، شاید بتوانیم شاهد آن باشیم که اپل آیفون‌های پرچمدار خود را به نمایشگرهای ۱۲۰ هرتز نیز مجهز کند. همچنین این نوع نمایشگر، انتخابی محبوب بین گیمرها است و به‌صورت بالقوه برای کاربردهای واقعیت افزوده نیز بهترین گزینه محسوب می‌شود. با این حال، آیا احتمال دارد که اپل نمایشگر ۱۲۰ هرتزی را تنها برای آیفون ۱۱ پلاس در نظر بگیرد تا یک وجه تمایز بین این مدل و مدل ۵.۸ اینچی ایجاد کند؟ مثل همیشه، هر چیزی ممکن است.

دوربین‌ها

در حداقلی‌ترین حالت انتظار می‌رود که آیفون‌های پرچمدار به همان سیستم دوربین دوگانه‌ی آیفون ۱۰ مجهز باشند؛ دوربینی که از دو لنز معمولی و تله‌فتوی ۱۲ مگاپیکسلی، یکی با گشادگی دیافراگم معمولی f/1.8 و دیگری f/2.4 با تثبیت‌کننده‌ی اپتیکال تصویر دوگانه تشکیل شده است. علاوه بر این، فلش LED چهارگانه‌ی TrueTone با همگام‌سازی آهسته به عکس‌برداری در نور کم کمک می‌کند. البته باید در نظر داشت که مدل میان‌رده‌ی ۶.۱ اینچی همانند آیفون ۸ از دوربین تک‌لنزی بهره‌مند خواهد بود.

وب‌سایت فوربز براساس طرح‌های شماتیک از آیفون ۲۰۱۸ گزارش داده است که مدل پرچمدار ۶.۵ اینچی به‌همراه سه لنز دوربین در قسمت پشت عرضه خواهد شد. اپل می‌تواند با به‌کارگیری ساختار دوربین سه‌گانه برای آیفون پرچمدار ۶.۵ اینچی تلاش کند تا این مدل را با مدل ۵.۸ اینچی متمایز کند و در این راستا از ترکیب لنزهای زاویه‌ی عریض و تله‌فتو با یک حسگر مونوکروم (تک‌رنگ) برای کاهش نویز تصویر و بهبود دامنه‌ی داینامیک بهره بگیرد. هواوی برای نخستین بار در گوشی هوشمند پی ۲۰ پرو دوربین سه‌گانه را ارائه داد و توجهات زیادی را به خود جلب کرد؛ در نتیجه اتخاذ این رویکرد از سوی اپل می‌تواند موجب خشنودی طرفداران این شرکت شود. با این حال، براساس برخی تصاویر دیگر از آیفون‌های ۲۰۱۸، ظاهرا بهره‌مندی مدل ۶.۵ اینچی از سه لنز دوربین در قسمت پشت منتفی است و این مدل همچون برادر کوچک‌تر خود همچنان از دوربین دوگانه استفاده خواهد کرد.

2018 iPhones

هنگامی که صحبت از میزان پیکسل‌ها به میان می‌آید، اپل محافظه‌کارتر از باقی سازندگان گوشی هوشمند به‌نظر می‌رسد. این شرکت از زمان عرضه‌ی آیفون ۶ اس در ۲۰۱۵ تاکنون از حسگر ۱۲ مگاپیکسلی استفاده کرده است. سونی، تامین‌کننده‌ی لنزهای دوربین آیفون به‌تازگی لنز دوربین ۴۸ مگاپیکسلی IMX586 را با آرایه‌ی فیلتر رنگ Quad Bayer معرفی کرد که در آن چهار پیکسل مجاور هم، پیکسل بزرگ‌تری را با ابعاد ۲×۲ تشکیل می‌دهند. این حسگر در اغلب موارد، سیگنال‌های چهار پیکسل مجاور را جمع می‌کند و حساسیت را به حد پیکسل‌هایی با ابعاد ۱.۶ میکرومتر (۱۲ مگاپیکسل) می‌رساند.

می‌توان انتظار داشت آیفون‌های ۲۰۱۸ از دوربینی با مقدار پیکسل بین ۱۶ تا ۱۹ مگاپیکسل بهره‌مند باشند

حسگر دوربین جدید سونی در واقع جانشین حسگر ۴۰ مگاپیکسلی به‌کاررفته در هواوی پی ۲۰ پرو به‌حساب می‌آید و همان‌طور که اشاره شد، همانند نسل پیشین خود از چینش Quad Bayer بهره می‌گیرد. سونی به‌صورت علنی اعلام کرده است که حسگر IMX586 در اوایل سپتامبر ۲۰۱۸ (اواسط شهریور) به گوشی‌های هوشمند راه پیدا خواهد کرد. بنابراین می‌توان امیدوار بود که اپل فرصت بهره‌گیری از این سنسور تازه‌ی سونی را در آیفون‌های ۲۰۱۸ داشته باشد. در غیر این صورت، اگر اپل تصمیم به افزایش مقدار مگاپیکسل آیفون‌ها گرفته باشد، سونی در طیف حسگرهای دوربین Exmore RS خود تعدادی حسگر مناسب در اختیار دارد و می‌تواند به اندازه‌ی کافی به اپل وقت بدهد تا محصول خود را با پردازنده‌ی سیگنال تصویر و نیازهای محاسباتی حسگر مورد نظر یکپارچه کند. این بدین معنی است که می‌توان انتظار داشت آیفون‌های ۲۰۱۸ از دوربینی با مقدار پیکسل بین ۱۶ تا ۱۹ مگاپیکسل بهره‌مند باشند.

READ  موزیلا در حال توسعه‌ی مروگر جدید Fenix برای اندروید است

پیش از این گزارش شده بود که اپل احتمالا از سال ۲۰۱۹ حسگر دوربین سه‌بعدی TrueDepth را به‌منظور بهبود واقعیت افزوده در دوربین‌های عقب معرفی و ایجاد افکت‌های بیشتر از جمله حالت پرتره را فراهم خواهد کرد تا از این طریق کاربران بتوانند انیموجی‌های سرگرم‌کننده را روی سر سوژه‌های دیگر نیز قرار دهند. از آنجایی که اپل هم‌اکنون به‌شدت بر واقعیت افزوده متمرکز شده است، احتمال دارد که قابلیت یادشده را زودتر از پیش‌بینی‌ها معرفی کند. همچنین دوربین جلو یا سلفی در آیفون ۱۰ از بهترین نمونه‌های موجود در بازار محسوب می‌شود؛ اما انتظار می‌رود که اپل در آیفون‌های ۲۰۱۸ بهبودهای قابل توجه‌ای در آن اعمال کند. دست کم انتظار می‌رود که سنسور ۷ مگاپیکسلی فعلی دوربین جلو به ۱۲ مگاپیکسل ارتقا پیدا کند تا به بهترین نحو امکان استفاده از ویژگی تماس ویدئویی گروهی فیس‌تایم در iOS 12 فراهم باشد.

2018 iPhones

در زمینه‌ی فیلم‌برداری پیش‌بینی نمی‌شود که شاهد تغییر قابل ملاحظه‌ای در آیفون‌های پرچمدار امسال باشیم. برخی بر این باورند که هرچند توانایی ضبط ویدئو‌های فوق آهسته‌ی ۹۶۰ فریم بر ثانیه ویژگی سرگرم‌کننده و جذابی است و ترند این روزهای گوشی‌های هوشمند نیز محسوب می‌شود؛ اما در دنیای واقعی و استفاده‌ی روزمره، کاربرد چندانی برای کاربران ندارد. با این حال، طرفداران اپل مشتاق‌اند که این ویژگی را در آیفون‌های نسلی بعدی مشاهده کنند.

پردازنده A12 و ۴ گیگابایت رم

اپل امسال نیز مثل همیشه، نسل بعدی سیستم روی تراشه‌ی قدرتمند خود به نام A12 را معرفی و بدون تردید دو آیفون پرچمدار ۲۰۱۸ را به آن تجهیز خواهد کرد با این حال، آیا این شرکت همین تراشه را برای آیفون میان‌رده‌ی ۶.۱ اینچی به‌کار خواهد گرفت؟ در حال حاضر، A11 بایونیک با وجود گذشت نزدیک به یک سال از معرفی، همچنان تراشه‌ی بی‌نظیری محسوب می‌شود؛ پس آیا این احتمال وجود دارد که اپل به‌منظور کاهش هزینه‌های تولید، آیفون میان‌رده‌ی امسال خود را به سیستم روی تراشه‌ی سال قبل مجهز کند؟ ما امیدواریم که اپل دست به انجام چنین کاری نزند؛ اما مثل همیشه هیچ چیز معلوم نیست.

چندی پیش، امتیازاتی منتسب به آیفون ۲۰۱۸ با iOS 12 در بنچمارگ گیگ‌بنچ رویت شد که نشان‌دهنده‌ی بهبود ۱۰ درصدی عملکرد این تراشه در مقایسه با تراشه‌ی A11 بود. هنوز نمی‌توان نسبت به اعتبار این بنچمارک مطمئن بود؛ اما با مقایسه‌ی نتایج آن با نسل‌های قبلی سیستم‌های روی تراشه‌ی سری A، منطقی به‌نظر می‌رسد که امتیازات بنچمارک یادشده را متعلق به تراشه‌ی جدید اپل بدانیم؛ با این حال، هرچند امتیازات تک‌هسته‌ای و چند هسته‌ای این بنچمارک، نتایج درخشانی محسوب می‌شوند؛ اما اگر این ارقام واقعا متعلق به تراشه‌ی A12 باشند؛ پس به‌نظر می‌رسد که عملکرد نسل جدید تراشه‌ی اپل در قیاس با انتظارات پیشین، قدری در سطح پایین‌تری قرار دارد. علاوه بر این، نکته‌ی جالب توجه در بنچمارک گیگ‌بنچ، آن است که پردازنده‌ی مورد بحث از فرکانس پایه‌ی ۲.۴۹ گیگاهرتز بهره می‌گیرد.

A12 SOC Results

به گزارش دیجی‌تایمز، شرکت صنایع نیمه‌هادی تایوان (TSMC)، به‌منظور تامین سفارشات اپل برای ساخت تراشه‌های A12 و به‌کارگیری آن‌ها در آیفون‌های جدید ۲۰۱۸، حجم تولید لیتوگرافی ۷ نانومتری خود را در نیمه‌ی دوم امسال افزایش داده است. انتظار می‌رود که تراشه‌ی A12 نه‌تنها قادر به ارائه‌ی عملکردی سریع‌تر باشد؛ بلکه به‌تبع آن از بهینگی بیشتری نیز در مصرف انرژی بهره بگیرد. البته تراشه‌ی A12 علاوه بر بهبود کارایی و بهینگی، مجهز به ویژگی‌ها و قابلیت‌های قدرتمندی خواهد بود. پردازنده‌ی سیگنال تصویر این تراشه، تمام ویژگی‌های بهبودیافته‌ی مربوط به دوربین از جمله فوکوس خودکار سریع‌تر، پردازش پیکسل و کاهش نویز چند بانده‌ی سخت‌افزاری را به‌همراه خواهد داشت. به‌همین نحو، بهبودهای موتور عصبی A12 (موتور عصبی A11 بایونیک که از طراحی دو هسته‌ای بهره می‌گیرد، در زمان واقعی قادر به پردازش ۶۰۰ میلیارد عملیات در هر ثانیه است) موجب ارتقای عملکرد فیس‌آیدی خواهد شد.

علاوه بر این، انتظار می‌رود که سیستم روی تراشه‌ی A12 دربردارنده‌ی نسل دوم پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی اپل باشد. اگر به صحت نتایج گیگ‌بنچ اعتماد کنیم، عملکرد گرافیکی آیفون‌های ۲۰۱۸ همچون نسل‌های پیشین در سطحی بالا قرار خواهد داشت. به‌نظر می‌رسد برخی کاربران اپل همیشه از مقدار حافظه‌ی رم موجود در دستگاه‌های این شرکت اظهار نارضایتی می‌کنند؛ با این حال امید می‌رود همان‌طور که در فهرست گیگ‌بنچ اشاره شده است، در دو آیفون پرچمدار امسال شاهد به‌کارگیری ۴ گیگابایت حافظه‌ی رم باشیم و همچنین افزایش حداکثر حافظه‌ی ذخیره‌سازی را از ۲۵۶ گیگابایت به ۵۱۲ گیگابایت مشاهده کنیم.

مقاله‌های مرتبط:

براساس گزارش وال استریت ژورنال، اپل به‌دلیل مناقشات حقوقی بین خود و کوالکام، از مودم‌های ساخت این شرکت در آیفون‌های ۲۰۱۸ استفاده نخواهد کرد. این وب‌سایت معتقد است که اپل در عوض برای تامین مودم‌های آیفون‌های امسال به اینتل و مدیاتک متکی خواهد بود. جورج دیویس، مدیر ارشد مالی کوالکام به‌تازگی در اظهار نظر تازه‌ای تایید کرد که اپل قصد ندارد در آیفون‌های سری ۲۰۱۸ از تراشه‌های کوالکام استفاده کند. وی در ادامه افزود که کوپرتینونشین‌ها از مودم‌های ساخت رقبای آن‌ها بهره خواهند گرفت. این موضوع خبر خوبی برای آیفون‌های ۲۰۱۸ محسوب نمی‌شود؛ زیرا براساس تست‌های صورت‌گرفته، مودم‌های اینتل در مقایسه با کوالکام سرعت پایین‌تری دارند و این بدین مفهوم خواهد بود که آیفون‌های نسل بعدی اپل در زمینه‌ی اتصال به شبکه‌ی نسل چهارم موبایل احتمالا عملکرد ضعیف‌تری از رقبای اندرویدی خود خواهند داشت.

براساس ادعای یک وب‌سایت خبری چینی، دست کم یکی از آیفون‌های ۲۰۱۸ مجهز به قابلیت دو سیم کارت آماده به‌کار خواهد بود. مینگ چی کو نیز معتقد است که اپل دو مدل مختلف از آیفون ۶.۱ اینچی معرفی خواهد؛ یک مدل مجهز به قابلیت سیم دوگانه در حالت آماده‌ به‌کار که امکان استفاده‌ی همزمان از دو سیم کارت را فراهم می‌آورد و مدل دیگر با برخورداری از تنها یک شکاف سیم کارت. همچنین به‌تازگی گزارش شد که در نسخه بتا ۵ توسعه‌دهندگان iOS 12، پشتیبانی از سیم کارت دوگانه رویت شده است. سیستم‌عامل اپل حتی به وجود خشاب فیزیکی دوم سیم کارت اشاره کرده است؛ بدین معنی که آیفون مجهز به سیم دوگانه احتمالا از دو سیم کارت فیزیکی پشتیبانی خواهد کرد و این قابلیت تنها محدود به یک خشاب سیم کارت و سیم کارت الکترونیکی (eSIM) نخواهد بود.

باتری و شارژ

اپل امسال نیز همچون سال گذشته به استفاده از ساختار باتری دوگانه در آیفون‌های پرچمدار امسال ادامه خواهد داد. با این حال آیفون ۶.۱ اینچی احتمال مجهز به یک باتری خواهد بود. بسیاری از منابع گزارش داده‌اند که اپل تلاش دارد تا وابستگی‌اش را به شرکت تامین‌کننده‌ی Dialog Semiconductor کاهش دهد و در همین راستا در حال طراحی تراشه‌های مدیریت انرژی خود برای تمام یا برخی از آیفون‌های ۲۰۱۸ است. برخی گزارش‌های ضد و نقیض حاکی از آن است که اپل قصد دارد نزدیک به نیمی از تراشه‌های مدیریت انرژی خود را در آیفون‌های ۲۰۱۸ جایگزین نمونه‌های موجود کند. این در حالی است که منبعی دیگری خاطر نشان کرده که تراشه‌های اختصاصی اپل احتمالا تا سال ۲۰۱۹ آماده نخواهند شد.

READ  مایکروسافت دوباره شیوه‌ کار کاربران را دستخوش تغییر می‌کند

iPhone 2018 Batteryساختار باتری دوگانه‌ی آیفون ۱۰

با این حال، اگر تراشه‌های یادشده آماده شده باشند، انتظار می‌رود که در آیفون‌های ۵.۸ و ۶.۵ اینچی به‌کار گرفته شوند. تراشه‌های جدید اپل وظایفی همچون مدیریت عمر باتری، شارژ دستگاه (در اتصال با ایرپاور) و مصرف انرژی را با قابلیت‌های پیشرفته‌ی نظارتی برعهده خواهند گرفت. سال گذشته اپل با طراحی پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی خود، موفق به کاهش هزینه‌ها و بهبود آیفون پرچمدارش شد. اگر موانع پیش‌روی اپل از میان برداشته شود، تراشه‌های مدیریت انرژی این شرکت در ترکیب با سیستم روی تراشه‌ی ۷ نانومتری A12 می‌توانند ساعت‌ها به عمر باتری آیفون‌های ۲۰۱۸ بیافزایند. اما در غیر این صورت، انتظار می‌رود که عمر باتری مدل ۵.۸ اینچی آیفون تقریبا هم‌اندازه‌ی عمر باتری آیفون ۱۰ باشد و مدل بزرگ‌تر ۶.۵ اینچی نیز از باتری بزرگ‌تری با حداکثر ۲۵ درصد ظرفیت بیشتر، یعنی چیزی در حدود ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ میلی‌آمپر بهره بگیرد.

انتظار می‌رود که اپل سرانجام پد شارژ‌ بی‌سیم ایرپاور را به‌صورت رسمی در کنار آیفون‌های ۲۰۱۸ عرضه کند

در نهایت انتظار می‌رود که اپل سرانجام پد شارژ‌ بی‌سیم ایرپاور را به‌صورت رسمی در کنار آیفون‌های ۲۰۱۸ عرضه کند. این پد شارژ‌ سال گذشته در کنار آیفون‌های نسل پیشین معرفی شد؛ اما تاکنون با گذشت نزدیک به یک سال هنوز راه خود را به بازار پیدا نکرده است. با این حال، به‌زودی می‌توانیم با استفاده از ایرپاور به تجربه شارژ‌ چند دستگاه به‌صورت همزمان دست پیدا کنیم. شارژ بی‌سیم آیفون‌های ۲۰۱۷ تنها با توان ۷.۵ وات، آن هم پس از به‌روزرسانی نرم‌افزاری به iOS 11.2 قابل انجام بود. این در حالی است که استاندارد Qi از حداکثر توان شارژ ۱۵ وات پشتیبانی می‌کند. آیا اپل در عین مقابله با گرمای ناشی از شارژ‌ با توان ۱۵ وات، قادر به حل مشکل شارژ آهسته‌ی آیفون‌ها خواهد بود و آیا ایرپاور از از شارژ‌ با توان ۱۵ وات پشتیبانی خواهد کرد؟ امیدوار هستیم که این گونه باشد.

در نقد و بررسی‌های انجام شده از آیفون ۱۰، بسیاری از خساست اپل در قرار ندادن شارژر سریع در جعبه‌ی دستگاه گلایه کرده بودند. در نتیجه اکنون انتظار می‌رود که اپل این مشکل را در آیفون‌های ۲۰۱۸ رفع کند. براساس شایعات، کوپرتینونشین‌ها در حال کار روی یک شارژر قدرتمندتر ۱۸ واتی هستند تا سرانجام آن را به‌همراه آیفون‌های ۲۰۱۸ عرضه کنند. به گزارش یکی از منابع زنجیره‌ی تامین، آیفون‌های ۲۰۱۸ همگی به‌همراه یک آداپتور ۱۸ واتی USB-C و یک کابل USB-C به لایتنینگ عرضه خواهند شد تا امکان شارژ سریع بدون نیاز به خرید لوازم جانبی اضافی فراهم باشد. همچنین چندی پیش تصویری از نمونه‌ی آزمایشی نسخه‌ی آمریکایی این شارژر ۱۸ واتی منتشر شد که به شارژر ۵ واتی فعلی اپل شباهت داشت و روی آن یک درگاه USB-C به‌چشم می‌خورد.

iOS 12

ما هنوز شاهد هیچ غافلگیری خوشایندی در نسخه‌ی بتا iOS 12 نبوده‌ایم و این نسخه از سیستم‌عامل اپل به جز برخی ویژگی‌های جزئی همچون مموجی‌ها تفاوت چندانی با iOS 11 ندارد؛ اما به‌نظر می‌رسد که اپل هر ساله در کنار معرفی آیفون‌های جدیدش، یک غافلگیری تازه نیز از کلاه جادویی خود بیرون می‌آورد. اپل سال گذشته با معرفی افکت دوربین نورپردازی پرتره کاربران را شگفت‌زده کرد و امسال نیز به‌شدت انتظار می‌رود که قابلیت جدید دیگری را در دسترس کاربران قرار دهد. با توجه به اینکه هر دو پرچمدار امسال مجهز به نمایشگر OLED خواهند بود، باعث خوشحالی خواهد بود که اپل حالت تیره‌ای را که کاربران از مدت‌ها پیش خواستار آن بوده‌اند و همچنین قابلیت نمایشگر همیشه روشن را سرانجام معرفی کند.

iOS 12 Dark Modeطرح مفهومی از نمایشگر همیشه روشن. آیا اپل سرانجام حالت تیره‌ی واقعی را معرفی خواهد کرد؟

علاوه بر این، آیفون ۶.۵ اینچی OLED همانند دیگر آیفون‌های پلاس از حالت منظره یا افقی آیپدمانند پشتیبانی خواهد کرد؛ بدین شکل که با چرخاندن گوشی در حالت افقی، اطلاعات بیشتری در اپلیکیشن‌های اصلی نظیر تقویم یا مخاطبان نمایش داده خواهد شد. بسیاری از اپلیکیشن‌های بومی اپل هم‌اکنون با به‌روزرسانی به آخرین نسخه از حالت منظره‌ی جدید پشتیبانی می‌کنند؛ با این حال این ویژگی برای آیفون ۵.۸ اینچی ارائه نخواهد شد.

iPhone Landscape Mode

قیمت و زمان عرضه

مینگ ‌چی کو در ماه آوریل گزارش داد که اپل امسال هر سه مدل آیفون‌های ۲۰۱۸ را در یک زمان عرضه خواهد کرد و راهبرد قیمتی ملایم‌تری نیز در قبال آن‌ها درپیش خواهد گرفت. وی خاطرنشان کرد از آنجایی که اپل نگران «تاثیر منفی قیمت بالاتر» در بازار است، قیمت‌های زیر را برای آیفون‌های ۲۰۱۸ در نظر گرفته است. او در ادامه افزود که اپل به‌لطف بهبودهای عملکرد مونتاژ، موفق به بهبود ساختار هزینه‌ها شده است. همچنین به گزارش وال استریت ژورنال، اپل انتظار دارد که آیفون میا‌ن‌رده به‌دلیل برخورداری از قیمت مقرون‌به‌صرفه بخش اعظمی از فروش آیفون‌های سری ۲۰۱۸ را تشکیل دهد. از آنجایی که هنوز هیچ اطلاعات بیشتری درباره‌ی ریز هزینه‌ی مواد و لوازم به‌کاررفته در آیفون‌های ۲۰۱۸ در دست نیست، نمی‌توان قیمت‌های پایین را تایید یا رد کرد:

  • آیفون ۵.۸ اینچی بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ دلار قیمت خواهد داشت (کاهش قیمت از ۹۹۹ دلار)
  • آیفون ۶.۵ اینچی بین ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار قیمت خواهد داشت
  • آیفون ۶.۱ اینچی LCD بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار قیمت خواهد داشت

آیفون‌ها به‌صورت سنتی همیشه در ماه سپتامبر (شهریور) معرفی می‌شوند؛ در نتیجه انتظار می‌رود که اپل امسال نیز به این سنت خود پایبند بماند. در نتیجه، هر سه مدل آیفون به احتمال فراوان در اوایل سپتامبر رونمایی خواهند شد و سفارش آن‌ها نیز اندکی بعد از آن امکان‌پذیر خواهد بود. همان‌طور که اشاره شد، مینگ چی کو معتقد است که هر سه آیفون در یک زمان روانه‌ی بازار خواهند شد؛ اما کتی هابرتی، تحلیلگر موسسه‌ی مورگان استنلی معتقد است که عرضه‌ی مدل ۶.۱ اینچی آیفون به‌دلیل مشکلات موجود در تولید سیستم نور پس‌زمینه‌ی LCD احتمالا تا یک ماه به تعویق خواهد افتاد.

هنوز نزدیک به یک ماه تا رونمایی از آیفون‌های ۲۰۱۸ باقی مانده است و مثل همیشه با نزدیک شدن هرچه بیشتر به زمان معرفی، اخبار بیشتر و دقیق‌تری از این گوشی‌ها به بیرون درز خواهد کرد و ما نیز به محض انتشار آن‌ها را پوشش خواهیم داد. نظر شما کاربران زومیت درباره‌ی آیفون‌های ۲۰۱۸ چیست؟

Let’s block ads! (Why?)

بازدید: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.