کاهش عملکرد RTX 3070 در Alienware m15 R5 به شکل عمدی – (به‌روزرسانی)

چند روز پیش بود که گزارشی درباره کاهش عملکرد گرافیک GeForce RTX 3070 لپ تاپ در Alienware m15 R5 منتشر کردیم. در واقع مشخص شده بود که دِل 10 درصد هسته‌های CUDA گرافیک مذکور را غیر فعال کرده است.

به‌روزرسانی: ظاهرا Alienware یک به روز رسانی vBIOS برای نوت بوک Alienware m15 Ryzen Edition R5 با گرافیک Nvidia GeForce RTX 3070 منتشر نموده که مشکلات مربوط به تعداد هسته CUDA را حل می‌کند.

متن اصلی: حالا مشخص شده نکته‌ای که می‌توانست یک اشتباه ساده باشد، یک حرکت عمدی از سوی دِل بوده. این تولید کننده تصمیم گرفته تا عملکرد سیستم‌های Alienware m15 R5 را که بر مبنای Ryzen 5000 هستند محدود کند. چنین اقدامی برای لپ تاپ‌های گیمینگ غیر قابل قبول هستند، بخصوص که انویدیا این روز‌‌ها به تولید کنندگان انعطاف پذیری بالایی می‌دهد تا تصمیم بگیرند از کدام مدل با چه توان حرارتی اسفتاده نمایند. در واقع تیم سبز حتی به آنها اجازه می‌دهد تا فعال سازی قابلیت‌هایی مانند Dynamic Boost و Optimus را نیز انتخاب نمایند. به بیان دیگر غیر فعال سازی هسته‌های CUDA آخرین چیزیست که از یک تولید کننده انتظار می‌رود.

کاهش عملکرد GeForce RTX 3070 در نوت بوک Alienware m15 R5 به شکل عمدی

کاهش عملکرد GeForce RTX 3070 در نوت بوک Alienware m15 R5 به شکل عمدی

ظاهرا دِل در پیامی به Jarrod’s Tech تایید کرده که تصمیم غیر فعال سازی هسته‌ها در GeForce RTX 3070 عمدی بوده و مهندسان آنها پس از تست‌ها و گزینه‌های طراحی که در اختیار داشتند چنین تصمیمی را اتخاذ کرده‌اند. این تولید کننده همچنین تایید کرده که احتمالا فعال سازی هسته‌ها در آینده وجود دارد که در واقع ثابت می‌کند محدود کردن آنها از همان لحظه اول منطقی نبوده است.

کاهش عملکرد GeForce RTX 3070 در نوت بوک Alienware m15 R5 به شکل عمدی

در عین حال Tom’s Hardware نیز همین ماجرا را از دِل پیگیری کرده تا توضیح واضح‌تری ارائه شود. ظاهرا این بار دِل آن را یک اشتباه خطاب نموده که در اواسط ژوئن رفع خواهد شد.

انویدیا با سخت گیری تولید کنندگان لپ تاپ را مجبور نموده که توان حرارتی گرافیک‌ها را در صفحه محصولات خود ذکر نمایند. این موضوع البته چند ماهی زمان برد اما اکثر شرکت‌ها در حال حاضر سرعت کلاک و توان حرارتی را در مشخصات ذکر می‌کنند. بخش Alienware شرکت Dell اما یک استثناست. در حقیقت آنها اصلا جزئیاتی را برای گرافیک حاضر در نوت بوک لیست نمی‌کنند. چه برسد به این که غیر فعال سازی هسته‌های CUDA را به کاربر اطلاع دهند.

گرافیک حاضر در سیستم Alienware مذکور بدترین عملکرد را میان هفت تست Jarrod’s Tech داشته است.

کاهش عملکرد GeForce RTX 3070 در نوت بوک Alienware m15 R5 به شکل عمدی

همانطور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، Alienware m15 R5 از گرافیک RTX 3070 با 4608 هسته CUDA استفاده می‌کند در حالی که این میزان در حالت رسمی 5120 عدد می‌باشد. انویدیا حتی GeForce RTX 3070 با 4608 هسته را به عنوان یک گزینه قابل تهیه لیست نکرده است.

کاهش عملکرد GeForce RTX 3070 در نوت بوک Alienware m15 R5 به شکل عمدی

تصمیم عمدی دِل مبنی بر غیر فعال سازی هسته‌های CUDA در Alienware m15 R5 سوالات زیادی را مطرح می‌کند، با توجه به این که چنین اقدامی در Alienware m15 R4 و مدل آینده R6 (حداقل تا بدین لحظه) انجام نشده و هر دو این سیستم‌ها بر پایه پردازنده‌های اینتل هستند.

بیشتر بخوانید: طراحی IHS سری Ryzen 7000 Raphael افشا شد – (به‌روزرسانی)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *