فهرست بستن

چین با توسعه راکتی غول پیکر در پی پشت سر گذاشتن ناسا است

به تازگی گزارش شده چین در حال تولید راکت بسیار قدرتمندی است که می‌تواند محموله های سنگینی را به مدار زمین منتقل کند. بر اساس گفته‌های یک متخصص فضایی، راکت چینی Long March-9 می‌تواند محموله‌هایی به سنگینی ۱۴۰ تن را به مدار زمین منتقل کند.

پیش از راکت Ariane 5 اروپا توانسته بود که محموله‌ای ۲۰ تنی را به فضا منتقل کند و راکت فالکون هوی اسپیس اکس نیز در بهمن‌ماه سال قبل تنها توانسته بود محموله‌ای به وزن ۶۴ تن که شامل یک تسلا رودستر قرمز می‌شد را به مدار زمین منتقل کند. بدین ترتیب توانایی حمل و انتقال ۱۴۰ تن در برابر وزن محموله های منتقل شده توسط دیگر کمپانی‌ها رقم بسیار بالایی به شمار می‌رود.

در مقابل ناسا در حال طراحی و توسعه‌ی سیستم پرتاب جدیدی است تا بتواند در سال ۲۰۲۰ به محموله‌های ۱۳۰ تنی را به فضا منتقل کند. این رقم از محموله‌هایی که راکت چینی قادر است آنها را انتقال دهد نیز ۱۰ تن کمتر است.

به گفته‌ی کارشناسان از این راکت چینی می‌توان در گشت و گذار در فضای دوردست، ساخت منابع انرژی خورشیدی در فضا و ماموریت‌های سنگین در کره ماه استفاده نمود چرا که تمامی این کاربرد‌ها نیازمند انتقال محموله‌های بسیار سنگین به فضا یا کره‌ای دیگر هستند.

علاوه بر این همین کشور در حال طراحی و توسعه‌ی راکت‌های فضایی چند بار مصرف بوده و امید دارد که آنها را تا سال ۲۰۲۱ میلادی روانه‌ی فضا کند.

کشور چین میلیارد‌ها دلار در برنامه‌های فضایی- نظامی سرمایه گذاری کرده و امیدوار است که تا سال ۲۰۲۲ یک ایستگاه فضایی مستقل ایجاد کرده و در آینده‌ای نزدیک انسانهای بسیاری را به کره ماه بفرستد.

علاوه بر این ابرقدرت آسیا قصد دارد که یک پایگاه در کره ماه بسازد و عقب افتادگی خود در زمینه‌ی دستاورد های فضایی را جبران کند. این کشور علاقه شدیدی دارد که در این حوزه‌ نیز فاصله‌ی خود را با آمریکا و روسیه کم کند.

تماشا کنید: راکت‌ های اسپیس اکس در مقایسه با مجسمه آزادی چه اندازه‌ای دارند؟

Let’s block ads! (Why?)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *