فهرست بستن

پیش بینی وضعیت خرید کامپیوتر در سال 1400

یکی از متداول ترین سوالات در میان بخش بزرگی از علاقمندان به تهیه و ارتقای سیستم‌های کامپیوتری، این است که قطعه مورد نظرم را همین حالا بخرم و یا صبر کنم بعدا که قیمت آن پایین تر آمد تهیه کنم؟ واقعیت این است که خرید قطعات کامپیوتر، لپتاپ، و یا حتی گوشی موبایل، یک خرید چند وجهی است و پیدا کردن بهترین زمان برای خرید در ایران، عملا به دلیل وجود متغییر‌های زیاد، به هیچ وجه امکان پذیر نیست و تعیین “برد” و “باخت” در خرید، نسبت به زمان کاملا نسبی است. آنچه که در این میان مهم و قطعی است، تامین نیاز شماست، نه لزوما داشتن احساس رضایت در بیان این جمله که: “چه خوب شد فلان چیز را خریدم وگرنه قیمت آن امروز چند برابر شده! در این مطلب سعی خواهیم کرد یک دورنمای کلی از وضعیت بازار قطعات کامپیوتر در دنیا و پیش بینی وضعیت خرید در بازار ایران در سال 1400 ترسیم کنیم.

موجودی قطعات

یکی از مشکلاتی که پاندمی‌کووید 19 در طول سال گذشته برای دنیا بوجود آورد، افزایش نیاز به دورکاری و نیاز به توسعه آموزش از راه دور بود. بخش اعظمی‌از دورکاری و آموزش از راه دور وابسته به داشتن کامپیوتر شخصی است، و به همین خاطر با حجم انبوهی از تقاضا برای خرید و تهیه قطعات کامپیوتر و لوازم جانبی آن در سراسر دنیا مواجه هستیم. این حجم از درخواست برای انواع قطعات مرتبط با کامپیوتر در تاریخ بی سابقه است و به همین جهت صنعت نیمه‌هادی‌ها و مایکروچیپ سازی با کمبود تولید و تقاضای بسیار زیاد روبه روست. پیش بینی آینده در این زمینه دشوار است اما در طول سال 1400 ممکن است در شش ماهه ابتدای سال با کمبود بیشتر و در ادامه سال با وضعیت نرمال‌تری روبه رو باشیم. همچنین پیش بینی می‌شود در کشور‌های پیشرفته به دلیل وجود واکسن به مرور نیاز به دورکاری کمتر و به دنبال آن تقاضا برای خرید قطعات کامپیوتر نیز کاهش یابد و در نتیجه، وضعیت موجودی در طول سال بهبود پیدا کند. البته وجود قدرت خرید بسیار بالا در کشور‌های توسعه یافته همیشه یکی از عوامل تعیین کننده در حفظ افزایش تقاضا برای خرید قطعات کامپیوتر در دنیا باقی خواهد ماند و شاید این موضوع (قدرت خرید بالا) تقاضای خرید جهانی را همچنان بالا نگه دارد و باعث کمبود و گرانی طیف وسیعی از قطعات در ایران شود.

قیمت ارز

مهمترین چالش و عمده ترین مولفه تعیین کننده در قیمت گذاری هر کالای وارداتی، نرخ ارز است. ظرف سالهای گذشته به دلایل مختلف ارزش پول ایران به صورت غیر عادی نزولی و در نتیجه آن نرخ ارز‌های خارجی همیشه سعودی بوده است. با توجه به اینکه در شرایط حاضر دورنمایی از عادی شدن شرایط اقتصادی وجود ندارد، می‌توان قیمت ارز را در سال 1400 با شیب ملایمی‌ مطابق نرخ تورم سعودی پیش بینی کرد. صد البته چنین پیش بینی خوشبینانه ای تنها در صورتی محقق خواهد شد که بانک مرکزی بتواند یک میزان ارز حداقلی را مانند سال 1399 فراهم کند، در غیر این صورت ممکن است به مانند سال 1398 افزایش قیمت قطعات کامپیوتر به شکل افسار گسیخته تصاعدی شود.

محدودیت در واردات

بانک مرکزی ایران در طی سالهای 1398، و 1399، برای حفظ فیزیکی ارز در داخل کشور، به ناچار محدودیت‌های گسترده ای را بر واردات اعمال کرد. ماه‌های زیادی به طور متناوب ثبت سفارش بدون انتقال ارز ممنوع بود و یا اگر هم مجاز شناخته می‌شد، متقاضیان ماه‌ها می‌بایستی منتظر تایید بانک مرکزی در صف گمرک می‌ماندند و این موضوع به تناوب باعث کسری و فقدان موجودی قطعات کامپیوتر در بازار کشور شد. در طی سال 1399، بارها با کمبود لپتاپ، پردازنده، کولر، واترکولر، و حتی اقلامی ‌مانند کیس و مانیتور در بازار مواجه بودیم که برخی از این کمبود‌ها همچنان ادامه دارند. دلیل آن، نه کم کاری تامین کنندگان محترم، بلکه تعلل بانک مرکزی در بررسی و مجاز شمردن پروسه واردات قانونی این اقلام بوده است. در طی سال 1400 انتظار می‌رود تا زمانی که دولت فعلی بر سر کار باشد، بانک مرکزی همچنان روال سال 1399 را در بخش واردات ادامه دهد و پس از آنهم، ادامه روند فوق، تسهیل و یا اعمال محدودیت‌های بیشتر، وابسته به نظر بانک مرکزی محترم در دولت بعدی ایران خواهد بود.

پیشرفت فن آوری

در سال 2021، انتظار می‌رود هر دو شرکت Intel و AMD پلتفرم‌های جدیدی عرضه کنند. سوکت LGA1700 شرکت اینتل و سوکت AM5 شرکت AMD احتمالا هر دو مبتنی بر استفاده از رمهای DDR5 و شاید ارتباط PCIe Gen.5 خواهند بود. فعلا البته با وجود کمبود سیلیکن در دنیا، هیچ چیز قطعی نیست اما در صورت به واقعیت پیوستن این دو پلتفرم احتمال ارزان تر شدن پلتفرم‌های فعلی در بازار‌های جهانی وجود خواهد داشت. البته در ایران به دلیل وجود تورم دو رقمی، با صبر کردن فقط تمام قیمت‌ها بالاتر خواهند رفت و تجربه نشان می‌دهد، پس از ورود 2 نسل بعدی، قیمت قطعات 3 نسل قبل تر به نسبت ارزانتر خواهند شد. آنهم به دلیل افزایش تورم، قیمت کاهش یافته قطعات سه نسل پیش همچنان بسیار بالاتر از قیمت اولیه ای آنها به هنگام ورود به بازار خواهد بود. پس، بنابراین صبر کردن برای آمدن نسل جدید و ارزانتر شدن نسل قبل، لزوما در ایران اتفاق نمی افتد.

ماینینگ

مهمترین دلیل رونق ماینینگ در دنیا، افزایش بهای رمز ارزها بوده است که همزمان با به روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا بوجود آمد. با توجه به حمایت شرکت‌های فن آوری از رمز ارزها، بعید است دنیا تصمیمی‌ بر خلاف توسعه رمز ارز‌ها اتخاذ کند. از این رو می‌توان پدیده ماینینگ را در کل سال 1400 پایدار و ادامه دار در نظر گرفت که در نتیجه آن قیمت کارت گرافیک و پاور‌های واتیج بالا، همچنان گران و بالاتر از MSRP خواهد بود. کمبود چیپ، ماسفت و دیگر قطعات جانبی، وضعیت تولید کارت گرافیک را اگر محدود تر نکند، وضعیت اسفناک فعلی را تداوم خواهد بخشید. بنابراین اگر در سال 1400 به هر دلیلی نیاز به تهیه کارت گرافیک دارید، مجبور به پرداخت هزینه بسیار بالا هستید. در طی سال 1400 به گیمر‌ها توصیه می‌کنیم سراغ کنسول بروند و صرفا دوستانی که به نوعی طراحی می‌کنند، تولید محتوی دارند، و خلاصه توانایی در آمد زایی با سیستم‌های خود دارند، کارت گرافیک تهیه کنند تا بلکه هزینه اش به مرور جبران شود.

توصیه کلی: منتظر نمانید!

با توجه به وجود مولفه‌ها و متغییر‌های فوق، که هیچ کدام تحت کنترل شما نیست، توصیه کلی ما این است که اگر هر قطعه ای نیاز دارید و توانایی خرید آن را دارید، بلافاصله بخرید. به قول معروف اگر بودجه برای خرید فراهم است سریعا چاله را بکنید و هزینه کنید. مهم نیست نسل بعدی چه زمانی وارد بازار خواهد شد، مهم نیست قیمت دلار بالا خواهد رفت یا پایین خواهد آمد، این را بدانید حتی در صورت عادی شدن شرایط اقتصادی، کاهش تورم دو رقمی‌ فعلی حداقل سه الی چهار سال طول خواهد کشید. پس از آنهم، اگر وضع اقتصادی بهتر شود، قطعا وضع شما هم بهتر خواهد شد و قطعات بهتر و با فن آوری پیشرفته تری در آینده می‌توانید بخرید پس غصه گذشته را نمی‌خورید و از افزایش قدرت خرید خود در آینده خوشحال خواهید بود. اگر هم وضع اقتصادی بهبود نیابد، از اینکه در گذشته وقتی که پول داشته‌اید، توانسته‌اید نیاز خود را با خرید به موقع بر طرف کنید، خوشحال خواهید بود.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *