پردازنده گرافیکی Hopper انویدیا با طراحی MCM در راه است

بر اساس آخرین شایعات منتشر شده ممکن است به زودی شاهد رونمایی انویدیا از ریزمعماری جدید Hopper باشیم. جالب اینکه گفته می‌شود انویدیا در هاپر از طراحی مشابه محصولات AMD استفاده می‌کند و شاهد تراشه‌های متشکل از بیش از یک قطعه سیلیکونی خواهیم بود.

طی دو سال اخیر در اسناد افشا شده و شایعات مختلف شاهد اشاره به ریزمعماری Hopper انویدیا بوده‌ایم. این ریزمعماری انویدیا از طراحی ماژول متشکل از چند تراشه (به اختصار: MCM) بهره می‌گیرد که مشابه محصولات کنونی AMD و محصولات آتی اینتل و AMD است. گفته می‌شود اینتل در پردازنده‌های گرافیکی Xe-HP و AMD در ریزمعماری CDNA2 از همین طراحی استفاده می‌کند.

grace-hopper.jpg

هارپر به افتخار گریس موری هاپر، ریاضی دان و دانشمند علوم کامپیوتر آمریکایی انتخاب شده است. خانم هارپر افسر نیروی دریایی آمریکا بود.

روز گذشته شاهد توییت تازه‌ای از افشاگر اینترنتی Greymon55 درباره هاپر انویدیا بودیم. Greymon55 سابقه درخشانی در افشای نقشه راه‌های AMD دارد و به نظر می‌رسد یک فرد با دسترسی به اطلاعات محرمانه پشت آن باشد. با این وجود هنوز Greymon55 نتوانسته موثق بودن افشاگری‌های خود درباره محصولات انویدیا را هم نشان دهد.

به نوشته افشاگر مزبور، ریزمعماری هاپر انویدیا به زودی از راه می‌رسد که برخی گمانه زنی‌ها به اواسط سال 2022 میلادی اشاره دارند. در این مقطع جزئیاتی درباره پردازنده‌های Hopper انویدیا در دست نیست اما شایعات حاکی از تولید آن با استفاده از فناوری ساخت 5 نانومتری TSMC هستند.

YKeL664CEsyAlfaQ.jpg

همچنین بر اساس شایعات Hopper انویدیا از دو قطعه سیلیکونی تشکیل شده است و جمعاً 288 واحد Streaming Multiprocessors دارد که 2.6 برابر بیشتر از شتاب دهنده A100 با ریزمعماری Ampere است. چنین ترکیبی با بهره گیری از فناوری ساخت 5 نانومتری و بهینه سازی های انویدیا می‌تواند به افزایش کارایی تا 300 درصدی نسبت به شتاب دهنده A100 بیانجامد.

ریزمعماری Hopper انویدیا مخصوص گیمینگ نیست و اولین محصول بر پایه آن می‌تواند H100 باشد که یک شتاب دهنده مخصوص دیتاسنتر خواهد بود. انویدیا در عین حال مشغول کار بر روی معماری Ada Lovelace است که گفته می‌شود مخصوص گیمینگ است. با این حال ریزمعماری Ada Lovelace به این زودی‌ها از راه نمی‌رسد.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *