فهرست بستن

پردازنده‌های AMD ZEN3 با یک سیستم اورکلاک جدید و تعداد هسته‌هایی متفاوت همراه هستند

پردازنده‌های جدید AMD Ryzen با معماری نسل چهارم ZEN، همین امسال از راه خواهند رسید. به تازگی اطلاعات جالب توجهی در زمینه اورکلاک و افزایش تعداد هسته‌های این خانواده منتشر شده است که پیشنهاد می‌کنیم آنها را از دست ندهید. پردازنده‌های Vermeer با تغییرات شگفت انگیز!

یوری بابیلی ملقب به 1usmus که سازنده برنامه محبوب DRAM Calculator بوده و در دنیای سخت افزار نامی شناخته شده است، در برخی موارد اطلاعاتی را در زمینه پردازنده‌های AMD Ryzen منتشر می‌کند که همگی آنها تا کنون درست از آب در آمده‌اند. این منبع این بار به سراغ پردازنده‌های ZEN3 رفته است.

پردازنده‌های آتی ZEN 3 که به احتمال بسیار زیاد تا پایان سال 2020 معرفی خواهند شد، دارای تغییراتی بنیادین به نسبت پردازنده‌های فعلی ZEN2 خواهند بود. داده‌های یوری بابیلی حاکی از آن هستند که AMD ترکیب هسته‌ها را در پردازنده‌های Vermeer تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، این بار شاهد ارائه پردازنده‌هایی با 10 هسته خواهیم بود. هر بخش CCD در این معماری دارای حداکثر 8 هسته خواهد بود که به یک حافظه 32 مگابایتی سطح L3 متصل خواهند شد.

AMD-ZEN3-2.jpg

در نتیجه AMD می‌تواند با این ترکیب اقدام به تولید پردازنده‌های 10 هسته‌ای با دو CCD نماید که هر یک از آنها، 5 هسته را فعال می‌کند. این اقدام می‌تواند در پی رقابت با پردازنده‌های 10 هسته‌ای Intel باشد چرا که AMD فاقد پردازنده‌های 10 هسته‌ای در سبد کالای خود است. پردازنده‌های Vermeer با لیتوگرافی بهبود یافته 7 نانومتری، دارای دو ویژگی بهبود یافته در زمینه اورکلاک هستند.

قابلیتی موسوم به Curve Optimizer در این خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ Curve Optimizer شامل یک منحنی است که امکان کنترل دقیق الگوریتم‌های تقویت، به صورت هسته به هسته را فراهم می‌کند. این منحنی پارامترهایی نظیر ولتاژ و فرکانس را کنترل خواهد کرد. در حال حاضر نمی‌دانیم که این برنامه در سطح CBS یا همان برنامه راه انداز UEFI قرار گرفته و یا توسط برنامه Ryzen Master در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

پردازنده‌های Vermeer در نهایت دارای Infinity Fabric جدید خواهند بود که به شما امکان افزایش فرکانس‌های DCT (کنترلر حافظه) تا کمی بالاتر را در حالت ترکیبی خواهد داد. به نظر می‌رسد که ویژگی‌های پردازنده‌های ZEN3 بسیار بیشتر از مدل‌های فعلی است.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *