فهرست بستن

هواوی و احساس تحریم های امریکا – کاهش درآمد در سه ماهه پایانی 2020

بیش از یک سال از اضافه شدن نام هواوی به لیست تحریم‌های ایالات متحده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور می گذرد. . حالا هواوی می‌تواند تاثیر تحریم‌های امریکا علیه خود را احساس کند. کاهش درآمد در سه ماهه پایانی 2020 رکورد منفی جدیدی است که غول چینی به ثبت رسانده است. اگر چه میزان فروش و سوددهی هواوی در سال 2020 هر چند نامحسوس افزایش یافته بود، اما کاهش درآمد این کمپانی در سه ماهه پایانی سال 2020 می‌تواند در سال 2021 نیز تکرار شود.

در ماه می سال 2019، ترامپ شرکت هواوی و 70 شرکت وابسته به آن را به لیست Bureau of Industry و Security BIS Entity اضافه کرد تا دیگر کمپانی‌های امریکایی نتوانند با هواوی همکاری داشته باشند. بدین ترتیب مجوزهای متعددی از سوی سازندگان امریکایی برای هواوی لغو شد تا این کمپانی حسابی به دردسر بیافتد. از آن پس دیگر اپ های گوگل و سرویس‌های این کمپانی بر روی گوشی‌های جدید هواوی قرار نگرفتند که باعث شد کاربران برای خرید آنها مردد شوند. که کاهش فروش گوشی‎های هوشمند هواوی در کشورهای غربی نتیجه این اتفاق بود.

با این حال به لطف محبوبیت بسیار بالای هواوی در چین و دیگر بازارها، این افت فروش چندان احساس نشد. با این حال دو سال اخیر بدون شک سخت ترین سال‌هایی بوده که هواوی پشت سر گذاشته و شاهد کاهش درآمد سالیانه برای اولین بار در تاریخ خود بوده است. در سه ماهه پایانی 2020، درآمد هواوی 11 درصد کاهش یافته و به 33.5 میلیارد دلار رسیده است. در حالی که در سه ماهه قبل از آن رشد 3.7 درصدی و در سه ماهه دوم رشد 23 درصدی را به ثبت رسانده بود.

کاهش درآمد در سه ماهه پایانی 2020

کاهش درآمد در سه ماهه پایانی 2020 توسط هواوی

فروش کل سالیانه و سودآوری به ترتیب 3.8 و 3.2 درصد افزایش یافته است. هواوی این موضوع را مدیون فروش ایستگاه‌های 5G و فروش بسیار خوب گوشی‌های هوشمند خود در نیمه نخست سال 2020 بوده، که باعث شده فروش ضعیف در نیمه دوم سال چندان به چشم نیاید. کن هو، یکی از سه معاونین رئیس در هواوی در این رابطه گفته: محدودیت تامین برای صنعت گوشی‌های هوشمند ما تاثیر بزرگی بر روی ما گذاشته است و ما تصویر واضحی در بخش تامین برای گوشی‌های هوشمند خود نداشته‎‌ایم. به گفته هو، این تحریم‌ها علیه هواوی کاملا غیر منصفانه است و آسیب‌های زیادی به این کمپانی وارد کرده است.

پس از پایان دوره ریاست جمهوری و روی کار آمدن جو بایدن هم قرار نیست فشارها از روی هواوی کاهش پیدا کند. دولت بایدن هنوز هیچ اقدامی در این مورد انجام نداده است. هواوی در این شرایط روی به فعالیت بیشتر در دیگر زمینه‌ها مانند ساخت محصولات مرتبط با مراقبت و سلامتی، معدن کاری ذغال سنگ و حتی مزارع پرورش خوک روی آورده است. همچنین شایعاتی مبنی بر اینکه هواوی در حال کار بر روی خودروهای خودران هست نیز مطرح است. اوایل همین ماه نیز هواوی که صاحب گسترده ترین پتنت‌های 5G است اعلام کرد به زودی از محصولات این کمپانی در دستگاه‌های موبایل سامسونگ و هواوی استفاده خواهد شد.

اوپو با سبقت از هواوی بزرگترین فروشنده گوشی در چین لقب گرفت

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *