فهرست بستن

هر آنچه که باید در مورد قرص متفورمین بدانید

قرص متفورمین ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد.

قرص متفورمین خوراکی می تواند با چند داروی دیگر تداخل داشته باشد. تداخلات مختلف می توانند اثرات مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال، برخی ممکن است با چگونگی عملکرد و تأثیر یک دارو مرتبط باشند، در حالی که سایرین می توانند عوارض جانبی بیشتری را ایجاد کنند. در قسمت پائین لیستی از داروهایی را به شما معرفی می کنیم که می توانند با قرص متفورمین تداخل داشته باشند. قبل از مصرف قرص های متفورمین، حتمأ با پزشک و داروساز خود در مورد تمام داروهای ضد بارداری و سایر داروهای مصرفی خود صحبت کنید. همچنین در مورد هر ویتامین، و مکمل هایی که استفاده می کنید نیز با پزشک خود صحبت کنید. با به اشتراک گذاشتن این اطلاعات می توانید از بروز مشکلات و عوارض جانبی خطرناک پیشگیری کنید. حتی اگر دارویی مصرف می کنید و احتمال نمی دهید که ممکن است با قرص متفورمین تداخل داشته باشد، باز هم برای اینکه مطمئن شوید حتمأ با پزشک خود مشورت کنید.

1- داروهای تجویزی برای درمان دیابت

مصرف داروهای خاص برای درمان دیابت با قرص های متفورمین باعث کاهش سطح قند خون می شوند. اگر می خواهید مصرف قرص متفورمین را شروع کنید، به احتمال زیاد پزشک شما میزان مصرف داروهای دیگر برای درمان دیابت را کاهش می دهد. نمونه ای از این داروها عبارتند از: انسولین؛ منظورمان داروهایی است که انسولین را آزاد می کنند، مانند گلی بوراید.

2- داروهایی برای کنترل فشار خون

دیورتیک ها برای کاهش و کنترل فشار خون استفاده می شوند و ممکن است سطح قند خون شما را افزایش دهند. مصرف این داروها همراه با قرص متفورمین ممکن است با اثربخشی متفورمین تداخل داشته باشد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: فوروزماید (furosemide)، هیدروکلروتیازید (hydrochlorothiazide)، و نیفیدیپین (Nifedipine). نیفیدیپین یک مسدود کننده کانال کلسیم است که برای کاهش فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو مقدار متفورمین را در بدن شما بالا می برد که ممکن است خطر بروز عوارض جانبی قرص متفورمین را افزایش دهد.

3- داروهایی برای کنترل کلسترول

مصرف اسید نیکوتینیک همراه با قرص متفورمین ممکن است از اثربخشی قرص متفورمین در کاهش میزان قند خون شما جلوگیری کند.

4- داروهایی برای درمان گلوکوم (Glaucoma)

مصرف متفورمین با داروهای مورد استفاده برای درمان گلوکوم ممکن است خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: استازولامید (acetazolamide)، برینزولامید (brinzolamide)، دورزولامید (Dorzolamide)، متازولامید (methazolamide).

5- داروی روانپزشکی توپیرامات (Topiramate)

مصرف قرص متفورمین با توپیرامات، که برای درمان اختلالات عصبی و تشنج استفاده می شود، ممکن است خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش دهد. شما به هیچ عنوان نباید این داروها را با یکدیگر استفاده کنید.

6- داروی موثر بر روی سیستم اعصاب مرکزی فنی توئین (Phenytoin)

مصرف قرص متفورمین همراه با فنی توئین، که برای درمان صرع استفاده می شود، ممکن است از تاثیرگذاری قرص های متفورمین بر روی کاهش سطح قند خون شما جلوگیری کند.

7- داروهای درمان مشکلات مربوط به معده

مصرف قرص متفورمین با سایمتیدین (cimetidine)، که برای درمان سوزش سر دل و سایر مشکلات مربوط به معده تجویز می شود، ممکن است خطر ابتلا به اسیدوز لاکتیک را افزایش دهد. اگر قرص های متفورمین را مصرف می کنید، پزشک ممکن است به جای سایمتیدین یک داروی متفاوت را انتخاب کند.

8- داروی ضد روان ‌پریشی فنوتیازین ها (Phenothiazines)

مصرف قرص متفورمین با فنوتیازین ها، که داروهای ضد روان ‌پریشی هستند، ممکن است از تاثیرگذاری قرص های متفورمین بر روی کاهش سطح قند خون شما جلوگیری کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از: کلرپرومازین (chlorpromazine)، فلوفنازین (fluphenazine)، پروکلوپرازین (prochlorperazine).

9- داروهای هورمونی

مصرف قرص متفورمین همراه با داروهای هورمونی خاص ممکن است از تاثیرگذاری قرص های متفورمین بر روی کاهش سطح قند خون شما جلوگیری کند. از میان این داروها می توان به کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) مانند بودزوناید (budesonide)، فلوتیکازون (fluticasone)، پردنیزون (prednisone)، بتامتازون (betamethasone)، استروژن هایی مانند کنترل هورمون ها، از جمله قرص های کنترل بارداری، و استرادیول اشاره کرد.

10- داروهایی برای درمان بیماری سل

مصرف داروی ایزونیازید (isoniazid) با داروی متفورمین ممکن است باعث این شود که قرص متفورمین اثرگذاری خود را در کاهش میزان قند خون از دست بدهد.

11- داروهای درمان و کنترل تیروئید

مصرف کپسول های متفورمین با داروهای تیروئید خاص ممکن است از تاثیرگذاری قرص های متفورمین بر روی کاهش سطح گلوکز خون شما جلوگیری کند. به عنوان مثال می توان لووتیروکسین (Levothyroxine)، لیوتیرونین (Liothyronine)، لیوتریکس (liotrix) را نام برد.

قرص متفورمین

Let’s block ads! (Why?)

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالاي صفحه