فهرست بستن

نگاه عمیق به سانگ یانگ موسو مدل ۲۰۱۹

نگاه عمیق به سانگ یانگ موسو مدل ۲۰۱۹

محصولات سانگ یانگ سابقه‌ی زیادی در بازار استرالیا دارند و بسیاری از افرادی که به خودروهای ساده و با قوای فنی قدیمی در کنار استحکام مناسب علاقه دارند به سراغ محصولات سانگ یانگ می‌روند. برخی تردیدها در خصوص دوام و قابلیت اطمینان محصولات سانگ یانگ وجود داشت اما چند سالیست که این خودروساز کره‌ای به دنبال احیای چهره‌ی خود است.

2019 SsangYong Musso

مقاله‌های مرتبط:

حال سانگ یانگ قوی‌تر از قبل و با محصولات جدید به بازار برگشته و تقریبا تمامی خودروهایی که در حال حاضر در خط تولید این شرکت قرار دارند جدید هستند. برگ برنده‌ی دیگر سانگ یانگ در بازار رقابت ارائه‌ی گارانتی ۷ ساله بدون محدودیت کیلومتر است.

سانگ یانگ موسو که مدل قدیمی آن در ایران نیز عرضه می‌شد یکی از این محصولات جدید است. نسل جدید موس‍‍و به صورت یک پیکاپ ۴×۴ به قیمت پایه‌ی ۲۱ هزار دلار برای مدل دنده دستی و ۲۲ هزار و ۴۰۰ دلار برای مدل خودکار به فروش می‌رسد. تیپ پایه‌ی این خودرو EX نام دارد ولی دو تیپ دیگر هم وجود دارند که یکی ELX اتوماتیک با قیمت ۲۴ هزار و ۵۰۰ دلار و مدل فول Ultimate با قیمت ۲۷ هزار و ۳۰۰ دلار هستند.

2019 SsangYong Musso

گارانتی ۷ ساله‌ی موسو بهترین در میان خودروهای ۴WD محسوب می‌شود. البته کیاموتورز نیز گارانتی ۷ ساله بدون محدودیت کیلومتر را به همراه سرویس رایگان و خدمات جاده‌ای عرضه می‌کند.

موسوی جدید در تعلیق قسمت عقب از سیستم چند اتصالی، فنرهای لول و ترمز دیسکی بهره می‌برد که در این کلاس از خودروهای یک مزیت محسوب می‌شود. در حقیقت تنها دو خودروی دیگر در این کلاس حضور دارند که از فنر لول و ترمز دیسکی عقب استفاده می‌کنند و یکی از آن‌ها فورد رنجر رپتور و دیگری دوج رم ۱۵۰۰ است.

2019 SsangYong Musso

با این اوصاف می‌توان انتظار کیفیت سواری خوبی را از موسو جدید داشت. از دیگر مشخصاتی که می‌توان آن‌ها را از نکات مثبت موسو دانست باید به فاصله‌ی محوری کم، رینگ‌های ۲۰ اینچی اسپرت و توانایی بارگیری تا ۷۹۰ کیلوگرم اشاره کرد. کیفیت سواری موسو هم در مسیرهای خاکی و هم در جاده خوب ارزیابی می‌شود و فقط در مواجه با دست اندازهای بزرگ ضرباتی را به اتاق منتقل می‌کند که این هم برای یک وانت ایرادی حساب نمی‌شود. البته سانگ یانگ برای حل این مشکل نیز تمهیداتی اندیشیده و از ضربه گیرهای لاستیکی در محل اتصال تعلیق عقب به شاسی استفاده کرده تا ضربات وارده به کابین را کاهش دهد. این موارد سبب شده تا موسو بتواند استاندارد NVH را هم کسب کند.

2019 SsangYong Musso

سانگ یانگ برای عرضه‌ی نسخه‌ی تیونینگ شده و قطعات آپشن برای موسو هم برنامه دارد که فعلا زمان دقیق آن را اعلام نکرده.

موسو از یک پیشرانه‌ی ۲.۲ لیتری توربو دیزلی استفاده می‌کند که البته عملکرد آن به پای پیشرانه‌ی ۲ لیتری بای‌توربو فورد نمی‌رسد اما در نوع خود بی نقص بوده و اشکال خاصی ندارد. در هنگام کارکرد درجا، عملکرد پیشرانه بیصدا و آرام بوده و با افزایش دور موتور هم لرزش آن زیاد نیست.

موسو در قدیم و اوایل قرن ۲۱ از پیشرانه‌ی ۲.۹ لیتری قدیمی مرسدس بنز استفاده می‌کرد که بیشتر به درد مصارف کشاورزی می‌خورد و در کیلومترهای بالا خرابی زیادی داشت و با استانداردهای امروزی نیز چندان همخوانی ندارد.

در عوض پیشرانه‌ی جدید ۴ سیلندر ۲.۲ لیتری توسط خود سانگ یانگ توسعه پیدا کرده و می‌تواند ۱۷۸ اسب بخار قدرت در ۴ هزار دور بر دقیقه و ۴۰۰ نیوتون‌متر گشتاور را در بازه‌ی ۱۴۰۰ تا ۲۸۰۰ دور بر دقیقه تولید کند. با اینکه موسو به قدرتمندی برخی رقبا نیست اما در هنگام رانندگی ضعف خاصی به چشم نمی‌خورد.

2019 SsangYong Musso

2019 SsangYong Musso

برای موسو دو جعبه دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دستی و ۶ سرعته‌ی خودکار قابل انتخاب هستند. جعبه دنده‌ی خودکار این خودرو توسط شرکت ژاپنی Aisin ساخته شده و می‌تواند در سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دور موتور را روی ۱۵۰۰ دور بر دقیقه حفظ کند.  موسو در دنده‌های یک و دو شتابگیری خوبی دارد اما در خصوص شتاب ثانویه در دنده‌های بالاتر کاملا معمولی بوده و خودروی سریعی نیست.

سازنده، مصرف سوخت رسمی برای موسو را ۱۰.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام کرده و در تست‌های مستقل به عدد ۱۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر دست پیدا شده است که نشان می‌دهد عدد اعلامی توسط کارخانه کاملا واقع گرایانه بوده.

2019 SsangYong Musso

بسیاری از موسو سواران دوست داشتند که به جعبه دنده‌ی ۷ سرعته ی خودکار مرسدس بنز هم به صورت آپشن برای موسو عرضه می‌شد اما سازنده اعلام کرده به هیچ وجه چنین برنامه‌ای ندارد.

داخل کابین موسو جدید تغییراتی خوبی کرده و باید به پوشش خوب بخش‌هایی همانند اهرم تعویض دنده و کیفیت خوب کابین اشاره کرد. سیستم تهویه مطبوع نیز عملکرد رضایت بخشی داشته و می‌تواند به خوبی کابین را خنک کند. برای سرنشینان ردیف عقب هم خروجی سیستم تهویه پیش بینی شده و در کنار آن‌ها نیز خروجی برق برای شارژ کردن دستگاه‌ها پیش بینی شده. در مدل فول Ultimate که ۲۸ هزار دلار قیمت دارد برای منتقل کردن حس لوکس بودن از تریم داخلی متفاوت چند رنگ و با طرح چوب نیز استفاده شده است.

2019 SsangYong Musso

موسو فضای کابین خوبی دارد چون طراحان تصمیم گرفته‌اند بیشتر فضای خودرو را به سرنشینان اختصاص دهند تا به جای بار و به همین خاطر سرنشینان هم در فضای سر و هم در بخش فضای پا، راحتی مناسبی دارند. صندلی‌های موسو هم عمق کمی دارند و با وجود حمایت کمی که از بدن سرنشینان به عمل می‌آورند راحت هستند. در مدل Ultimate صندلی‌های جلو و عقب دارای گرمکن بوده و صندلی‌های جلو به تهویه هم مجهزاند.

موسو از نظر حس رانندگی، راحتی و موقعیت سرنشینان در خودرو بیشتر به خودروهای عادی کراس اور شباهت دارد تا خودروهای وانت و همین یعنی موسو جدید راحتی خوبی دارد. نرمی صندلی‌ها مناسب بوده وطراحی آن‌ها به گونه‌ای انجام شده که خسته کننده نباشند. همه‌ی این موارد در کنار صدای کم پیشرانه و نفوذ کم صدای جاده به داخل کابین، موسو را تبدیل به خودروی روان و راحت کرده‌اند.

2019 SsangYong Musso

متاسفانه سیستم اطلاعات و سرگرمی در موسو دارای سیستم رهیاب ماهواره‌ای یکپارچه نیست ولی با استفاده از قابلیت اپل کارپلی و اندروید اتو می‌توانید تلفن هوشمند خود را به خودرو وصل کنید تا بتوانید از سیستم رهیاب ماهواره‌ای گوشی در خودرو استفاده کنید. نمایشگر ۸ اینچی کابین ابعاد مناسبی دارد گرچه عملکرد آن کمی کند و وضوح آن مقداری تیره بوده ولی در کل خوب ارزیابی می‌شود.

یکی از بدترین قسمت‌های موسو را باید پوشش پلاستیک خشک در پشت صندلی‌های جلو عنوان کرد که حس خودروهای قدیمی را منتقل می‌کند.

در بحث ایمنی، این ۴WD جدید کره‌ای به صورت استاندارد به سیستم‌های AEB و FCW در تمامی تیپ‌ها مجهز شده و در تیپ‌ ELX امکانات بیشتری همچون سیستم هشدار نقطه کور، رادار بین خطوط و سیستم تشخیص خودروی پشت سری موجود هستند. تیپ مجهز Ultimate به دوربین ۳۶۰ درجه نیز مجهز شده تا رانندگی با آن آسان‌تر باشد. موسو در بخش ایمنی رقبایی قوی همچون مرسدس بنز ایکس کلاس و فورد رنجر دارد که همگی مجهز به سیستم ترمز خودکار هستند. در موسوی جدید سیستم ترمز خودکار اضطراری می‌تواند در سرعت‌های ۸ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت وارد عمل شده و از بروز تصادف پیشگیری کند.

2019 SsangYong Musso

موسو رینگ‌های بزرگ ۲۰ اینچی دارد، این رینگ‌های بزرگ چندان مورد پسند آفرود سواران نیستند و معمولا رینگ‌های کوچک‌تر برای مصارف خارج جاده‌ای محبوب‌تر هستند. در عوض موسو به تایرهایی با ابعاد ۲۲۵/۵۰ R20 شده که چسبندگی خوبی در مسیرهای خارج جاده‌ای دارند. در مدل ELX با توجه به وجود رینگ‌های ۱۸ اینچی لاستیک‌ها نیز ۲۵ میلیمتر دیواره‌های بلند تری دارند و این خبر خوبی برای آفرود سواران است. یکی سیستم خوب در موسو با نام Eaton Mlocker وجود دارد که در صورتی که اختلاف دور چرخ‌های عقبی از ۱۰۰ دور بر دقیقه بیشتر شود اقدام به قفل کردن چرخ می‌کند. این سیستم هم در جاده و هم در آفرود عملکرد خوبی دارد و رضایت رانندگان را جلب خواهد کرد.

با وجود این موارد یکی از چیزهایی که دست رانندگان را در آفرود خواهد بست ارتفاع از سطح زمین نسبتا کم موسو خواهد بود که تنها ۲۱۵ میلیمتر است. البته در این میان فاصله‌ی محوری کم این خودرو که ۳۱۰۰ میلیمتر است تا حدودی این نقص را پوشش می‌دهد. جعبه دنده و میل موجگیر تعلیق عقب هم ارتفاع پایینی دارند و ممکن است در مسیرهای سنگلاخی به زمین گیر کنند. با این وجود موسو همچنان نمره‌ی خوبی را دریافت می‌کند. سیستم فرود از تپه نیز در موسو می‌تواند عبور ایمن از سراشیبی را با حداکثر سرعت ۵ کیلومتر بر ساعت تضمین می‌کند. با توجه به ضریب سنگین دنده کمکی، در سراشیبی‌های شدید می‌توان از حالت ترمز موتوری هم بهره گیری کرد.

2019 SsangYong Musso

یکی از تبلیغات سانگ یانگ پیرامون مدل جدید موسو این بوده که فضای بار این خودرو را عمیق‌ترین در کلاس خود معرفی می‌کند، اما سانگ یانگ اشاره نمی‌کند که فضای بار موسو در بین رقبا کم‌ترین طول را دارد. برای مقایسه بد نیست بدانید که میتسوبیشی Triton با طول کلی ۵۲۸۰ میلی‌متر و فاصله‌ی محوری ۳۰۰۰ میلی‌متری دارای طول فضای بار ۱۵۲۰ میلی‌متری است. فضای بار فورد رنجر ۵۳۶۲ میلی‌متری با فاصله‌ی محوری ۳۲۲۰ میلی‌متر، ۱۵۴۹ میلی‌متر طول دارد. اما فضای بار موسو با طول ۵۰۹۵ میلی‌متر و فاصله‌ی محوری ۳۱۰۰ میلی‌متر تنها ۱۳۰۰ میلیمتر طول دارد. البته همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم موسو با کم کردن از فضای بار به بزرگی فضای کابین افزوده است. این نکته نیز مورد توجه قرار گیرد پیکاپ‌های دوکابین در بازار استرالیا کمتر مورد استفاده‌ی تجاری قرار می‌گیرند. با این وجود کسانی که مدل بزرگ‌تری از موسو را بخواهند باید تا نیمه‌ی سال ۲۰۱۹ صبر کنند تا سانگ یانگ مدل دارای فاصله‌ی محوری بیشتر این خودرو را نیز روانه بازار کند که فاصله‌ی محوری آن ۳۰۰ میلیمتر افزایش پیدا خواهد کرد.

Let’s block ads! (Why?)

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالاي صفحه