مک بوک پرو M1X محدود به 32 گیگابایت حافظه رم – خبری از 64 گیگابایت نیست

تمام مک‌هایی که از چیپ M1 اپل بهره می‌برند به تنها 16 گیگابایت حافظه یکپارچه رم محدود هستند. در حالی که این میزان برای بسیاری از کاربران کافی خواهد بود اما حافظه بیشتر یعنی امور چند وظیفگی بیشتر، مشکلی که انتظار می‌رفت مدل‌های آینده MacBook Pro آن را رفع کنند. متأسفانه برخلاف گزارش قبلی که به پشتیبانی از 64 گیگابایت رم اشاره کرده بود، مک بوک پرو M1X محدود به 32 گیگابایت حافظه رم خواهد بود.

این موضوع توسط یوتیوبر Luke Miani اعلام شده و فکر می‌کنیم که این بخاطر چیپ M1X می‌باشد. احتمالا حتی Mac Mini جدید نیز به 32 گیگابایت حافظه رم محدود خواهد بود که انتظار می‌رود در فصل چهارم 2021 در کنار مک بوک‌ پروهای جدید معرفی شود. البته که 32 گیگابایت حافظه رم یکپارچه نسبت به مک‌های M1 فعلی یک به روز رسانی محسوب می‌شود اما تصور می‌کردیم که Apple پیکربندی 64 گیگابایت را نیز در نظر بگیرد.

مک بوک پرو با سیلیکون M1X محدود به 32 گیگابایت حافظه رم

سیلیکون M1X اپل

در حالی که برنامه‌ها روی macOS می‌توانند از نظر مدیریت حافظه رم بسیار بهینه عمل کنند، حافظه بیشتر می‌تواند در زمان وظایف سنگین بسیار مفید باشد. متأسفانه نکته‌ای که Miani آن را افشا کرده می‌تواند به معنای آن باشد که سیلیکون بزرگ‌تر و بعدی اپل یعنی M2X نیز شاید به 32 گیگابایت حافظه رم محدود باشد. البته این یوتیوبر به چنین چیزی اشاره نکرده است.

امیدواریم که اپل در زمان ارائه سخت افزار سطح ایستگاه کاری خود با چیپست‌های سفارشی در سال اینده چنین محدودیتی را اعمال نکند. البته اگر شما بابت محدودیت تنها 32 گیگابایت رم در مدل‌های M1X مک بوک پرو ناامید شده‌اید، خبر تازه‌ای منتشر شده که شاید کمی جالب باشد. گزارش شده مک‌های جدید 14 و 16 اینچی درگاه کارت حافظه UHS-II خواهند داشت که اجازه می‌دهد کارت‌های ذخیره سازی سازگار به سرعتی تا 312 مگابایت بر ثانیه دست یابند.

مدل‌های بازطراحی شده M1X مک بوک پرو در کنار این قابلیت، احتمالا با پشتیبانی از شارژ MagSafe، پورت HDMI و نمایشگرهای Mini LED عرضه خواهند شد تا کاربران تنها 32 گیگابایت حافظه رم را فراموش کنند (البته اگر شایعه امروز صحیح باشد). باید منتظر باشیم تا طی ماه‌های آینده اطلاعات بیشتری از سیلیکون‌ها و دستگاه‌های بعدی اپل منتشر شود.

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *