فهرست بستن

مونتاژ خودروهای چینی 75 درصد کاهش پیدا کرد

مونتاژ خودروهای چینی در خطوط تولید ایران خودرو و سایپا حدود 75 درصد کاهش پیدا کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد تولید تعدادی از محصولات چینی کاملا متوقف شده و تولید سایر این خودروها نیز در آستانه توقف است.

آماری که خودروسازان داخلی در سایت کدال سازمان بورس ارائه کرده‌اند به خوبی نشان می‌دهد که در ماه نخست سال 98 در خطوط تولید ایران خودرو و سایپا فقط 4 هزار و 709 دستگاه از خودروهای چینی تولید شده است، اما در بازه زمانی مشابه سال گذشته میزان مونتاژ محصولات چینی حدود 19 هزار و 304 دستگاه بوده است که کاهش 75.6 درصدی مونتاژ محصولات چینی را نشان می‌دهد. البته این افت مونتاژ در حالی اتفاق افتاده است که پس از تحریم و خروج خودروسازان فرانسوی، خودروسازان چینی شرایط در اختیار گرفتن سهم زیادی از بازار را به دست آوردند.

خودروهای چینی به دلیل آپشن‌های متعددی که نسبت به خودروهای داخلی ارائه می‌دهند به اندازه‌ای برای بازار ایران جذابیت داشت که حتی پس از توافق برجام و بازگشت خودروسازان خارجی به ایران، باز هم میزان تولید خودروهای چینی در ایران با تنوع بیشتری افزایش پیدا کرد. اما پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو میزان ارسال CKD محصولات چینی از سوی خودروسازان این کشور به ایران محدود شد. البته شرکت ایران خودرو عنوان کرد مونتاژ خودروهای چینی هایما اس 5، هایما اس 7 و دانگ فنگ اچ 30 در دستور کار این شرکت قرار دارد. البته در سال گذشته در خصوص مونتاژ دانگ فنگ اچ 30 کراس خبرهایی منتشر شد، اما این خودرو در بازار مشاهده نمی‌شود.

آمار مونتاژ خودروهای چینی توسط خودروسازان

خودروهای چینی

طبق آمار، ایران خودرو در دو ماهه نخست سال 98 فقط 3 هزار و 75 دستگاه انواع هایما و دانگ فنگ را تولید کرده است که از این میزان 1 هزار و 304 دستگاه خودرو هایما و 1 هزار و 771 دستگاه نیز به خودرو دانگ فنگ اختصاص دارد. به طور کلی میزان مونتاژ محصولات چینی در خطوط تولید ایران خودرو نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته حدود 55.6 درصد کاهش پیدا کرده است. در واقع ایران خودرو در دو ماهه نخست سال 97 حدود 6 هزار و 938 دستگاه انواع هایما و دانگ فنگ تولید کرده بود.

خودروهای چینی

در خطوط تولید شرکت سایپا دو خودرو چینی چانگان و آریو مونتاژ می‌شود. این خودروساز داخلی تا پایان اردیبهشت 98 به طور کلی 1 هزار و 552 دستگاه خودرو چینی را مونتاژ کرده است که تمامی این آمار مربوط به خودرو چانگان است و سایپا در دو ماهه نخست سال جاری هیچ خودرو آریو را تولید نکرده است. آمار تولید دو ماه نخست سال 98 به نسبت سال 97 کاهش تولید 64.4 درصدی محصولات چینی در سایپا را نشان می‌دهد. در بازه زمانی مشابه سال گذشته شرکت سایپا توانست 4 هزار و 361 دستگاه خودرو چانگان و آریو را تولید کند که از این تعداد 2 هزار و 803 دستگاه خودرو چانگان و 1 هزار و 558 دستگاه به آریو اختصاص دارد.

خودروهای چینی

شرکت پارس خودرو که به عنوان زیرمجموعه شرکت سایپا شناخته می‌شود، مونتاژ محصولات چینی برلیانس را بر عهده دارد و میزان مونتاژ محصولات چینی در این شرکت خودروسازی نسبت به ایران خودرو و سایپا به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. پارس خودرو در دو ماهه نخست سال 98 فقط 79 دستگاه برلیانس تولید کرده است که نسبت به بازه زمانی مشابه سال 97 افت 99 درصدی را نشان می‌دهد. شرکت پارس خودرو در دو ماهه نخست سال 97 حدود 7 هزار و 960 دستگاه برلیانس را تولید کرده بود.

Let’s block ads! (Why?)

بازدیدها: 3

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.