فهرست بستن

معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل – سریع‌ترین عملکرد تک هسته موبایل

معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل انجام شد تا سرانجام مدل‌های 35 واتی این پردازنده‌ها در دسترس قرار گیرند و حداقل فعلا سریع‌ترین عملکرد تک هسته در پلتفرم نوت بوک را ارائه دهند. پردازنده‌های Tiger Lake H35 تا 4 هسته 8 رشته پردازشی را شامل می‌شوند اما توان حرارتی بالاتر به آنها اجازه می‌دهد عملکرد به مراتب بهتری از مدل‌های Tiger Lake U داشته باشند. این پردازنده‌ها از همین حالا در اختیار شرکا قرار گرفته‌اند.

پردازنده‌های Tiger Lake H35 قادر هستند تا فرکانس 5 گیگاهرتز روی توان حرارتی 35 وات بوست کنند و اینتل در واقع تایید کرده که حتی با توان مصرفی 35 وات ما شاهد چنین فرکانسی خواهیم بود (البته مشخصا این میزان تنها در دقایق نخست هر بنچمارک یا بازی ارائه می‌شود). این پلتفرم بهبود عملکرد تک هسته 15 درصدی نسبت به نسل دهم سری H (با نام Comet Lake H) و 9 درصدی نسبت به نسل دهم سری U (با نام Ice Lake U) فراهم می‌کند.

معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل

معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل

در این میان کارایی چند هسته در مقایسه با نسل یازدهم سری U (یا Tiger Lake U) تا 40 درصد افزایش یافته و کارایی گرافیکی نیز در مقایسه با سری Comet Lake H بهبود دو برابری را نشان می‌دهد (زیرا ما شاهد دو برابر واحد اجرایی و معماری Xe هستیم). در این پلتفرم پشتیبانی از PCI Express Gen 4، تاندربولت 4، وای فای 6 و حافظه‌های DDR4 3200 فراهم شده و فناوری ساخت آن نیز 10nm SuperFin می‌باشد.

معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل

سه مدل در این سری جای گرفته‌اند:

نام پردازنده فرکانس بوست
(تک هسته)
فرکانس بوست
(تمام هسته‌ها)
توان حرارتی حافظه کش
Intel Core i7 11375H 5.0 گیگاهرتز 4.3 گیگاهرتز 35 وات 12 مگابایت
Intel Core i7 11370H 4.8 گیگاهرتز 4.3 گیگاهرتز 35 وات 12 مگابایت
Intel Core i5 11300H 4.4 گیگاهرتز 4.0 گیگاهرتز 35 وات 8 مگابایت

معماری 10 نانومتری Sunny Cove اینتل در زمینه بهبود IPC عملکرد بسیار خوبی داشت اما نمی‌توانست فرکانس پایدار بالایی را ارائه دهد. برای حل این مشکل تیم آبی نوع جدیدی از ترانزیستور را با نام SuperFin توسعه داد که قبل از به فناوری 10nm+ معروف بود. البته باید تذکر دهیم که حذف پسوند + به درستی انجام شد زیرا بر خلاف فناوری 14 نانومتری و نمونه‌های + آن در SuperFin ما شاهد بهبود قابل توجهی بودیم.

معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل

Tiger Lake در این میان از معماری پیشرفته‌تر Willow Cove استفاده می‌کند. این معماری یک نسخه بسیار بهبود یافته از Sunny Cove است که با فناوری ساخت SuperFin همراه شده تا Tiger Lake عملکرد بالاتری را ارائه دهد. همچنین Tiger Lake با گرافیک مجتمع Xe همراه است که توان محاسباتی 2.6 ترافلاپ را فراهم می‌کند و این اتفاق بسیار خوبی در پلتفرم موبایل می‌باشد.

معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل
معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل
معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل
معرفی سری Tiger Lake H35 توسط اینتل

بیشتر بخوانید: معرفی و بنچمارک رسمی Core i9 11900K – تا 19 درصد بهبود IPC

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *