فهرست بستن

مشخصات اولیه رم های DDR5 برای مصرف کنندگان مشخص شد

چند روز پیش بر اساس گزارشی مشخص شد که تولید انبوه اولین سری از رم‌های DDR5 رده Mainstream آغاز شده است و حالا شاهد رونمایی از مشخصات اولیه رم های DDR5 هستیم. کمپانی‌های سازنده حافظه در چین در حال اعتبارسنجی ماژول‌های حافظه DDR5 خود با شرکت‌های همکار از جمله ایسوس، MSI، ازراک، گیگابایت و غیره هستند. جزئیات از قبل منتشر نشان از این داشتند که پلتفرم پردازنده‌های نسل دوازدهمی اینتل موسوم به Alder Lake اولین پلتفرمی خواهد بود که از رم‌های نسل جدید در ادامه در سال جاری پشتیبانی خواهد کرد. اکنون مشخصات فنی حافظه‌های DDR5 که قرار است به دست مصرف‌کنندگان برسد مشخص شده است.

مشخصات اولیه رم های DDR5

اولین سری از رم‌های DDR5 در همین سال 2021 وارد بازار مصرف‌کنندگان خواهد شد. ماژول‌های اولیه در دو ظرفیت 16 و 32 گیگابایتی برای بخش Mainstream پلتفرم دسکتاپ در دسترس قرار خواهند گرفت که هر دو ماژول دارای حداکثر فرکانس 4800 مگاهرتز با ولتاژ 1.1V و تایمینگ CL40 خواهند بود. این فرکانس و تایمینگ استاندارد تراشه‌های DDR5 است در حالی که می‌توانیم انتظار رم‌های به مراتب پرسرعت‌تری را در سری‌های رده بالای برندهایی مانند G.Skill، Corsair و Kingstone داشته باشیم.

بین سال‌های 2021-2022، کمپانی‌های سازنده قادر به عرضه حافظه DDR5 بهتری مبتنی بر ماژول‌های DIMM خواهند بود و در آینده نه چندان ماژول‌های 32 و 64 گیگابایتی از این حافظه‌ها نیز روانه بازار می‌شوند. از لحاظ ولتاژ، تفاوتی با سری اولیه نخواهند داشت و ماژول‌ها با مصرف 1.1V خواهند بود اما تایمینگ این ماژول‌ها CL46 خواهد بود. ماژول‌های DDR5 با ظرفیت 128 گیگابایت نیز انتظار می‌رود که در بین سال‌های 2021 و 2022 در قالب کیت‌های محدود و قیمت‌های بالا وارد بازار شوند. فرکانس ماژول‌های 128 گیگابایتی به 5600 مگاهرتز خواهد رسید در حالی که تایمینگ آنها بر روی CL46 تنظیم شده است.

مشخصات اولیه رم های DDR5

عرضه کیت‌های حرفه‌ای تا دو سال آینده

اما کاربرانی که قصد تهیه سیستم‌های رده بالا بر پایه DDR5 داشته باشند احتمالا باید تا سال 2022-2023 صبر کنند چرا که حرفه‌ای ترین ماژول‌های DDR5 در این بازه زمانی وارد بازار خواهند شد. این ماژول‌ها در ظرفیت‌های 64 و 128 گیگابایتی و با حداکثر فرکانس 6400 مگاهرتز که نهایت فرکانس استاندارد برای یک رم DDR5 است از راه خواهند رسید در حالی که همچنان 1.1V تایمینگ آنها CL45 خواهند بود. باری دیگر باید تاکید کرد که این مشخصات استاندارد حافظه‌های DDR5 رده Mainstream است که بین سال‌های 2021 تا 2023 روانه بازار می‌گردند.

همان طور که بالاتر اشاره شد، کیت های اورکلاک شده به مراتب فرکانس بالاتر و تایمینگ بهتری خواهند داشت. گزارشاتی هم اخیرا در رابطه با اینکه برخی کمپانی‌ها قصد دارند فرکانس رم‌های DDR5 را تا 10 هزار مگاهرتز افزایش دهند منتشر شده است. بر اساس بنچمارک‌های از قبل منتشر شده، عملکرد رم‌های DDR5 نسبت به نسل قبل تا دو برابر افزایش یافته است. با توجه به اینکه رکورد جهانی فرکانس DDR4 به 7200 مگاهرتز هم رسید، اورکلاک DDR5 تا 10 هزار مگاهرتز با توجه به اینکه مایکرون و SK Hynix تراشه‌های سریع‌تری به سازندگان تحویل داده‌اند موضوع دور از انتظاری نیست.

ماژول های DDR5 سریع‌تر می‌شوند – سازنده چینی و هدف فرکانس 10,000 مگاهرتز

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *