فهرست بستن

مرکز ملی فضای مجازی دستورالعمل سامان‌دهی بات‌ها و ربات‌ها را ابلاغ کرد

مرکز ملی فضای مجازی دستورالعمل سامان‌دهی بات‌ها و ربات‌ها را ابلاغ کرد

به‌گزارش روابط‌عمومی مرکز ملی فضای مجازی، دکتر سیدهادی سجادی، معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی، اعلام کرد دستورالعمل سامان‌دهی بات‌ها و ربات‌ها باتوجه‌به ضوابط فنی و اجرایی مرتبط با تحقق الزامات شبکه‌ی ملی اطلاعات ابلاغ شده است. دکترسجادی، درباره‌‌ی فواید بات‌ها و ربات‌ها در فضای مجازی، به خودکارسازی فعالیت‌ها و شیوه‌های ارائه‌ی خدمات برای تسریع و تسهیل فرایندهای اجرایی کسب‌و‌کارها اشاره کرد. به‌گفته‌ی سجادی، درکنار ویژگی‌های مثبت بات‌ها، باید به استفاده‌ی نادرست، خلاف قوانین، هنجارشکن و آسیب‌رسان از آن‌ها نیز توجه کرد. در همین زمینه، کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی بات‌ها و ربات‌ها را در فضای مجازی سامان‌دهی و در این زمینه دستورالعملی ابلاغ کرده است.

بات یا ربات عاملی نرم‌افزاری است که به‌صورت خودکار یا فرمان‌پذیر می‌تواند وظایف از‌پیش‌تعیین‌شده مانند جمع‌آوری اطلاعات و انتشار محتوا و ارائه‌ی انواع خدمات در درگاه‌های مختلفی همچون پلتفرم‌های پیام‌رسان‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند و سرویس‌دهنده‌های ایمیل را انجام دهد.

معاون اقتصادی و تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی در توصیف این دستورالعمل به وجوه حمایتی و وجوه مرتبط با کاهش خطرهای استفاده از بات‌ها و ربات‌ها اشاره کرد. وی این دستورالعمل را برای حمایت و تقویت فرصت‌های ایجاد‌شده به‌واسطه‌ی استفاده از بات‌ها و پیشگیری و مواجهه و غلبه بر تهدیدات و عوارض منفی این حوزه ضروری دانست و اعلام کرد که این دستورالعمل پس از بررسی‌های کارشناسی و دریافت دیدگاه‌های دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط، در کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور تصویب شده است.

به‌گفته‌ی سجادی براساس این دستورالعمل، اقدامات مرتبط با بات‌های منتشرکننده‌ی محتوا، بات‌‌های جمع‌آوری‌کننده‌ی محتوا، بات‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات غیرمحتوایی، بات‌های خرید انبوه و بات‌های مخل امنیت سایبری تعیین شده است و دستگاه‌های مرتبط نیز تقسیم کار ملی را برای دریافت برنامه‌های عملیاتی انجام داده‌اند. متن این دستورالعمل در سایت مرکز ملی فضای مجازی دردسترس است.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *