فهرست بستن

لینوکس به مریخ رسید – ربات لینوکسی در مریخ پرواز کرد

ناسا دو روز پیش مریخ نوردی به نام Perseverance را در مریخ فرود آورد. 2 میلیون نفر در سراسر جهان به طور مستقیم در YouTube شاهد فرود این مریخ نورد بودند. زیبا بود. منظورم این است که این ربات کوچک میلیون‌ها کیلومتر را در فضایی بی‌ثبات طی کرده و اکنون در عکس‌ها و نمونه‌های علمی در مریخ غوطه‌ور است! (این ربات به ربات بزرگتر کنجکاوی در سیاره سرخ می‌پیوندد. مریخ نورد کنجکاوری چند سال پیش در مریخ به جست و جو پرداخته بود). البته نکته دیگر این ربات این است که توسط یک هلیکوپتر کوچک روی سطح مریخ پرواز می‌کند که سیستم عامل آن Linux است. برای جزئیات بیشتر ربات لینوکسی در مریخ پرواز کرد با ما همراه باشید.

ربات Perseverance به تنهایی وسعت فضا را رد نکرد. ربات  Ingenuity، یک هلی کوپتر کوچک، نیز آن را همراهی کرده است. از آنجا که این ربات در درجه اول یک نمایش فناوری است، سرنوشت Ingenuity این است که اولین پرواز پرقدرت را در هر سیاره‌ای غیر از زمین انجام دهد و به احتمال زیاد نقشه اصلی مأموریت‌های آینده مریخ باشد. نکته دیگر این ربات این است که با سیستم عامل Linux عملیاتی شده است.

لینوکس به مریخ رسید – ربات لینوکسی در مریخ پرواز کرد 01

منبع باز برای همیشه

تیم کنهم، مهندس ارشد آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL)، در مصاحبه‌ای با انستیتوی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) گفت: “این اولین باری است که ما با سیستم عامل لینوکس در مریخ پرواز خواهیم کرد. چارچوب نرم افزاری که ما در حال استفاده از آن هستیم، چارچوبی منبع باز است که چند سال پیش کد آن را به صورت رایگان منتشر کردیم و نامش را اف پرایم گذاشتیم.” اگر می‌خواهید با تحت سیستم عامل لینوکس با همین نرم افزار JPL با پرواز کنید، مشکلی نخواهید داشت.

“این اتفاق یک نوع پیروزی برای منبع باز است، زیرا ما در حال پرواز یک سیستم عامل منبع باز و یک چارچوب نرم افزار پرواز منبع باز در خارج از محدوده زمین هستیم”

نظر شما درباره ربات لینوکسی در مریخ چیست؟ منبع باز یا خیر؟

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *