فهرست بستن

قرارداد سنگین هدست واقعیت افزوده هولولنز مایکروسافت برای نیروهای ویژه آمریکایی

مادامی که پای سیستم‌های نظامی به میان می‌آید، فناوری به مدرن‌ترین حالت ممکن تعریف می‌شود. مایکروسافت با قراردادی حیرت انگیز و بسیار بزرگ، رؤیای فیلم‌های هالیوودی را برای نیروهای ویژه آمریکا واقعی کرد!

حفظ جان سربازان و برتری در میدان نبرد دو اصل مهم برای دولت‌ها هستند که بخشی از آنها به فناوری‌های مدرن نرم افزار و سخت افزاری وابسته هستند. نزدیک به دو سال پیش بود که استفاده گسترده از عینک‌های واقعیت افزوده توسط سربازان و نیروهای ویژه آمریکایی قوت گرفت.

HOLO-2.jpg

حال این خبر به واقعیت پیوسته و شرکت مایکروسافت از قرارداد بسیار بزرگ خود با ارتش آمریکا سخن می‌گوید. طبق این قرارداد، ارتش آمریکا با پرداخت مبلغ 21.88 میلیارد دلار به مایکروسافت، 120 هزار دستگاه هدست واقعیت افزوده هلولنز را دریافت خواهد کرد. به موجب این قرارداد تعداد زیادی از نیروهای آمریکایی که در بخش‌های استراتژیک مستقر می‌شوند، به هدست های واقعیت افزوده هلولنز مایکروسافت مجهز خواهند شد.

هدست های فوق مجهز به سامانه یکپارچه تقویت توانایی بصری یا همان IVAS هستند که بدین ترتیب به سربازان امکان برتری دید در میادین نبرد را خواهد داد. همچنین برخی اطلاعات و جزئیات نیز بر روی هدست به سربازان نمایش داده می‌شود. هولولنز مایکروسافت به سامانه دید در شب و حسگر حرارتی مجهز بوده و با مدل‌های تجاری متفاوت است. افزون بر تمام این موارد، مقاومت آنها در برابر مشکلات فیزیکی نیز با بازطراحی مایکروسافت تغییر کرده است.

HOLO-3.jfif

پنتاگون از دو سال پیش تا کنون مشغول تست و آزمایش هدست و عینک‌های واقعیت افزوده است؛ وزارت دفاع آمریکا در سال 2018 مناقصه‌ای را برای موردی مشابه برگزار کرده بود که مایکروسافت موفق به پیروزی در آن و بستن قرارداد 479 میلیون دلاری شده بود. اگر چه تعدادی از کارمندان مایکروسافت به قرارداد فوق که کار برای نهادهای نظامی بود معترض شدند، اما در نهایت مایکروسافت آنها را نادیده گرفته و کار برای ارتش کشور خود را ادامه داد.

هلولنز نظامی دارای چند ویژگی اختصاصی دیگر است که البته نه پنتاگون و نه مایکروسافت به تمام ویژگی و فناوری‌های به کار رفته در آنها نپرداخته‌اند که در موارد نظامی این امر طبیعی است. حال می‌توان گفت که فیلم‌های هالیوودی یک گام بزرگ به واقعیت نزدیک شدند!

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *