فهرست بستن

فرود موفقیت آمیز کاوشگر «استقامت» بر روی مریخ +نخستین تصاویر ارسال شده

کاوشگر Perseverance که در رسانه های فارسی زبان با عنوان «استقامت» شناخته می شود ساعاتی پیش و پس از اینکه هفت دقیقه نفس گیر در اتمسفر سیاره مریخ غوطه ور بود توانست با سلامت کامل بر روی آن فرود آید. فرود موفقیت آمیز این کاوشگر بر روی مریخ نتیجه سال ها تلاش مهندسان و دانشمندان ناسا است و می تواند سرآغاز مطالعات جدیدی بر روی این سیاره باشد.

ناسا ساعاتی پیش اعلام کرد که مریخ نورد استقامت پس از گذشت هفت ماه و طی میلیون ها کیلومتر مسافت، با موفقیت در دهانه جیزرو در سطح مریخ فرود آمد. تصاویر منتشر شده از مقر ناسا نشان می دهد که مهندسان فعال در این پروژه از فرود موفقیت آمیز این کاوشگر بسیار خوشحال و شادمان هستند. دقایقی پس از این اتفاق آن ها به صندلی های خود بازگشتند تا نخستین تصاویر دریافتی از سوی این کاوشگر را مشاهده کنند. کاوشگر استقامت دارای 19 دوربین مجزا است و می تواند توسط آن ها تصاویری گوناگون را به ثبت برساند.

61858358.jpg

نخستین تصاویر مخابره شده توسط این کاوشگر را می توانید در زیر مشاهده کنید.

EuiZR2xUcAMxfsq.6.jpg

61858351.jpg

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی ناسا کاوشگر استقامت به گونه ای طراحی شده که بتواند با استفاده از دستورات پیچیده برنامه نویسی شده حرکات خود در هنگام غوطه ور بودن در اتمسفر را کنترل کند. به این معنی که تمامی فعالیت های صورت گرفته توسط این کاوشگر در هفت دقیقه حضور در اتمسفر مریخ توسط الگوریتم های برنامه نویسی شده کنترل شده و دخالتی از سوی زمین صورت نگرفته است.

پس از انجام بررسی های سخت افزاری به منظور سالم بودن تمامی تجهیزات و قطعات، این کاوشگر قرار است به انجام چندین ماموریت مختلف بپردازد. یکی از ماموریت های مهم این کاوشگر، به پرواز در آوردن یک هلیکوپتر بدون سرنشین با عنوان «نبوغ» است که ناسا قصد دارد با استفاده از آن میزان نیروی پروازی در جو این سیاره را مورد بررسی قرار دهد. ناسا همچنین اعلام کرده است که این کاوشگر در سطح مریخ به انجام ماموریت های دیگری همچون جمع آوری نمونه هایی از خاک مریخ و همچنین بررسی  نشانه هایی از حیات باستانی خواهد پرداخت.

در همین رابطه بخوانید:

برنامه جسورانه دانشمندان ناسا برای تولید اکسیژن در مریخ
– ناسا تصاویری زیبا از سیاره مریخ منتشر کرد؛ والپیپرهایی رویایی!

استقامت، ابعادی مشابه با یک خودرو دارد و پیشرفته ترین کاوشگری محسوب می شود که تاکنون به سیاره مریخ فرستاده شده است. ناسا تاکنون نه عملیات موفق در سطح مریخ داشته است و از زمان آغاز این عملیات تنها یکی از مریخ نوردهای خود را از دست داده است. با این وجود، تاکنون در طول دهه ها تلاش برای ارسال ربات و کاوشگر به سطح این سیاره تنها نیمی از فرودها به سلامت به پایان رسیده است. فرود کاوشگر استقامت یکی از سخت ترین فعالیت های ناسا تاکنون محسوب می شود چرا که منطقه فرود کاملاً توسط صخره ها و تپه های شنی پوشانده شده است.

602b2057c740d.image.jpg

قرار است در طول هفته آینده این کاوشگر تصاویر با کیفیتی را از سطح مریخ به ثبت برساند و به زمین ارسال کند. همچنین انتظار می رود نخستین ویدیوی ثبت شده توسط این کاوشگر روز دوشنبه به سطح زمین برسد. ماموریت کاوشگر استقامت قرار است در سال 2026 به پایان برسد و آن نمونه های استخراج شده از سطح مریخ را به زمین بازگرداند. ناسا قصد دارد در دهه آینده میلادی چند فضانورد را به سطح سیاره مریخ بفرستد.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *