فهرست بستن

ساخت چیپست A15 Bionic اپل با استفاده از فناوری N5P

رسانه کلیک – بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت اپل با همکاری TSMC در حال کار روی چیپست A15 Bionic اپل با استفاده از فناوری بهبودیافته 5 نانومتری است تا در سال 2021 به مرحله تولید انبوده برسد. 

اپل اخیرا مجموعه جدیدی از تلفن های هوشمند آیفون 12 خود را به بازار عرضه کرده است که از چیپست A14 Bionic این شرکت قدرت می‌گیرند. این چیپست ها یکی از اولین تراشه ها در صنعت گوشی های هوشمند بودند که با فناوری 5 نانومتری تولید شده‌اند. اکنون گزارش هایی درباره تراشه آینده A15 Bionic اپل منتشر شده است که اپل در حال تولید آن‌ها است. 

به نظر می‌رسد این شرکت بزرگ در حال همکاری با شرکت TSMC است و قصد دارد از فناوری جدیدتر و گره ‌های کوچک تری برای تولید تراشه های آینده استفاده کند. طبق گزارش جدید TrendForce، پردازنده نسل بعدی تلفن های هوشمند از شرکت اپل، به احتمال زیاد A15 Bionic نام خواهد داشت و با استفاده از پردازنده 5nm + ساخته خواهد شد که توسط این شرکت با نام N5P معرفی می شود. 

TSMC می‌گوید N5P همان فناوری 5nm با عملکرد بهتر است. همچنین این شرکت تایوانی ادعا می کند که بازده انرژی و عملکرد این تراشه به مقدار زیادی بهبود پیدا می‌کند. قبلا هم گزارشی منتشر شده بود که نشان می‌داد این شرکت تولیدکننده تراشه در حال برنامه ریزی برای تولید انبوه تراشه آینده خود در فصل سوم سال 2021 است. 

تراشه دو نسل آینده که قرار است بعد از چیپست A15 و در سال 2022 تولید شود، به احتمال زیاد بر اساس فناوری 4 نانومتری TSMC ساخته خواهد شد. قطعا عملکرد و بازده انرژی این تراشه نیز بهبودهای چشم گیری خواهد داشت. 

به نظر می رسد که اپل قصد دارد در زمینه نوآوری ها و عبور از مرزها برای عملکرد و بازده انرژی، پیشروترین شرکت باشد. این نباید فقط به تراشه‌های گوشی های هوشمند محدود شود. با توجه به اینکه TSMC چیپست جدید M1 اپل را نیز تولید می کند  پیشرفت فرآیند تولید تراشه‌ها، به تراشه‌های آینده Apple Silicon نیز راه پیدا خواهد کرد.

لازم به ذکر است که تولیدکنندگانی مانند TSMC و سامسونگ الکترونیک قبلا کار روی فرایند 3 نانومتری و 2 نانومتری را شروع کرده اند و انتظار می‌رود تا سال 2025 برای تولید انبوه آماده شوند.

منبع

gizmochina

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *