فهرست بستن

رونمایی Lucid Air – رقیب ماشین‌های برقی تسلا

شرکت Lucid Motors در یک رویداد مجازی رونمایی Lucid Air در دفتر مرکزی این شرکت در سیلیکون‌ولی، از اولین سدان برقی خود به نام Lucid Air رونمایی کرد. بُرد این سدان با یک بار سوختگیری تا 517 مایل خواهد بود، می‌تواند در کمتر از 10 ثانیه به سرعت 40 کیلومتر در ساعت برسد، بیش از 1000 اسب بخار قدرت دارد و قیمت پایه آن “زیر 80،000 دلار” خواهد بود.

شاید Lucid Air به تازگی رونمایی شده باشد اما بیش از یک دهه از مراحل ساخت آن می‌گذرد. این شرکت با عنوان Atieva در سال 2007 تاسیس شد و شروع به ساخت باتری با عملکرد بالا برای همه تیم های مسابقه فرمول E کرد. در سال 2016 نام خود را به Lucid Motors تغییر داد تا به ساخت یک سدان پرچم دار جادار و بزرگ بپردازد. قرار بود این وسیله نقلیه در اوایل سال جاری در نمایشگاه اتومبیل نیویورک رونمایی شود، اما با شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.

پیتر راولینسون (مدیرعامل Lucid Motors) در گذشته مهندس ارشد ساخت تسلا مدل S بوده. این به تنهایی برای تحریک تسلا کافی است. امروزه هر ماشین برقی تولید شده برای مقایسه در برابر تسلا ایستاده است. اما تعداد کمی از وسایل نقلیه الکتریکی در واقع DNA تسلا در خون آنها جریان دارد. اما Lucid Air ثابت کرده که یکی از این وسایل نقلیه است.

نمای خارجی ماشین lucid air

Lucid Air در پارامتر‌‌های مختلف (برد ، شتاب ، زمان شارژ) از مدل S تسلا بهتر عمل می‌کند. این بدان معناست که این ماشین توسط افرادی طراحی شده است که ادعا می‌کنند توانایی بیشتری از مهندسین تسلا دارند.

ریز مشخصات Lucid Air

استراتژی رسانه‌ای این شرکت در رونمایی Lucid Air این بوده است که از ماه گذشته تا رونمایی، هر هفته خبر جدیدی منتشر کند. به این ترتیب، به جای یک داستان درباره یک اتومبیل جدید که شامل تمام اطلاعات مربوطه باشد و بعد از مدتی از ذهن پاک شود هر هفته خبر جدیدی می‌شنوید و در ذهن شما ثبت می‌شود.

باتری : 113 کیلووات ساعت (تقریباً 60 درصد باتری در 20 دقیقه شارژ می‌شود)

برد با هر سوختگیری : 517 مایل برد تحت شرایط عالی یا 20 مایل در هر دقیقه شارژ (شارژر سریع DC)

قدرت موتور : 1080 اسب بخار قدرت

شتابگیری : 0-60 مایل در ساعت در 2.5 ثانیه (یک چهارم مایل در 9.9 ثانیه)

محدوده قیمت : 80000 تا 169000 دلار (وابسته به مدل انتخابی)

حجم صندوق عقب : 280 لیتری

32-سنسور پیشرفته سیستم کمک رانندگی ، شامل دوربین ها ، رادار ، التراسونیک و LIDAR

ریز مشخصات lucid air

چهار مدل مختلف از Lucid Air ساخته خواهد شد : Air base با پرداخت 80000 دلار (منهای مالیات). Air Touring با قیمت 95000 دلار ؛ Air Grand با قیمت 139000 دلار ؛ و Air Dream Edition با رقم هنگفت 169،000 دلار – هرکدام دامنه مشخصات خود را دارند.

مانند بسیاری از سازندگان وسایل نقلیه الکتریکی، شرکت Lucid امیدوار است که بتواند استراتژی تسلا در فروش بسیاری از اتومبیل‌های گران قیمت را تکرار کند، به این امید که پول کافی بدست آورد و درنهایت بازار گسترده تری تولید کند.

یکی دیگر از ویژگی های جدید این ماشین دستیار صوتی Alexa  است که بطور طبیعی در Air قرا دارد. این بدان معناست که رانندگان می‌توانند از دستیار صوتی الکسا برای کنترل پیمایش وسیله نقلیه، پاسخگویی به تماس‌ها، تغییر ایستگاه‌های رادیویی و حتی اتصال به سیستم صوتی خانه استفاده کنند. این موضوع به کاهش حواس‌پرتی راننده‌ها کمک بسزایی می‌کند.

نمای داخلی lucid air

مانند بسیاری از استارت آپ‌های وسایل نقلیه الکتریکی، Lucid Motors فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است. هواپیمای Lucid Air قرار بود در سال 2018 تولید شود، اما این شرکت با مشکل بودجه لازم برای ساخت کارخانه برنامه‌ریزی شده 700 میلیون دلاری خود در آریزونا مواجه شد. این شرکت بیشتر سال‌های 2017-2018 را با خستگی و سینه‌خیز سپری کرد تا اینکه صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی به وجود آمد.

بیشتر رسانه‌ها سرمایه گذاری 1 میلیارد دلاری عربستان سعودی در Lucid Motors را در سرپا نگه داشتن این شرکت موثر می‌دانند اما هنوز میزان کامل سرمایه‌گذاری عربستان در این شرکت مشخص نشده. به گفته برخی منابع این شرکت در ازای سرمایه گذاری 1.3 میلیارد دلاری اکثریت دارایی خود را به صندوق ثروت حاکمیت عربستان واگذار کرد.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *