فهرست بستن

دبیر شورای عالی فضای مجازی: به دنبال گوگل ملی هستیم تا دسترسی به سرویسهای تحریمی فراهم شود

ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در مراسم افتتاح دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات که ظهر امروز (یکشنبه) در بومهن تهران برگزار شد اعلام نمود که پروژه‌ای که گوگل ملی را در دسترس ایرانیان قرار دهد می‌تواند از اهداف اصلی این نهاد باشد.

محدودسازی دسترسی مستقیم ایرانیان به بسیاری از سرویس‌های گوگل موضوعی بسیار مهم است که فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی در نطق اصلی خود در رویداد افتتاح دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات به آن اشاره کرد. وی در همین زمینه به نکته مهمی اشاره کرد:

مدل اقتصادی مناسبی در لحظه شروع به کار پیام‌رسان‌ها، موتور جستجو و ایمیل به عنوان خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد و به نوعی بومی‌سازی این خدمات در کشور اقتصادی نیست. به همین دلیل راه‌اندازی دیتاسنتر به عنوان زیرساخت اصلی ارائه این خدمات می‌تواند کمک بزرگی به تقویت این بخش کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه صحبت‌های خود تلاش نمود تا از موضوعی مهم در این زمینه رفع ابهام کند و اعلام کرد که ایران به دنبال بومی‌سازی خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات به دنبال ساخت خدمات از ابتدا نیست:

برای مثال در بحث موتور جستجو ما به دنبال ساخت گوگل نیستیم بلکه با بومی‌سازی قصد داریم گوگل ملی داشته باشیم تا نقاطی که روی ما بسته شده و حدود ۷۰ سرویس می‌شود را پر کنیم و به کاربران خدمات ارائه دهیم.

firooz.jpg

فیروزآبادی در ادامه صحبت‌های خود به بحث استقلال اطلاعاتی و اینترنت اشاره کرده و گفت که در هر دو زمینه موتورهای جستجو در فضای مجازی و همچنین پیام‌رسان‌ها باید مسیر خودکفایی کشور طی شود:

ما می‌خواهیم بخش مهمی از استقلال در فضای مجازی را برای خودمان داشته باشیم. در پیام‌رسان‌ها نیز باید بتوانیم مسیر خودکفایی نیازهای مردم را در داخل کشور داشته باشیم. در کنار آن می‌توانیم از مزایای خارجی‌ها هم استفاده کنیم.

دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد است که ایران باید خطی که کشورهای مستقل در این زمینه پیاده کردند را در پیش بگیرد. برای مثال در این زمینه می‌توان به کشورهای چین و کره جنوبی اشاره کرد که پروژه‌های ویژه پیام‌رسانی بومی را به مدم خود ارائه کردند. دبیر شورای عالی فضای مجازی تأکید کرد:

حمایت از سه پیام‌رسان تا رسیدن به ظرفیت پنج میلیون کاربر را در دستور کار قرار دادیم و از وزارت ارتباطات به عنوان مجری پروژه شبکه ملی اطلاعات خواسته‌ایم که از پیام‌رسان‌های بومی و سایر خدمات‌دهندگان پایه شبکه ملی حمایت کند.

جدای از این بحث، موضوع اصلی امروز که راه‌اندازی دیتاسنترها بود در خلال صحبت‌های فیروزآبادی مورد اشاره قرار گرفت. وی در این زمینه معتقد است که این مرکز نباید تنها یک مرکز هاستینگ باشد چرا که می‌تواند پیشران تمامی اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌ها قرار گیرد:

این توان در وزارت ارتباطات وجود دارد تا این ظرفیت را برای ساماندهی، مدیریت و خلق خدمات برای توسعه کسب و کارها فراهم کند البته این مطالبه مرکز ملی فضای مجازی نیست و یک مطالبه دوستانه است چرا که ما انتظار داریم برای ورود بخش خصوصی به بومی‌سازی خدمات پایه در شبکه ملی اطلاعات انگیزه ایجاد شود.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *