فهرست بستن

خستگی مزمن شدید، دردی که خیلی‌ها این روزها از آن شکایت می‌کند – راه‌های کاهش و پرهیز از خستگی مفرط

نباید این طور باشد، اما باید اعتراف کنیم که نیروی محرک اصلی خیلی از ماها برای انجام کار در ساعت‌های متوالی و با فشار زیاد، نه عشق به کار و پیشرفت، بلکه ترس و اجبار است. ترس از اینکه کس دیگری پیدا شود و کار شما را بهتر انجام دهد یا ترس از اینکه در یک زمینه شایستگی و بهره‌وری کامل را نداشته باشید و به موقع ارتقای کاری یا تحصیلی پیدا نکنید، جامعه یا خانواده در عمل کنارتان می‌گذارد.

خستگی مفرط  در چنین شرایطی تأثیری منفی بر سلامت احساسی و فیزیکی دارد. هنگامی‌که بسیار خسته هستید نمی‌توانید در مورد مسائل احساس صحبت کنید یا زندگی را به‌طور مؤثر مدیریت کنید.


نتایج زنده فوتبال


لیفت صورت


علایم خستگی شدید و تشخیص آن

احساس خستگی در پایان یک روز پرمشغله امری طبیعی است، ولی اگر صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوید و دائم احساس خستگی شدید، نبود تیروی کافی یا حالتی دارید که انگار نمی‌توانید از عهدهٔ کارها برآیید، باید بی‌درنگ اقدام به رسیدگی به نیازهای‌تان بکنید. پیشگیری بهتر از درمان است. پس پی‌بردن به علائم اولیهٔ خستگی و در پیش گرفتن استراتژی‌هایی جهت اجتناب از بار اضافی به شما امکان می‌دهد تا با آرامش مسلط بمانید.

نسبت به علائم هشدار دهندهٔ خستگی مزمن آگاه باشید. بدنی که دائماً در حالت آماده‌باش قرار دارد می‌تواند دچار انواع علائم فیزیکی شود، از جمله:

-ناراحتی روده

-درد قفسهٔ سینه

-دست‌ها و پاهای عرق‌کرده

-تپش قلب

-احساس هیجان

-احساس خستگی صبح‌ها هنگام بیدارشدن

-دندان قروچه هنگام خواب

-سردرد

-انقباض عضلات

-تنش فیزیکی، به‌ویژه در گردن و شانه‌ها

-تمرکز ضعیف و اضطراب

-خمیازه

-چانهٔ فشرده یا گلوی گرفته

-اختلالات بینایی، سرگیجه یا حواس پرتی

این نوشته‌های پیشین ما را از دست ندهید

بدن و ذهن شما دربارهٔ حالت خستگی مفرط هشدار می‌دهند. علائم و نشانه‌های خستگی را جدی بگیرید. اگر دائمی هستند، این موضوع را با یک متخصص درمیان بگذارید و هنگامی‌که این کار را انجام می‌دهید، زمانی را به فکرکردن در مورد وضع زندگی‌تان اختصاص دهید و ببینید آیا خستگی مزمن‌تان مربوط به فشار محیطی و احساسی است که از حد توان و اضطراب شما فراتر رفته یا نه.

خستگی مزمن

چه جیزهایی بیشتر ما را خسته می‌کنند؟

به مسائلی که با آن سروکار دارید یا تجربیاتی که طی روز داشته‌اید، توجه کنید. موارد بسیاری می‌توانند بر شما فشار وارد کنند. به عنوان مثال ممکن است موارد زیر برای شما خسته‌کننده باشند:

-ارتباط تلفنی یا حضوری

-انجام امور یا کارهای خانه

-رویارویی با نیازهای داشتن کودک، طفل یا نوجوانی خشن

-رانندگی یا سفر

-ورزش‌کردن، احساس گناه از ورزش نکردن یا انجام بیش از حد آن

-برآوردن انتظارات جنسی زناشویی

-مدیریت صفوف و شلوغی‌ها

-فشارهای کاری اهداف، جلسات و مصاحبه‌ها

با اینکه نمی‌توانید بسیاری از عوامل یادشده را از زندگی‌تان حذف کنید، ولی می‌توانید مدتی درنگ کنید و علت ایجاد تنش بعضی فعالیت‌ها را بررسی کنید. شما حق انتخاب دارید که واکنش مغزی‌تان را نسبت به یک مسئله تغییر دهید و توانای حفظ خونسردی درونی‌تان را حتی زمانی که درمیان هرج و مرج قرار دارید، تقویت کنید. هم‌چنین می‌توانید فعالیت‌هایی را که تقویت‌تان می‌کنند، دوباره تعریف کنید تا کمک‌تان کند آمادگی بیشتری برای واکنش به جنبه‌های چالش انگیزتر زندگی داشته باشید.

رهایی از خستگی مفرط

تنش مزمن به این معناست که بدن و ذهن در حالت آماده‌باش دائم قرار دارند و این فشار در نهایت شما را ضعیف می‌کند. آماده‌شدن برای امتحانات مهم، کشمکش با نارضایتی‌های درازمدت ازدواج، ازدست‌دادن فردی عزیز، یا رویارویی با تنش شغلی می‌تواند ذخایر بدن‌تان را تخلیه کند.

دقت کنید و از فشار درازمدت اجتناب کنید. این فشارها شاید برای هرکس پیش بیاید، پس انکارشان نکنید. سعی نکنید آقا یا خانم شگفت‌انگیز باشید! زیرا این کار عملی نیست. متأسفانه وقتی تحت فشار قرار دارید، احتمال دارد گرفتار نیاز به ادامه‌دادن کارها شوید. بهبود درد احساسی (خواه کهنه یا نو) دشوار است، زیر ذهن بیش از حد هوشیار است و دلیل نهفته‌ای را که باید احساسات را به‌طور مفید مدیریت کنید، پیدا نمی‌کند.

اجتناب از خستگی مفرط، حکایت از آگاهی شما دربارهٔ وضع درونی‌تان دارد. شما باید آهنگ درونی‌تان را پیدا کنید و وقتی احساس می‌کنید که قادر به کنترل نیستید، دست از کار بکشید. به‌عنوان فرد بالغ، باید مسئولیت یادآوری استراحت در هر زمان که به آن نیاز دارید را به عهده بگیرید. وقتی خشمگین، ناراحت یا بیمار هستید، هیچ سودی برای خانواده یا شغل‌تان ندارید و مجاب‌کردن خود به ادامه‌دادن در واقع می‌تواند به تشدید خستگی مفرط یا حتی بیماری منجر شود.

مراقبت از خود همان‌گونه که از دیگران مراقبت می‌کنید

افراد بسیاری هستند که انرژی فراوانی را برای مراقبت از عزیزان‌شان صرف می‌کنند. بزرگ‌کردن کودکی مبتلا به یک بیماری خاص مثلا اوتیسم یا مراقبت از همسری که مشکل روانپزشکی شدید دارد، در هر حال دشوار است. تحقیقات نشان می‌دهد که مراقبت واقعاً شما را خسته می‌کند.

پروفسور استافورد لایتمن از دانشگاه بریستول در مطالعه‌ای بررسی کرد که مراقبین چقدر مستعد بیماری هستند. این مطالعه نشان داده است به جای ایجاد یک واکنش مقاوم و مؤثر در برابر عفونت یا بعد از یک واکسن آنفولانزا، بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان، پادتن‌های لازم برای حفاظت از خود را تولید نکردند. پس هنگامی‌که زمان و انرژی زیادی را صرف مراقبت از شخص می‌کنید، باید اطمینان حاصل کنید که زمانی را به مواظبت از خود اختصاص دهید. درغیر این‌صورت ممکن است بیمار شوید و این برای شما و برای شخصی که برای‌تان مهم است، مفید نیست.

برای کمک به کاهش احساس خستگی، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

-مکانی شاد پیدا کنید: با تصور یک لبخند درونی در حین اندیشیدن به موقعیت خاصی، چیز یا شخصی که دوستش دارید یا شما را می‌خنداند، بر احساسات مثبت تمرکز کنید. با چیزهایی که به شما انرژی می‌دهند، همسو شوید.

-به احساسات‌تان گوش کنید: سعی نکنید که احساس‌تان را انکار کنید. احساسات را بپذیرید و کاری برای عنوان‌کردن نیازهای احساسی‌تان انجام دهید. ممکن است نیاز به گفت‌وگوی دوستانه داشته باشید یا اگر غمگین و بی‌حال هستید، شاید به استراحت بیشتری نیاز دارید.

-این سه مورد را تمرین کنید: اجتناب از انجام امور غیرضروری؛ اصلاح واکنش‌تان نسبت به یک مسئلهٔ تنش‌زا و پذیرفتن آنچه امکان تغییرش وجود ندارد. به‌عنوان مثال:

-از جست‌وجو در اینترنت برای اطلاعات یا سرگرمی که واقعاً نیازی به آن ندارید در اوقات دیر شب اجتناب کنید.

-طرز فکرتان دربارهٔ مشکلات را عوض کنید تا تمرکزتان را بر آنچه کارساز است، نه بر آنچه میسر نیست، معطوف کنید. (اگر نوجوان شما با دیروقت به خانه آمدن شما را از خواب بیدار می‌کند، خشمگین نشوید، به خودتان یادآوری کنید که او سالم است.)

-این واقعیت را قبول کنید که شما هم ممکن است گاه‌گاه در ترافیم گرفتار شوید و تصمیم بگیرید که آرام باشید.

-به نیازهای بدن‌تان پاسخ دهید: وقتی که تشنه هستید نوشیدنی بنوشید، وقتی که گرسنه هستیدغذا بخورید، وقتی که نیاز به تحرک دارید ورزش کنید و هر وقت که نیاز دارید به دستشویی بروید.

-آرام باشید: سرعت زندگی مدرن افزایش یافته است. با شلوغ‌تر شدن جاده‌ها و قطارها، مسافرت پرتنش‌تر شده است. طبق تحقیقات شورای بریتانیا سرعت پیاده‌روی در لندن طی ده سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است. این فشار هنگام مسافرت می‌تواند منجر به طغیان شود، نظیر درگیری‌های جاده‌ای که خشم و یاس، مغز احساسی را فرا می‌گیرند. سعی کنید آرام باشید، نفس‌های عمیق بکشید، آهسته حرکت کنید و بر خود مسلط باشید.

-به خود استراحت دهید: هنگامی‌که از یک بدن دردناک یا حس خستگی مفرط آگاه می‌شوید، توقف کنید. حتی یک استراحت ۵ یا ۱۰ دقیقه‌ای می‌تواند به شما روحیه‌ای تازه ببخشد. بر صندلی خود بنشینید و کار دیگری انجام دهید یا چرتی کوتاه بزنید. روزتان را با وقت‌های استراحت و زمانی مناسب برای صرف ناهار برنامه‌ریزی کنید. تلفن همراه یا کامپیوترتان را تنظیم کنید تا هر ۴۵ دقیقه یادآوری کند که به مدت ۵ دقیقه استراحت کنید.

-یک روز مرخصی بگیرید: تمام روز در رختخواب بمانید. این کار می‌تواند در بهبود معجزه کند!

منبع: کتاب بهبود احساسات – انتشارات آوند دانش

Let’s block ads! (Why?)

بازدید: 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.