فهرست بستن

خروج هوآوی از بازار موبایل – این آینده غول چینی خواهد بود؟

Ming-Chi Kuo، یکی از بزرگترین تحلیلگران دنیای تکنولوژی پیش‌بینی خروج هوآوی از بازار موبایل در صورت ادامه دار بودن شرایط بد برای این شرکت را کرده است. اما آیا این موضوع به حقیقت خواهد پیوست؟

مینگ-چی کو، تحلیلگر TF International Securities، شخصی که همواره پیش‌بینی‌های دقیقی از وضعیت بازار گوشی به خصوص شرکت اپل داشته، در جدیدترین تحلیل خود احتمال خروج غول چینی دنیای فناوری از صنعت گوشی را مطرح کرده است.

خروج هوآوی از بازار موبایل تا چه اندازه محتمل است؟

ایالات متحده از سال گذشته اقدامات قضایی زیادی علیه هوآوی به اجرا گذاشته است. برای شروع آنها نام این شرکت را در Entity List قرار دادند. در نتیجه این تصمیم همکاری گوگل با هوآوی قطع شده و گوشی‌های جدید هوآوی و آنر بدون برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل راهی بازار می‌شوند.

اما ماجرا به همینجا ختم نشده و تحریم‌های جدید تصمیم شده توانایی تهیه تراشه برای گوشی‌های خود را از دست داده است. به بیان دقیق‌تر یعنی هوآوی نه تنها نمی‌تواند تراشه Kirin ساخت خود را برای گوشی‌هایش تولید کند، بلکه نمی‌تواند از مدیاتک یا کوالکام نیز چیپست خریداری کند.

دلیل اصلی این ماجرا اینست که در اکثر صنایع مانند، کارخانه‌های پیمانکار و تولیدکنندگان لنز دوربین از تکنولوژی‌هایی استفاده شده که اساساً متعلق به آمریکایی است. به همین دلیل آمریکایی قانونی تصویب کرده تا این شرکت‌ها از 15 سپتامبر (25 شهریور) به بعد برای همکاری با هوآوی نیازمند کسب مجوز از وزارت بازرگانی این کشور باشند.

مدیاتک یکی از اولین شرکت‌هایی بوده که از دولت آمریکا درخواست اجازه همکاری با هوآوی پس از نیمه سپتامبر را داده است. Kuo معتقد است، حتی اگر هوآوی پس از مهلت مقرر باز هم بتواند به نوعی قطعات مورد نیاز گوشی‌های هوشمند خود را تهیه کند، رقابت آنها و سهمشان در بازار آسیب خواهد دید.

از عرش به فرش آمدن…

هوآوی که اهداف جسورانه برای تصاحب جایگاه نخست بزرگترین تولیدکنندگان موبایل در جهان را داشت، در نهایت در سه ماهه دوم سال 2020 توانست با پشت سر گذاشتن سامسونگ به این عنوان دست پیدا کند. اما احتمالاً این پیروزی به شیرینی دستیابی به هدف گذشته آنها نبود. چرا که وضعیت در ادامه برای آنها پیچیده خواهد شد و انتظار می‌رود که میزان فروش این شرکت در سال 2021 تا 75 درصد کاهش پیدا کند. این بدان معنا است که هوآوی احتمالاً به قطعات کنتری مانند دوربین و تراشه 5G نیاز خواهدد اشت و این موضوع می‌توان کل صنعت را تحت تأثیر قرار دهد.

هوآوی استانداردهای بالایی برای اجزای درونی گوشی‌های هوشمند پرچمدار خود در نظر گرفته است و اگر تولید این محصولات کاهش پیدا کند، تأثیر آنها را در کل زنجیره تأمین مشاهده خواهیم کرد. این می‌تواند حتی تولیدکنندگان قطعات را مجبور به کاهش قیمت در سال آینده کند و حتی می‌تواند در سرعت رشد تکنولوژی تأثیرگذار باشد.

به عقیده Kuo بهترین سناریوی ممکن برای هوآوی، کاهش سهم گوشی‌های این شرکت در بازار است و در بدترین سناریو، آنها به طورکل از بازار کنار خواهند رفت. براساس گزارشات قبلی اگر محدودیت‌های اعمال شده علیه هوآوی برداشته نشود، این شرکت 30 درصد از سهم خود در بازار خانگی را به رقیبان محلی واگذار خواهد کرد. پیش‌بینی مینگ-چی کو با دیگر تحلیلگران بازار مطابقت دارد. او معتقد است که اپل، اوپو، ویوو و شیائومی می‌توانند بهترین استفاده را از شرایط پیچیده هوآوی ببرند.

به نظر شما چه آینده‌ای در انتظار شرکت بزرگ هوآوی خواهد بود؟ آیا آنها می‌توانند با وجود تحریم‌های آمریکا همچنان با قدرت به راه خود ادامه دهند یا مسیر موفقیت آنها از جلب رضایت آمریکا می‌گذرد؟

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *