فهرست بستن

خبر خوب درباره واکسن کرونا آکسفورد برای افراد مسن

در سومین خبر نویدبخش درباره واکسن کرونا، پژوهشگرهای دانشگاه آکسفورد می گویند واکسن کرونا آنها باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی در افراد سالمند می‌شود. بنابراین این واکسن می‌تواند از افراد مسن که بیشتر از هر گروه دیگری در معرض خطر مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا هستند، محافظت کرد.

امروز پژوهشگرها نتایج فاز دوم از کار آزمایی بالینی واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد (ChAdOx1) که بر روی 560 داوطلب بزرگ‌سال سالم انجام شده است را در مجله لنست منتشر کردند. البته در حال حاضر این واکسن در فاز سوم کارآزمایی بالینی با داوطلبان به مراتب بیشتر در دست آزمایش است.

بر اساس نتایج اولیه به دست آمده از تحلیل داده‌ها، واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی در داوطلبان سالمند شده است. ظاهراً واکسن آکسفورد حتی در افرادی که بیش از 70 سال سن دارند موجب پاسخ ایمنی قوی می‌شود.

پروفسور آندرو پولارد که سرپرستی این تحقیق را بر عهده دارد، می‌گوید هنوز در نقطه‌ای نیستیم که بتوان گفت این واکسن از مردم در برابر بیماری مرگبار کووید 19 محافظت می‌کند، با این حال احتمالاً تا پیش از کریسمس به آنجا خواهیم رسید.

3600.jpg

جالب اینکه این پروفسور می‌گوید رقابت با واکسن‌های دیگر مطرح نیست و ما به همه این واکسن‌ها نیاز داریم تا بتوانیم از جامعه بشری محافظت کنیم. آن‌طور که سرپرست تیم تحقیق واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد می‌گوید، برای غلبه بر بیماری کووید 19 به همه این واکسن‌ها نیاز داریم و یک واکسن به تنهایی کافی نیست.

به طور کلی سیستم ایمنی بدن افراد مسن ضعیف است و واکسن‌ها به همان اندازه افراد جوان نمی‌توانند پاسخ ایمنی قوی به وجود بیاورند. اما اگر واکسن کرونا آکسفورد چنین نباشد، بسیار دلگرم کننده خواهد بود و می‌تواند از این گروه پر خطر محافظت کند.

بر اساس نتایج اولیه، پاسخ ایمنی واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد در بدن افراد 56 تا 69 ساله و مسن‌تر از 70 سال، مشابه افراد 18 تا 55 ساله است. نتایج اولیه نشان می‌دهد این واکسن با گذشت دو هفته از دریافت دوز دوم، موجب تولید آنتی‌بادی علیه ویروس عامل بیماری کویید 19 در بدن بیش از 99 درصد داوطلبان شده است که شامل افراد مسن نیز می‌شود.

به گفته یکی از مسئولان این پژوهش، سطح آنتی‌بادی و پاسخ ایمنی سلول‌های T در افراد مسن‌تر بسیار دلگرم کننده است.

واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد که در همکاری با کمپانی داروسازی آسترازنکا توسعه یافته، از یک ویروس بی خطر مسبب سرما خوردگی در شامپانزه‌ها استفاده می‌کند. این ویروس بی خطر با ورود به بدن انسان، موجب برانگیخته شدن سیستم ایمنی علیه آنتی ژن‌های ویروس عامل بیماری کووید 19 و تولید پادت می‌شود.

خوشبختانه تولید واکسن کرونا آکسفورد ساده‌تر از واکسن‌های فایزر و مدرنا بوده و این دانشگاه امیدوار است بتواند میلیون دوز به کشورهای در حال توسعه ارائه کند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *