فهرست بستن

جهرمی تأیید کرد: تعرفه اینترنت 5G از 4G گران‌تر خواهد بود

از آنجاییکه برنامه کلاب هاوس هنوز به قصد حمایت از یک نسخه داخلی فیلتر نشده، به تریبونی برای مسئولین و مقامات کشور برای بیان اظهاراتشان تبدیل شده است. وزیر جوان یکی شاید فعال‌ترین مسئول در این شبکه اجتماعی باشد که به روم‌های مرتبط با تکنولوژی سر می‌زند و گاهاً نظرات خود را پیرامون موضوعات در حال بحث مطرح می‌کند. او اخیراً با حضور در یکی از این روم‌ها در خصوص تعرفه اینترنت 5G در کشور اظهار نظر کرده است.

آذری جهرمی معتقد است که دولت آینده که به روی کار خواهد آمد فرصت بزرگی برای رشد در زمینه اقتصاد دیجیتال دارد. او این توسعه را منوط به استفاده از ظرفیت 5G و فیبر نوری دانست و افزود که اگر به این بخش‌ها بی توجهی شود، جلوی توسعه دولت گرفته خواهد شد. وزیر ارتباطات ضمن اشاره به کاهش سهم دولت از درآمد اپراتورها به 4 درصد افزود:

“در ابتدای وزارت من از مالیات 28 درصدی که به دولت پرداخت می‌شد، 3 درصد برای توسعه روستایی درنظر گرفته شد که ما 3 درصد را به خود اپراتورها بازگرداندیم و به این صورت پرداخت را به تعهد تبدیل کردیم. 4 درصد نیز از سال 99 کم کردیم و دولت به‌طور تقریبی 7 درصد سهم درآمد را به عنوان سهمش در توسعه مناطق کمتر برخوردار آورد.”

جهرمی در ادامه افزود که با سیاست‌گذاری‎هایی که در این توسعه اقتصادی انجام شد، تعداد مشترکان این بازار از 30 به 70 میلیون رسید و متوسط درآمد اپراتور به ازاء هر مشترک هم رشد قابل توجهی پیدا کرد. او عنوان کرد که متوسط درآمد مخابرات به‌ازای هر مشترک  ADSL نزدیک به 11 هزار تومان بود که اکنون این عدد چیزی در حدود 26 هزار تومان است.

تعرفه اینترنت 5G باعث افزایش درآمد اپراتورها می‌شود

وزیر ارتباطات با بیان اینکه حالا اپراتورهای همراه به سمت توسعه 5G و اپراتورهای ثابت به سمت VDSL و FTTH رفته‌اند، اذعان داشت که “بحث بر سر آنست که در این سرویس‌ها بتوانیم تعرفه بالاتری بگیریم که سرمایه‌گذاری و برگشت سرمایه ما توجیه داشته باشد”. جهرمی در ادامه عنوان کرد: 

“سیاست ما در همه این سال‌ها تثبیت قیمت برای رشد بازار بوده است، اکنون نیز بازار رشد و به بلوغ خوبی رسیده است و ارزش آن در این مدت هم به لحاظ اشتراک و هم درآمدی حدود 2 برابر شده است. تصور نباید این باشد که وقتی 5G می‌آید همان خدمات 4G و  درآمد 4G را دارد، بلکه وقتی نسل پنجم ارتباطات بیابد خود مصرف در اپراتورها با رشد همراه می‌شود.”

او پیش بینی کرده است که در سال 1400 مانند سال گذشته شاهد دو برابر شدن رشد بازار نسبت به سال قبل باشیم. جهرمی گفت زمانیکه 5G میاید، درآمد 4G باقی نمی‌ماند و افزایش پیدا می‌کند.

دعوای 12 ساله فرکانسی با صدا و سیما

جهرمی درباره فرکانس 700- 800 به نقل از ایرنا افزود: متخصصان فنی اپراتورها معتقد هستند اگر فرکانس 700 – 800 را در اختیار داشته باشند می‌توانند با همین میزان دکل به پوشش 3 برابری شبکه دست پیدا کرده و شبکه را با شرایط مناسبی ایجاد کنند. اما این فرکانس در اختیار صدا و سیما است که به دنبال تبدیل این فرکانس به پول است، فرکانس جزو انفال است و صدا و سیما می‌خواهد انفال را به درآمد تبدیل کند.

وزیر ارتباطات گفت: منابع این انفال عمومی باید در اختیار مردم قرار بگیرد، اما صدا و سیما به این مساله نگاه اقتصادی دارد؛ ما می‌گوییم این گنج برای مردم است و نگهداری این فرکانسی که شما به آن نیاز ندارید ضربه جدی به اقتصاد کشور است و این دعوا 12 سال است که ادامه دارد. وی در ادامه گفت:

 “در این مدت رویکرد صدا و سیما این بود که اگر ماسک در کشور وجود نداشت اعلام می‌کرد زدن ماسک اصلا ضرورت ندارد، مواد ضدعفونی کننده نبود می‌گفت مردم از وایتکس استفاده کنند. اما به بحث شبکه که می‌رسید می گفت این وزارت ارتباطات بی کفایت شبکه درستی دست مردم نداده است.”

جهرمی در ادامه عنوان کرد: با بالارفتن دور از انتظار ترافیک شبکه فشار زیادی به وزارت ارتباطات و اپراتورها وارد شد و ما در پاسخ به تهاجمات صدا و سیما گفتیم اگر دنبال رفاه مردم است به احتکار فرکانس پایان دهد. او افزود: به دنبال این بی انصافی که صدا و سیما همیشه به وزارت ارتباطات داشته، مجبور شدیم بخشی از واقعیاتی که وجود دارد را مطرح کنیم و بگوییم صدا و سیما خودش یکی از مشکلات است.

اینترنت ماهواره ای برای مردم مقرون به صرفه نیست

آذری جهرمی در خصوص اینترنت ماهواره‌ای نیز اظهار نظر کرد و عنوان کرد که مدل اقتصادی که الان در رابطه با آن صحبت می‌شود برای مردم مقرون به صرفه نیست، مگر اینکه یک برنامه فرا اقتصادی برای ایران ببینند؛ یعنی با یک نگاه سیاسی در فضای ایران با قیمت کمتری آن را ارائه دهند.او در ادامه گفت:

“جذابیت سرویس‌های ماهواره‌ای الان برای مردم از جنس سرعت نیست، بلکه از جنس رهایی برخی از دردسرها و محدودیت‌هایی است که برایشان به وجود آمده است. بنابراین از لحاظ اقتصادی مخاطره جدی برای اپراتورها ندارد.”

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *