جنجال بر سر کند کردن عمدی آیفون‌ها؛ این‌بار نوبت به آیفون 12 رسیده است

اپل سال‌هاست با اتهامات زیادی در زمینه‌های مختلف روبرو است و حالا پس از چند سال بار دیگر اتهام کند کردن عمدی آیفون به اپل وارد شده است. اتهامی که زمزمه آن از حدود یک ماه پیش توسط برخی کاربران مطرح شده بود.

در سال 2016 بود که تعدادی از کاربران اپل از خاموش شدن ناگهانی دستگاه خود گلایه داشته و انگشت اتهام را به سوی اپل دراز کرده و معتقد بودند اپل این کار را برای فروش بیشتر آیفون‌های جدید خود انجام می‌دهد. با بالا گرفتن اعتراضات سرانجام مشخص شد برخی از گوشی‌های خاص مانند آیفون 6 از این مشکل رنج می‌برند.

این مشکل از آن جهت رخ می‌دهد که برخی مدل‌های قدیمی آیفون به باتری ضعیفی مجهز بوده و به همین خاطر هنگامی که پردازش تراشه بالا می‌رود گوشی به طور خودکار خاموش می‌شود.

این مشکل پس از آپدیت محصولات اپل به نسخه iOS 10.2.1 تا حدودی مرتفع شد در این آپدیت از مشکل مصرف بیش از حد انرژی تراشه جلوگیری شد و پس از آن خاموش شدن ناگهانی آیفون‌های سری 6 کاهش یافت. پس از عذرخواهی رسمی اپل بابت این موضوع کوپرتینویی‌ها برای جبران این موضوع تخفیف ۶۳ درصدی را بر روی باتری‌ گوشی‌های خود اعمال کردند.

این ماجرا با هشتگ Batterygate# در یاد و خاطر کاربران و طرفداران اپل باقی مانده است. پس از این ماجرا اپل بارها و بارها مورد دادخواست و شکایت قرار گرفت تا در نهایت قابلیت مشاهده میزان سلامت باتری به iOS 11.3 افزوده شد.

اما ظاهراً قرار است داغ دل کاربران اپل تازه شود. بر اساس گزارشات سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در اسپانیا اتحادی را بر علیه اپل شکل داده و کوپرتینویی‌ها را به دلیل کند کردن برخی مدل‌های آیفون مانند iPhone 12، آیفون XS و iPhone 8 و آیفون ١١ مورد اتهام قرار می‌دهد.

بر اساس ادعای این سازمان اپل پس از انتشار آپدیت iOS 14.5 یا iOS 14.6، اقدام به کند کردن مدل‌های نام برده شده کرده و از عبارت‌های «آسیب رسانی قابل توجه به دستگاه‌ها» و «کاهش دادن محسوس سرعت پردازنده‌ها» در مورد این عمل اپل استفاده کرده است.

گروه حمایت از مصرف کنندگان اسپانیایی، طی تنظیم نامه‌ای به اپل از این کمپانی آمریکایی می‌خواهند تا خسارت وارده به مشتریان را جبران کند. اگر اپل هرچه سریع‌تر به این نامه پاسخی رسمی و منطقی ندهد ممکن است بار دیگر شاهد کشیده شدن پای اپل به دادگاه باشیم.

همچنین در اواخر سال جاری میلادی اپل نسخه پایدار iOS 15 را منتشر کرده و کاربران می‌توانند انتخاب کنند که آیا گوشی آنها به iOS 15 آپدیت شود و یا اینکه تنها وصله‌های امنیتی را در iOS 14 دریافت کند. علاوه بر این ممکن است اپل با عرضه آپدیتی مشکل کند شدن آیفون‌ها را حل کند.

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *