فهرست بستن

تغییر لوگو AMD Radeon – تیم سرخ به دنبال تجدید قوا با Big Navi

تغییر لوگو AMD Radeon مشاهده شد که خبر از تجدید قوا این برند بعد از عرضه کارت گرافیک‌های Polaris در سال 2016 می‌دهد. این لوگو جدید در طی PC Gaming Show و رونمایی از گیم پلی عنوان آینده Gearbox یعنی Godfall مشاهده شد.

اگر چه این تنها یک لوگو جدید است اما حتی تغییرات کوچکی مانند این می‌تواند به معنای اتفاقات مهمی در برند باشد. آخرین بار ما شاهد چنین اقدامی با گرافیک‌های Polaris بودیم که لوگو جدید Radeon به ما نحوه برندینگ کاملا جدید Radeon RX را به نمایش گذاشت. این موضوع همچنین با جداسازی Radeon Technologies Group با رهبری Raja Koduri بود کسی که البته بعدا به اینتل پیوست تا معماری گرافیکی آینده آنها را توسعه دهد.

تغییر لوگو AMD Radeon

با نزدیک بودن عرضه نسل دوم معماری گرافیکی RDNA و کارت گرافیک‌های Radeon RX، تغییر لوگو AMD Radeon می‌تواند برندینگ کارت‌های جدید را نیز دچار تحول کند. برای شروع لوگو جدید از همان استایل لوگو Ryzen استفاده می‌کند. قبلا توسط AMD مشخص شده بود که آنها با Big Navi قصد تخریب بازار گیمینگ 4K را درست مشابه پردازنده‌های بالا رده رایزن دارند.

همچنین تایید شده بود که Big Navi و کارت‌های Radeon RX بر پایه آن محصولاتی فوق العاده خواهند بود. AMD برای نمونه‌های این چنینی از نامگذاری معمول استفاده نمی‌کند، به مانند سری Radeon Fury و Radeon VII. احتمال دارد تا تیم سرخ به نامگذاری جالب‌تری برای کارت گرافیک‌های Big Navi دست یابد بجای آن که تنها خانواده Radeon RX 6000 نامگذاری شوند. چنین نام (RX 6000) انتظار می‌رود برای مدل‌های میان رده و کمی بهتر که جایگزین سری کارت گرافیک‌های Radeon RX 5000 خواهند بود، استفاده شوند.

اطلاعاتی که از گرافیک‌های RDNA 2 در اختیار داریم

AMD اعلام کرده که گرافیک‌های RDNA 2 افزایش عملکردی نسبت به RDNA خواهند داشت که Zen 2 نسبت به Zen 1 ارائه داده بود. اولین گرافیک‌های RDNA توانسته بودند کارایی بر وات عظیم 50 درصدی را نسبت به معماری GCN ارائه دهند و انتظار می‌رود گرافیک‌های RDNA 2 نیز همین مقدار را نسبت به RDNA فراهم کنند، یعنی 50 درصد کارایی بر مصرف بیشتر. این افزایش کارایی نه تنها مختص به محصولات دسکتاپ نیست و حتی دسته نوت بوک را نیز شامل خواهد شد زیرا چیپ‌های موبایل بر پایه معماری نسل دوم RDNA در نوت بوک‌های گیمینگ در اوایل سال 2021 عرضه می‌شوند.

بهبودهای RDNA 2 در زمینه کارایی بر مصرف

با توجه به نقشه راه اشتراک گذاشته شده توسط AMD، گرافیک‌های RDNA 2 از سه قابلیت کلیدی که جزئی از معماری جدید است بهره می‌برند. اولین و مهم‌ترین افزایش کارایی بر مصرف است که به چند علت پدید آمده. AMD از فناوری 7 نانومتری TSMC به فناوری پیشرفته‌تر 7 نانومتری (شاید 7nm+) کوچ خواهد کرد. این نود پردازشی جدید به خودی خود باعث افزایش بهره وری انرژی در ترانزیستورها روی گرافیک‌های جدید خواهد شد در حالی که ابعاد کلی آنها را نیز کاهش می‌دهد تا AMD بتواند کارایی بالاتر را در ابعاد بسیار کوچک‌تر ارائه دهد.

بهبودهای RDNA 2 مشابه Zen 2

افزایش کارایی 50 درصدی

تغییرات کلیدی که به 50 درصد افزایش کارایی بر وات انجامیده شامل باز طراحی ریز معماری با بهبود عملکرد بر کلاک (IPC)، پیشرفت منطقی که به کاهش پیچیدگی طراحی و سوییچ‌های تغذیه کمک می‌کند و همچنین بهینه سازی‌های فیزیکی مانند افزایش سرعت کلاک می‌باشد.

AMD همچنین اعلام کرد که معماری RNDA 2 از قابلیت نرخ سایه زنی متغیر (VRS) و شتاب دهنده سخت افزاری Ray Tracing بهره می‌رد. تیم سرخ در اینجا راه انویدیا را ادامه می‌دهد که در حال حاضر تکنولوژی‌های مذکور را در گرافیک‌های سری GeForce RTX از نسل Turing تعبیه کرده است. با منتشر شده کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی، AMD نیز این قابلیت‌ها را با فریم ورک خود بهینه سازی می‌کند تا توسعه دهندگان بتوانند آنها را برای عناوین گیمینگ آینده پیاده سازی کنند.

Ray Tracing در سطح سخت افزار برای RDNA 2

مدل‌های رفرش RDNA

مدیر عامل کمپانی خانم دکتر لیزا سو قبلا گفته بودند که ما می‌توانیم انتظار یک خانواده گرافیک RDNA 2 سطح بالای جدید و یک خانواده رفرش 7 نانومتری RDNA را برای امسال داشته باشیم. همین موضوع در طی ارائه (روز تحلیل مالی شرکت) نیز مطرح شد، جایی که ادعا شده لاین آپ Navi 2x از بالاترین تا پایین‌ترین دسته را شامل شده و همانطور که نام آن نشان می‌دهد ما شاهد دو برابر شدن کارایی بر مصرف نسبت به نسل اول این کارت گرافیک‌ها خواهیم بود.

لیزا، شما می‌توانید بگویید که در سال 2020 چه گرافیک‌های جدیدی عرضه می‌کنید، برای رایانه‌های شخصی و همینطور دیتاسنتر؟

در سال 2019 ما معماری جدید خود برای گرافیک‌ها را معرفی کردیم، معماری RDNA که با محصولات Navi در بازار عرضه شدند. شما می‌توانید انتظار داشته باشید که در سال 2020 این محصولات به روز شوند و ما نسل بعدی معماری RDNA را به عنوان بخشی از لاین آپ 2020 خود معرفی خواهیم کرد. ما خیلی درباره آن هیجان زده هستیم و در روز تحیلی مالی بیشتر صحبت خواهیم کرد. در بخش گرافیک‌های دیتاسنتر شما باید انتظار داشته باشید که چند محصول جدید در نیمه دوم سال عرضه شوند.

صحبت‌های قبلی لیزا سو مدیر عامل AMD

ما قبلا شاهد یک شایعه دیگر نیز بودیم که ادعا می‌کرد گرافیک بالا رده Radeon RX Navi تا دو برابر سریع‌تر از Navi 10 بوده، از چیپی با ابعاد عظیم و حافظه‌های GDDR6 بهره خواهد برد. برخی از قابلیت‌های مورد انتظار از نسل دوم RDNA:

  • فناوری بهبود یافته 7nm+
  • کارت گرافیک‌های رده حرفه‌ای
  • پشتیبانی از Ray Tracing در سطح سخت افزار
  • کارت گرافیک‌هایی با حافظه‌های GDDR6 و HBM2
  • بهره وری انرژی بیشتر نسبت به نسل اول گرافیک‌های Navi
گرافیک RDNA 2

بهم ریختن بازار گیمینگ 4K با RDNA 2

یکی دیگر از قابلیت‌های کلیدی گرافیک Big Navi Radeon RX بهم ریختن بازار گیمینگ 4K است، مشابه کای که Ryzen در تمام بازار پردازنده به انجام رساند. این ادعای بزرگی از سوی AMD است اما اگر شایعات درست باشند پس این ادعاها چندان غلط نخواهند بود.

با سری Radeon 5000 ما مشخصا بالغ بر 90 درصد بازار گیمرهای PC امروزی را پوشش دادیم و به همین دلیل است که در حال حاضر هیچ مدلی برای 4K عرضه نکرده‌ایم زیرا بخش اعظمی از گیمرها در وضوح 1440p و 1080p حضور دارند. این بدان معنا نیست که یک گرافیک 4K عرضه نمی‌شود، بلکه ما در حال کار روی آن هستیم اما فعلا قصد داریم روی بخش اعظم گیمرها تمرکز کنیم. مشابه رایزن، همه ما به یک اکوسیستم پُر رونق Radeon نیاز داریم. بنابراین ما به دنبال 4K هستیم و آیا مشابه رایزن شاهد مختلق شدن بازار خواهیم بود؟ بدون شک شما می‌توانید روی آن حساب کنید. فعلا چیز بیشتری نمی‌توانم اضافه کنم.

RDNA 2 برای کلاس حرفه‌ای

AMD در اسلایدهای خود گرافیک‌های بالا رده Radeon RX Navi 2X را به عنوان مدل‌های RDNA 2 خطاب کرده که البته می‌تواند تا زمان عرضه تغییر کند. رقیب نیز در این میان کنار نکشیده تا تیم سرخ به راحتی گرافیک‌های بالا رده خود را عرضه کند. نسل بعدی گرافیک‌های GeForce تیم سبز براساس مشخصات اولیه‌ای که از آنها مشاهده کرده‌ایم در نوع خود بسیار قدرتمند هستند. باید منتظر باشیم تا ببینیم استراتژی Ray Tracing در انحصار مدل‌های بالارده RDNA 2 تا چه اندازه روی فروش این محصولات تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: گرافیک مرموز AMD RDNA 2 با اسم رمز Sienna Cichlid در وصله‌های لینوکس 

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *