فهرست بستن

بهترین زمان سفر به کویر ابوزیدآباد کدام فصل است؟

کویر ابوزیدآباد از دیگر کویرهای استان اصفهان است که فاصله نزدیکی تا شهر کاشان دارد. کویر ابوزید در شمال شرقی کاشان با شنزارهای روان و تپه‌های شنی داغ گردشگران زیادی را در طول سال به خود جذب می‌کند.

هر آنچه باید درباره کویر ابوزیدآباد بدانید:

کویر ابوزیدآباد کجاست؟

کویر ابوزیدآباد بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزیدآباد و شمال شرقی کاشان است. ابوزید نیز مثل هر تکه‌ دیگر از کویر، اوج زیبایی خود را در سکوت عمیق، لابه‌لای تپه‌های شنی داغ روانش و چشم‌اندازهای وسیع و بی‌نظیرش پنهان کرده است. کویر ابوزیدآباد در کنار دیگر جاذبه‌های کویری ایران، مانند کویر مرنجاب و کویر مصر از محبوب‌ترین مقصدهای کویری برای گردشگران علاقه‌مندان به این نوع جاذبه‌ها است. ابوزیدآباد پایتخت گویش‌های کهن ایران است و گویش بیذوی و همچنین فرهنگ مردمان این منطقه، جزو مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود. 

سافاری در میان رمل‌های کویر ابوزید آباد

عکاس: بهنام یوسفی

مسیر دسترسی به کویر ابوزیدآباد

فاصله تهران تا کویر ابوزید آباد تنها در حدود ۲۷۰ کیلومتر است و با سه ساعت رانندگی از تهران می‌توانید به کویر ابوزید آباد در نزدیکی کاشان برسید. دسترسی به کویر ابوزید آباد از دیگر شهرهای کشور نیز از طریق شهرهای نطنز و کاشان صورت می‌گیرد. پس با توجه به محل اقامت‌ خود می‌توانید بهترین راه برای رسیدن به یکی از این دو شهر را انتخاب کنید.

از تهران و از خروجی‌های جنوبی آن به‌سمت اتوبان قم بروید و تا کاشان برانید. در شهر کاشان بالاتر از میدان بسیج، از بلوار ملاصدرا به مسیر انحرافی راست وارد شوید. پس از طی ۳۰ کیلومتر در این مسیر به کویر ابوزید آباد می‌رسید. در طول مسیر تابلوهای راهنما شما را هدایت می‌کنند. فاصله مناسب کویر ابوزید آباد تا تهران و مسیر دسترسی آسان‌تر آن، گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند.

  • آدرس کویر ابوزید آباد: استان اصفهان، ۳۰ کیلومتری شرق کاشان، کویر ابوزید آباد (مشاهده روی نقشه)

غروب زیبای کویر بوزید آباد

منبع عکس: خبرگزاری مهر

دیدنی‌های کویر ابوزیدآباد

جاذبه‌های دیدنی منطقه کویری ابوزید آباد این منطقه بیشتر در شمال آن و در امتداد جاده خاکی به طول ۲۵ کیلومتر واقع شده‌اند. در فاصله‌ حدود هشت کیلومتری شهر، تپه شن‌های روان هویدا می‌شوند؛ ولی برای رفتن به تپه‌های بزرگ‌تر و زیباتر باید مسیر کویر و کنار گذر دریاچه نمک چال عروس را طی کنید.

کویر ابوزید آباد بخش کوچکی از بیابان بزرگ «بند ریگ» را تشکیل می‌دهد و علاوه بر جاذبه کویری بالایی که دارد به‌دلیل آثار تاریخی و باستانی که در خود جای داده است، شهرت دو چندان دارد. بسیاری از گردشگران در سفر به کویر ابوزید آباد با توجه به ظرفیت‌های بالای گردشگری در آن برای بازدید از اماکن تاریخی نزدیک به این کویر نیز برنامه‌ریزی می‌کنند. از بهترین جاهای دیدنی نزدیک کویر ابوزید آباد می‌توان به «قلعه کرشاهی»، «کوه یخاب»، «روستای ابیانه»، «آب‌انبار صفوی»، «شهر زیر زمینی اویی» و «شهر تاریخی نوش آباد» اشاره کرد.

کویر ابوزید آباد

بهترین زمان سفر به کویر ابوزیدآباد

بهترین فصل‌ها برای بازدید از کویر ابوزیدآباد پاییز، زمستان و در نهایت اوایل فصل بهار است. همچون سایر نقاط کویری آب و هوای این منطقه در فصل تابستان گرم است. تورهای طبیعت‌گردی در کویر ابوزید و شهر زیرزمینی اویی به طور معمول در نیمه سرد فصل سال برگزار می‌شوند.

کویر ابوزید آباد

اقامت در کویر ابوزیدآباد

برای اقامت در کویر ابوزید آباد نیز می‌توانید کمپ خود را در میان شنزارها بر پا کنید. اقامت در میان تپه‌های شنی سرشار از سکوت و آرامش، می‌تواند شبی پر خاطره را برایتان رقم بزند. کاروانسرای ابوزید آباد نیز گزینه دیگر اقامت در این کویر است. 

شترهای کویر ابوزید آباد

منبع عکس: خبرگزاری مهر

کاروانسرای ابوزیدآباد

کاروانسرای ابوزیدآباد با پلانی چهار ایوانی و با بیش از چهار قرن قدمت، متعلق به دوران صفوی است. این کاروانسرا در ابتدای ساخت برای کاروان‌ها و مرکب‌هایشان به عنوان مکان استراحت بوده و تا ۶۰ سال گذشته شتربانان از یزد، اصفهان و شهرهای دیگر در این کاوانسرا اطراق می‌کردند. کاروانسرای شاه عباسی ابوزیدآباد در ت‍‍اری‍خ‌ بیست و سوم م‍رد‌اد س‍‍ال‌ ۱۳۷۸ ب‍ه‌ ش‍م‍‍اره‌ ۲۳۷۱، در ف‍‍ه‍رس‍ت‌ ‌آث‍‍ار م‍ل‍‍ی‌ ک‍ش‍ور به ثبت رسیده است. 

این کاروان‌سرا نزدیک به ۴۰۰ سال است که از مسافران پذیرایی می‌کند. از زمان ساخت کاروانسرای ابوزید آباد در دوره صفویان تا به امروز، این کاروان‌سرا فعالیت می‌کند و امروزه نیز هم‌چنان فضایی مناسب برای استراحت با امکانات رفاهی مطلوب دارد. کاروانسرای ابوزیدآباد از کاشان (میدان بسیج) ۲۰ کیلومتر جاده آسفالت و تا کویر ۱۰ دقیقه فاصله دارد.

تفریحات کویر ابوزیدآباد

کویرپیمایی یا پیاده‌روی در کویر، عکاسی، آفرود، شترسواری، تماشای آسمان شب و موتور چهارچرخ از جمله تفریحاتی هستند که می‌توانید در کویر ابوزیدآباد تجربه کنید.

پوشش گیاهی و جانوری کویر ابوزیدآباد

در کویر ابوزید آباد پوشش گیاهی کویری نیز به چشم می‌خورد. این پوشش گیاهی سبب گرد آمدن گونه‌های مختلف جانوری نیز شده است. پوشش جانوری منطقه عبارت است از شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره انواع آگاما و مار، لاسرتای مرنجابی و پامسواکی.

پرسش‌های متداول

کویر ابوزیدآباد کجاست؟

کویر ابوزید آباد بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزیدآباد و شمال شرقی کاشان است.

فاصله کویر ابوزیدآباد تا تهران چقدر است؟

فاصله تهران تا کویر ابوزید آباد تنها در حدود ۲۷۰ کیلومتر است

کویر ابوزیدآباد چه دیدنی‌هایی دارد؟

قلعه کرشاهی، کوه یخاب، روستای ابیانه، آب‌انبار صفوی، شهر زیر زمینی اویی و «شهر تاریخی نوش آباد از جمله جاهای دیدنی کویر ابوزیدآباد هستند.

بهترین زمان سفر به کویر ابوزیدآباد کدام فصل است؟

بهترین فصل‌ها برای بازدید از کویر ابوزیدآباد پاییز، زمستان و در نهایت اوایل فصل بهار است.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *