بلایی که آتش سوزی سنگین سر یک کیس گیمینگ آورد؛ کدام قطعات سالم مانده‌اند؟

تصور کنید که یک سیستم گیمینگ با کارت گرافیک NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER و پردازنده AMD Ryzen 7 2700X در آتش سوزی مهیب منزل قرار بگیرد؛ سرنوشت قطعات آن چه می‌شود؟ مطلبی جذاب از اتفاقات جالب توجهی که پس از آتش سوزی بر سر یک سیستم گیمینگ آمده است. با ما همراه شوید.

Der8auer، یوتیوبر و اورکلاکر مشهور آلمانی یک کامپیوتر گیمینگ که در یک آپارتمان مسکونی در آلمان سوخته است را برای تست و آزمایش‌های شخصی خریداری کرد. این کامپیوتر در یک منزل مسکونی بوده و به مانند دیگر وسایل منزل، طعمه حریق سنگین شده است. Der8auer در تلاش بود تا قطعات سخت افزاری را بررسی کرده و در صورت اقدام به زنده سازی آنها کند.

1F-1.jpg

Der8auer در تست‌های اولیه خود متوجه یک نکته جالب توجه می‌شود؛ مادربرد، پاور، خنک کننده‌ها و حافظه‌های ذخیره سازی به طور کامل در این آتش سوزی از بین رفته‌اند. اما در عین ناباوری، کارت گرافیک سیستم که NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER از برند MSI بود، موفق شده بود تا از این آتش سوزی جان سالم به در ببرد.

1F-2.jpg

کارت‌های گرافیک، خصوصاً در مدل‌های سفارشی، با بدنه‌ای مستحکم در برابر حرارت و گرما تولید می‌شوند؛ آنها باید دمای بالا را برای مدت طولانی دریافت کرده و در عین حال از تغییرات فیزیکی دور بمانند. به احتمال زیاد دلیل سالم ماندن GeForce RTX 2070 SUPER نیز همین امر بوده است.

1F-3.jpg

همچنین پردازنده Ryzen 7 2700X نیز به شکلی معجزه آسا سالم مانده بود. Ryzen 7 2700X در زیر یک خنک کننده مایع قرار داشته و به همین سبب از این آتش سوزی جان سالم به در برده است. در گام بعدی der8auer اقدام به بازسازی و یا به بیان بهتر تمیز کردن کارت گرافیک کرده.

1F-4.jpg

وی در گام بعدی خنک کننده کارت گرافیک GeForce RTX 2070 SUPER را جدا کرده و با استفاده از خنک کننده‌های دستی نیتروژن مایع اقدام به تست کارت گرافیک کرد. در کمال ناباوری کارت گرافیک کاملاً سالم بوده و پس از یک تمیز کاری ساده شروع به کار می‌کند.

1F-5.jpg

Adblock test (Why?)

لینک منبع

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *