فهرست بستن

با افزایش بیش از دو برابری تعرفه واردات قیمت گوشی چقدر گران می‌شود؟

در ماه‌های آخر سال گذشته و در جلسات بررسی تنظیم بودجه سال 1400، نرخ عوارض گوشی‌های 600 دلار به بالا افزایش یافت. به‌طور طبیعی با چنین افزایشی، نرخ نهایی گوشی نیز برای خریداران نیز بیشتر خواهد شد، اما تا چه اندازه مشخص نیست. حالا سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در جدیدترین مصاحبه خود از تأثیر افزایش تعرفه واردات بر قیمت گوشی گفته است.

طبق لایحه بودجه سال 1400، سود بازرگانی واردات گوشی‌های بالای 600 دلار از 1 به 8 درصد افزایش یافته و با حساب 4 درصد حقوق و عوارض گمرک، تعرفه واردات از 5 به 12 درصد افزایش یافته است. در کنار بالا رفتن تعرفه واردات، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی به غیر از کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، در سال جدید براساس نرخ سامانه ای.تی.اس بانک مرکزی خواهد بود که نزدیک به نرخ بازار است و این موضوع نیز بی‌تأثیر در قیمت کالاهای وارداتی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: دو برابر شدن حق گمرک گوشی و تبلت های بالای 600 دلار

تأثیر افزایش تعرفه واردات بر قیمت گوشی

محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل با اعلام اینکه هنوز زمان دقیق اجرای مصوبه افزایش نرخ ارز مبنای حقوق ورودی مشخص نیست، افزود که در خصوص تأثیر آن پس از اجرا می‌توان اظهار نظر کرد. با این حال، او معتقد است که با افزایش تعرفه گمرک قیمت گوشی‌های بالای 600 دلار به طور میانگین 2 تا 2.5 درصد افزایش خواهد داشت.

وی با اظهار اینکه هر فرایندی که موجب افزایش قیمت و در نتیجه کاهش قدرت خرید مردم شود، زنجیره تأمین و توزیع را تحت شعاع قرار خواهد داد، افزود که فروشندگان ترجیح می‌دهند که کالا ارزان باشد تا مردم قدرت خرید داشته و چرخه اقتصادی بچرخد، انا وقتی قانونگذار قانوی را با اهداف اقتصاد کلان سیستم تصویب می‌کند؛ همه ارکان باید از آن تبعیت کنند.

عالیان درخصوص گوشی‌های وارداتی که با سوءاستفاده از روبه مسافری رجیستری شده بودند و پس از آن رجیستری آنها لغو شد، اذعان داشت که اگر مشمول بخشودگی شوند اطلاع‌رسانی خواهد شد، اما طبق آخرین اطلاعات تغییری حاصل نشده است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *