فهرست بستن

اکنون بسیاری از قابلیت‌های مسیریاب ویز در گوگل مپس هم هست ولی چرا هنوز خیلی‌ها ویز را بهترین اپلیکیشن مسیریاب می‌دانند؟

ویز بهتر است یا گوگل مپس؟

شاید تا چند ماه پیش، جواب این پرسش خیلی آسان بود و همه رای به برتری ویز می‌دادند. اگرچه گوگل مپس رابط کاربری ساده‌تری داشت ولی مسیریاب ویز کارهای بسیار بهتری انجام می‌داد و ویژگی‌های مهم و کاربردی داشت که گوگل مپس فاقدشان بود.

اما گوگل از ابتدای امسال شروع به انتقال ویژگی‌های مهم و جالب ویز به گوگل مپس کرد تا هم این شائبه به وجود بیاید که غول وب دنیا بیشتر طرفدار مسیریاب خودساخته‌اش است تا مسیریابی که خریده است و هم گوگل مپس کم‌کم به ویز نزدیک شود.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)


اکنون، کاربران گوگل مپس می‌توانند از بهترین ویژگی‌های ویز مانند گره‌های ترافیکی، خطرات پیش‌رو در جاده، موانع و کندی‌ها، تصادف‌ها و مهم‌تر از همه تله‌های سرعت پلیس بهره ببرند. گوگل مپس از ماه اکتبر به بعد می‌تواند به شما بگوید در جاده پیش‌روی شما چه خبر است و انواع هشدارهای ترافیکی را دریافت کنید.

اگر این روزها از هر دو مسیریاب گوگل مپس و ویز استفاده کنید؛ به جز رابط کاربری آن‌ها، تفاوت عمده و بزرگ دیگری در ویژگی‌ها و امکانات نخواهید دید. این وضعیت باعث رشد کاربران گوگل مپس شده است و البته کاربران متعصب هنوز فقط مسیریاب ویز را روی گوشی خود نصب شده دارند.

پس، آیا باید شاهد برتری و افزایش کاربران گوگل مپس نسبت به ویز باشیم؟ در جواب باید بگوییم هنوز اپلیکیشن ویز یک ویژگی دارد که گوگل مپس فاقد آن است و باعث برتری او می‌شود.

۳۰ هزار ویراستار

ویژگی بزرگ ویز و بزرگ‌ترین برگ برنده آن در قابت با دیگر اپ‌های مسیریاب، به اولین روزهای توسعه این نرم‌افزار و پیش از خریداری شدن توسط گوگل برمی‌گردد.

ویز بیش از ۳۰ هزار کاربر ویرایشگر نقشه دارد که برخی از آن‌ها تمام وقت و برخی دیگری بیش از یک نصف روز مشغول ویرایش دایمی و لحظه‌ای نقشه‌ها هستند. اهمیت این افراد بیشتر از هشدارهای نرم‌افزارهای درباره یک تله سرعت یا گره‌های ترافیکی و تصادفی است.

این افراد دایما در حال ویرایش نقشه‌ها هستند. مثلا، وقتی در یک منطقه طوفان شروع می‌شود؛ به سرعت نقشه‌های جدیدی را به‌روزرسانی می‌کنند تا مکان پناهگاه‌ها را نشان دهد یا هشدارهای جدید به زبان‌های دیگر ترجمه شوند.

شرکت ویز برای این افراد انواع فاکتورهای تشویقی را در نظر گرفته و نفرات برتر به سفرهای رایگانی دعوت می‌شوند یا پاداش‌هایی ویژه در طول سال می‌گیرند.

ویز در ابتدای توسعه خود، زمانی که هنوز به اندازه کافی بودجه برای توسعه نقشه‌هایش داشت؛ فهمید بزرگ‌ترین ارزش داشتن یک پایگاه داده از کاربران وفادار و ویراستار است تا بتوانند به سرعت نقشه‌ها را به‌روزرسانی کنند.

این کاربران داوطلب بزرگ‌ترین سرمایه ویز هستند که باعث متفاوت شدن این برنامه مسیریاب با دیگر رقبا شده‌اند. آن هم در بازاری که به سرعت و در آینده‌ای نزدیک شاهد جنگ مسیریاب‌ها هستیم.

علاوه بر گوگل مپس که دارد رشد خوبی را تجربه می‌کند؛ باید اپلیکیشن بازطراحی شده اپل مپس را هم در نظر داشته باشیم که در آینده حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. چندین مسیریاب دیگر هم به این رقابت افزوده می‌شوند تا مشخص شود انتخاب‌های متعددی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

شما مختار هستید هر مسیریابی را که دوست دارید؛ نصب و استفاده کنید ولی اگر سراغ ویز رفتید؛ فراموش نکنید که یک ارتش کاربر داوطلب بسیار متعهد برای به‌روزرسانی نقشه‌ها دارید.

منبع

Let’s block ads! (Why?)

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *