فهرست بستن

اپل پیش از معرفی آیفون 12، جزئیات چیپست A14 را مشخص کرد

معمولا اپل در رویداد سپتامبر خود مدل‌های جدید آیفون را به ما معرفی می‌کند، اما تا الان هیچکدام از اتفاقات سال 2020 مثل سال‌های قبل نبوده، بنابراین اپل به معرفی ساعت‌ها و آیپدهای جدید خود بسنده کرده است. با این حال، ما برای اولین بار باید شاهد استفاده از چیپست Apple A14 Bionic باشیم که قدرت گوشی‌های هوشمند آینده اپل را تأمین می‌کند.

این اولین چیپست تولید شده در جهان است که با فرایند و تکنولوژی جدید 5 نانومتری ساخته شده و در رقابت با چیپست گوشی‌های اندروید که هنوز از 7 نانومتر SoC استفاده می‌کند، ساخته شده است. این چیپست یک پردازنده شش هسته‌ای و یک پردازنده گرافیکی چهار هسته‌ای دارد، اما اپل ترجیح داد مقایسه عملکرد این چیپست با مدل قبلی را به جای A13 با A12 مقایسه کند و 40٪ بهبود پردازنده و 30٪ افزایش گرافیک را ارائه دهد.

جزییات چیپست a14 اپل

با این حال، با توجه به گفته اپل در سال گذشته که A13 Bionic در مقایسه با A12 Bionic افزایش 20 درصدی در سرعت دارد، می‌توانیم تخمین بزنیم که چیپست 2020 در پردازش 17٪ سریعتر و در پردازش گرافیکی 8٪ بهتر از پردازنده قبلی عمل می‌کند.

این دستاوردها چشمگیر نیستند، اما برخی از بازده‌های بهبود یافته که در فرآیند تولید چیپست جدید ایجاد شده منجر به مصرف برق پایین تر نسبت به چیپست‌های قبلی شده است.

در حالی که اپل سنت خود را حفظ کرد و از سرعت کلاک چیپست‌های خود صحبت نمی‌کند، همان عمر باتری 10 ساعته را در آیپد ایر 4 جدید نسبت به مدل قبلی خود وعده داده است. با این حال تبلت جدید دارای باتری 28.6 وات ساعت در مقایسه با 30.8 وات ساعت مدل سال گذشته است که نشان دهنده 8٪ کاهش ظرفیت است. البته ما مطمئن نیستیم که چه مقدار از این کاهش ظرفیت مربوط به صفحه نمایش جدید و چه مقدار مربوط به چیپست است، اما با این وجود این چیپست نویدبخش ماندگاری باتری قابل قبولی برای آیفون 12 است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *