فهرست بستن

اولین بدافزار چیپست M1 اپل کشف شد

همین چند ماه پیش بود که کمپانی اپل از چیپست M1 به همراه مک بوک‌های جدید خود رونمایی کرد و به همین خاطر می‌توان آن را از نظر بدافزار “ایمن” دانست. البته اخیرا نه. به گفته پاتریک واردل (محقق امنیتی) حداقل دو نوع بدافزار متفاوت وجود دارد که چیپست M1 را هدف قرار می‌دهند. برای جزئیات بیشتر اولین بدافزار چیپست M1 اپل با ما همراه باشید.

مشخصات اولین بدافزار چیپست M1 اپل

چیپست M1 چیپست جدیدی است که شرکت اپل با دور شدن از پردازنده‌های اینتل، برای رایانه‌های مک خود استفاده می‌کند. این چیپست بر اساس معماری ARM است و از طرف دیگر بسیار شبیه به چیپست سری A  اپل است که برای آیفون‌ها و iPad های خود بکار می‌گیرد. به گفته واردل، یکی از بدافزارهای کشف شده به صورت افزونه تبلیغاتی برای Safari است که در ابتدا برای اجرای روی تراشه‌های x86 اینتل نوشته شده بود اما از آن زمان برای M1 سازگار شده است. از آنجایی که این موضوع برای چیپست M1 جدید است و اخیرا شناسایی شده، ممکن است نرم افزار آنتی ویروس نتواند آن را تشخیص دهد. خوشبختانه، بدافزار کشف شده خطرناک به نظر نمی‌رسد و آنطور که از شواهدش پیداست، بیشتر آزار دهنده و مخل باشد، اما هر چه باشد هنوز هم بدافزار مخرب است.

قطعا به مرور زمان، اپل امنیت چیپست‌های M1 خود را بهبود می‌ببخشد و اسکنرهای آنتی ویروس نیز شروع به شناسایی انواع بدافزارهای M1 می‌کنند. توماس رید، محقق Malwarebytes در گفتگو با مجله WIRED، افزود: ” این اتفاق قطعاً اجتناب ناپذیر بود و صادقانه بگویم، من اصلاً از این موضوع که این بدافزار از خانواده Pirrit باشد متعجب نیستم. این یکی از فعال‌ترین (و یکی از قدیمی ترین آنها) خانواده‌های بدافزار مزاحم Mac است که برای فرار از شناسایی، دائماً در حال تغییر هستند. ” . شایان ذکر است که شرکت اپل تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *