فهرست بستن

انویدیا تولید پردازنده‌های گرافیکی RTX 30 Ampere را از سامسونگ پس می‌گیرد؟

احتمالاً می دانید انویدیا قادر نیست به اندازه کافی پردازنده گرافیکی سری GeForce RTX 30 تولید کند که عواقبی چون کمیاب شدن و فروش با قیمت‌های گزاف را به دنبال داشته است. حالا شایعاتی از پس گرفتن تولید پردازنده‌های گرافیکی Ampere از سامسونگ و واگذار کردن آن به TSMC به گوش می‌رسد.

پردازنده‌های گرافیکی سری GeForce RTX 30 انویدیا با ریزمعماری جدید Ampere، توسط سامسونگ با استفاده از فناوری ساخت 8 نانومتری تولید می‌شوند، با این حال همه شواهد نشان می‌دهد سامسونگ قادر نیست تمام نیاز انویدیا را تأمین کند که موجب کم یاب شدن کارت‌های گرافیک سری GeForce RTX 30 و فروش آنها با قیمت گزاف شده است.

gpu.jpg

اخیراً نشریه دیجیتایمز با انتشار گزارشی مدعی شده انویدیا سال میلادی آینده تولید پردازنده‌های گرافیکی GeForce RTX 30 را از سامسونگ پس می‌گیرد و به کمپانی تایوانی TSMC واگذار می‌کند. در صورتی که این شایعه درست باشد، احتمالاً TSMC پردازنده‌های گرافیکی RTX 30 انویدیا را با استفاده از فناوری ساخت بسیار موفق 7 نانومتری خود تولید خواهد کرد.

در این مقطع جزئیات زیادی در دست نیست اما این احتمال وجود دارد که تغییر فناوری ساخت پردازنده‌های گرافیکی GeForce RTX 3 با تولید مدل‌های جدید چون نسخه 20 گیگابایتی کارت گرافیک RTX 3080 یا کارت‌های جدیدتر RTX 3050 و RTX 3060 هم زمان شود.

نشریه دیجیتایمز ادعا کرده انویدیا از همین حالا بخش بزرگی از ظرفیت تولید فناوری ساخت تراشه 7 نانومتری TSMC در سال 2021 را برای خود رزرو کرده است. حالا باید منتظر ماند و دید پردازنده‌های گرافیکی 7 نانومتری GeForce RTX 30 از نظر مصرف و دما چه تفاوتی با نمونه‌های 8 نانومتری خواهند داشت.

با اینکه فناوری ساخت 8 نانومتری سامسونگ اسم متفاوتی نسبت به فناوری ساخت 7 نانومتری TSMC دارد، اما در اصل بسیار شبیه به هم هستند و احتمالاً انویدیا به آسانی قادر خواهد بود طراحی تراشه‌های خود را برای تولید توسط TSMC پُرت کند. در هر صورت تفاوت دما و مصرف انرژی چندان هم غیرمنظره نیست و می تواند به تلاش خریداران برای تهیه نسخه بهتر بیانجامد.

چه کسی می‌داند؛ شاید به زودی در خرید کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 با پرسش «7 نانومتری بدهم یا 8 نانومتری» از سوی فروشنده روبرو شویم!

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *