فهرست بستن

الگوریتم ضد ماین GeForce RTX 3060 فراتر از محدودیت در درایور است

همانطور که اطلاع دارید انویدیا محصولات جدیدی با نام Crypto Mining Processor یا CMP و سری HX منتشر کرده که مختص ماینینگ هستند. البته ما شاهد مشخصات دقیق آنها نبودیم اما به نظر می‌رسد که آنها بر پایه معماری Ampere نیستند و از معماری Turing بهره می‌برند. البته گفته شده تنها یک نمونه از سری Ampere می‌باشد. انویدیا همچنین الگوریتم ضد ماین خود برای GeForce RTX 3060 را نیز معرفی کرد که باعث محدودیت نرخ هش در این مدل می‌شد.

برای شروع این الگوریتم تنها روی سیستم عامل ویندوز کار نمی‌کند. این موضوع یک نگرانی بزرگ بود زیرا تنها بخش کوچکی از ماینرها از ویندوز استفاده می‌کنند در حالی که مزارع بزرگ به توزیع‌های سفارشی لینوکس متکی هستند. درایور لینوکس انویدیا متن باز نیست که یعنی کنترل بیشتری از سوی شرکت روی کاربران وجود دارد. این موضوع البته درباره کارت‌های AMD Radeon صدق نمی‌کند که از درایورهای متن باز بهره می‌برند.

الگوریتم ضد ماین GeForce RTX 3060 – در سطح بایوس و بیشتر

در توییتر Bryan Del Rizzo از انویدیا تایید کرد که فناوری ضد ماین آنها یک راهکار امنیتی بین درایور، سیلیکون پردازنده گرافیکی و بایوس می‌باشد. آخرین قسمت تایید می‌کند که ما شاهد تعبیه آن در سطح بایوس هستیم که یعنی این فناوری برای فعالیت لزوما نیازی به درایور ندارد.

در ژانویه Kopite7Kimi افشاگر معروف که مشخصات سری Nvidia Ampere را از مدت‌ها قبل منتشر کرده بود، اعلام کرد Jensen Huang مدیر عامل تیم سبز نبردی را در برابر ماینینگ آغاز خواهد کرد. در آن زمان منظور kopite مشخص نبود اما حالا می‌دانیم که منظور او سری جدید CMP و همچنین الگوریتم ضد ماین بوده است.

نکته جالب توجه درباره توییت جدید Kopite به عرضه مجدد مدل‌های فعلی انویدیا با شناسه‌های جدید می‌باشد. این یعنی مدل‌های آینده GeForce RTX 3090 / 3080 / 3070 / 3060 Ti احتمالا از شناسه متفاوت و همچنین الگوریتم ضد ماین بهره می‌برند. مشخص نیست که این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد یا اصلا انویدیا چنین تغییری را اعلام می‌کند یا خیر. همچنین این موضوع نشان می‌دهد که کارت گرافیک‌های حاضر در بازار و فروخته شده محدودیت ماینینگ را دریافت نخواهند کرد که البته به علت نیازمندی به بایوس جدید کاملا طبیعیست.

بیشتر بخوانید: گرافیک های Nvidia CMP برای ماینینگ معرفی شدند – اقدام نخست تیم سبز

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *