فهرست بستن

Xbox Series S/X، نخستین کنسول های گیمینگ با پشتیبانی از دو فناوری Dolby Vision و Dolby Atmos

شرکت Dolby امروز در توییتی اعلام کرد که جدیدترین فناوری آن در حوزه فرمت های HDR قرار است برای اولین بار در کنسول های گیمینگ جدید مایکروسافت یعنی Xbox Series S و Xbox Series X مورد استفاده قرار بگیرد. به این ترتیب کنسول های جدید مایکروسافت را باید نخستین محصولات در این رده بدانیم که از این فناوری های عالی پشتیبانی می کنند.

قابلیت High Dynamic Range که به اختصار HDR نیز نامیده می شود این روزها راه خود را برای حضور در حوزه گیم و بازی بسیار هموار می بیند. هر روزه بخش بیشتری از بازی ها به منظور نمایش تصاویر و سیستم نورپردازی بهتر، این قابلیت را در دسترس کاربران خود قرار می دهند؛ به شکلی که این روزها در اغلب بازی های رده بالا و AAA شاهد حضور تنظیمات مربوط به این قابلیت هستیم. اغلب نمایشگرها و تلویزیون های گیمینگ نیز در حال حاضر با پشتیبانی از این قابلیت می توانند تصاویر بهتری را برای کاربران خود به نمایش بگذارند.

Xbox-Series-X-2.jpeg

خبر خوب این است که نسل جدید از کنسول های گیمینگ نیز قرار است با پشتیبانی از این قابلیت همراه باشند. شرکت Dolby امروز در خبری مسرت بخش اعلام کرد که فناوری Dolby Vision HDR توسط دو کنسول Xbox Series S و Xbox Series X پشتیبانی می شود.

Dolby Vision یکی از انواع فرمت های HDR است که با هدف رقابت با استانداردهایی نظیر HDR10+ و HLG معرفی و عرضه شده است. در حال حاضر بخش اعظمی از تلویزیون ها از یکی از استانداردهای بالا پشتیبانی می کنند. Dolby Vision به تلویزیون ها و نمایشگرها کمک می کند که تنوع بیشتری از رنگ ها را آن هم با شدت بهتر به نمایش بگذارند. دیگر استانداردهای HDR نیز این قابلیت را فراهم می کنند با این تفاوت که تنوع رنگ های قابل نمایش در آن ها کمتر است.

ممکن است در حال حاضر تلویزیونی را در اختیار داشته باشید که از فناوری Dolby Vision پشتیبانی می کند؛ اما اتصال آن به کنسول های گیمینگ کنونی در بهترین حالت رنگ های قابل نمایش در استاندارد HDR10 را در دسترس قرار می دهد. با توجه به اطلاعاتی که امروز از سوی Dolby منتشر شد با استفاده از نسل جدید از کنسول های گیمینگ مایکروسافت می توان توسط فناوری Dolby Vision HDR، به تنوع رنگ های وسیع تری دست پیدا کرد.

Xbox-Series-X-3.jpg

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت Dolby، فناوری Dolby Vision در سال آینده میلادی به این کنسول ها اضافه می شود؛ اما کاربران می توانند بلافاصله پس از عرضه کنسول های جدید مایکروسافت از فناوری صوتی Dolby Atmos استفاده کنند.

Dolby هنوز اعلام نکرده است که آیا این دو فناوری تنها به صورت اختصاصی بر روی کنسول های Xbox Series X و Xbox Series X در دسترس خواهند بود یا خیر؟ در توییت منتشر شده از سوی این شرکت اعلام شده است که این دو کنسول «نخستین» رده از این محصولات هستند که به این دو فناوری مجهز شده اند. به این معنی که ممکن است شاهد حضور آن ها در کنسول PlayStation 5 نیز باشیم. سونی هنوز به صورت رسمی اطلاعاتی را در مورد پشتیبانی از این دو فناوری منتشر نکرده است.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *