فهرست بستن

TSMC در فرایند ساخت تراشه از پردازنده های AMD EPYC استفاده خواهد کرد؛ پیروزی بزرگ برای تیم قرمز

شرکت TSMC قصد دارد از پردازنده‌های AMD EPYC در تولید نسل بعدی تراشه‌هایش استفاده کند. استفاده از پردازنده‌های سری EPYC از شرکت AMD، برای TSMC منافعی مانند سرعت بخشیدن به عملیات و صرفه‌جویی در مصرف آب و برق را به همراه خواهد داشت.

به گفته مدیر زیرساخت شرکت TSMC، هر ماشین اتوماسیون کارگاهی برای کنترل سرعت عملیات و تهیه آب و برق و گاز به یک سرور x86 نیاز دارد و TSMC می‌خواهد برای قدرت بخشیدن به این ماشین‌ها که در طراحی و ساخت نسل بعدی تراشه‌ها نقش خواهند داشت، از پردازنده‌های AMD EPYC استفاده کند.

وی اضافه کرده که این ماشین‌های اتوماسیون بسیار گران‌قیمت هستند و گاه قیمتشان به میلیاردها دلار هم می‌رسد، در حالی که سرورهای کنترل‌کننده آن‌ها بسیار ارزان‌تر هستند. او گفته در صورت خرابی این سرورها نیاز به جایگزینی بسیار سریع آن‌ها وجود دارد تا از آسیب دیدن به دستگاه اتوماسیون جلوگیری شود. استفاده از پردازنده‌های AMD EPYC به دلیل حافظه بالا و امکان جایگزینی سریع، موجب کاهش چشم‌گیر هزینه‌های شرکت TSMC خواهد شد.

AMD-EPYC-CPUs-740x416.jpg

پردازنده‌های سری AMD EPYC به ۶۴ هسته‌ پردازشی و ۱۲۸ لاین PCIe مجهزند و از حداکثر چهار ترابایت حافظه‌ی رم پشتیبانی می‌کنند. پس می‌توان گفت که هرچند TSMC تراشه‌های 7 نانومتری مورد استفاده در بسیاری از محصولات AMD مانند AMD EPYC، پردازنده‌های سری Ryzen Threadripper و پردازنده‌های گرافیکی AMD Radeon ،Radeon Pro و AMD Instinct را تولید می‌کند، انتخاب AMD EPYC به دلیل صلاحیت‌های آن و نه فقط روابط دو شرکت انجام شده است.

TSMC پیش از این از پلتفرم HPE DL325 G10 شامل پردازنده‌های 64 هسته‌ای AMD EPYC Rome 7702P با سرعت کلاک 2 تا 3.35 گیگاهرتز استفاده می‌کرد. علاوه بر این شرکت تایوانی برای عملیات تحقیق و توسعه، پردازنده‌های 24 هسته‌ای و 3.2 گیگاهرتزی EPYC 7F72 را به کارمی‌گیرد.

استفاده از پردازنده‌های سری EPYC به عنوان بخشی از عملیات تولید در بزرگ‌ترین کارخانه نیمه‌هادی در جهان، یک پیروزی بزرگ برای تیم قرمز به شمار می‌رود.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *