فهرست بستن

RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش – خانه سوخت اما گرافیک سالم ماند!

یوتیوبر و اورکلاکر محبوب یعنی Der8auer از Caseking (یک خرده فروشی سخت افزاری در آلمان) دیدن کرده که برنامه جالبی با نام “Kill My Case” دارد. طی همین برنامه خرده فروشی مذکور تصمیم گرفته تا یک رایانه شخصی کاملا سوخته شده را خریداری کند. حالا این PC به دست Der8auer افتاده که از دانش مربوطه الکترونیک و همچنین اصلاحات لازم برخوردار است. در واقع این اورکلاکر موفق شده کارت گرافیک GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا که در آتش سوخته را احیا کند.

قبل از این که او به کارت گرافیک برسد، به سرعت متوجه شده که پردازنده مرکزی (AMD Ryzen 7 2700X) جان سالم بدر برده است. این چیپ به خوبی توسط یک پمپ بزرگ خنک کننده لوپ بسته محافظت می‌شده و به همین علت آتش مستقیما تاثیری روی CPU نگذاشته. البته دیگر قطعات به همین اندازه خوش شانس نبودند، حافظه‌ها، منبع تغذیه و مادربرد کاملا از بین رفته‌اند. در حقیقت یکی از فن‌ها به شکل کامل ذوب شده است.

GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش

GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش

اما بخش جالب ماجرا به کارت گرافیک باز می‌گردد که هر چند تا حدود زیادی سوخته اما خسارت فیزیکی زیادی به محفظه پلاستیکی بیرونی وارد نشده. همانطور که می‌دانید کارت گرافیک‌ها برای فعالیت در دمای بالا طراحی می‌شوند (البته نه آتش سوزی) و بنابراین Der8auer تصمیم گرفته تا بررسی کند آیا گرافیک از این آتش سوزی سالم خارج شده یا خیر.

مشخصا نیاز بوده که کارت گرافیک باز و به خوبی تمیز شود. این موضوع زمان زیادی می‌طلبد اما سرانجام به نظر می‌رسد که کارت آماده آزمایش باشد.

GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش
GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش
GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش

بعد از چک کردن کارت با یک مولتی متر و اتصال یک کابل Display Port به یکی از کانکتورهایی که هنوز سالم به نظر می‌رسد، Der8auer از نیتروژن مایع کمک گرفته تا ببیند کارت گرافیک می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد یا خیر. همانطور که مشاهده می‌کنید نتیجه در پایین مشخص است.

GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش
GeForce RTX 2070 SUPER انویدیا در آتش

کارت گرافیک مذکور یک MSI GeForce RTX 2070 SUPER از سری GAMING می‌باشد که طراحی بزرگ سه اسلات و سه فن را در اختیار دارد. البته که امید چندانی به خنک کننده نبود اما بخش‌های داخلی که بین چند هیت سینک و براکت قرار داشتند سالم ماندند. چنین اتفاقی به خوبی نشان می‌دهد که چطور قطعات جدید PC برای حرارت به شدت بالا طراحی شده‌اند. حتی Der8auer در این باره شوخی می‌کند که کسی نباید از دمای بالا کارت گرافیک پس از دیدن این ویدیو شکایت کند!

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *