فهرست بستن

AMD مشغول کار روی Navi 41 – تیم سرخ فعال در بازار گرافیک‌های بالا رده

ظاهرا AMD مشغول کار روی Navi 41 از نسل چهارم معماری RDNA است. یک شایعه جدید از سوی افشاگر معروف Komachi منتشر شده که با توجه به اطلاعات او تیم سرخ احتمالا از همین حالا کار روی یک محصول Navi دیگر با اسم رمز Navi 41 را آغاز نموده. منابع Komachi عموما مدارک واقعی هستند بنابراین نکاتی که پیدا می‌کند ارزشمند هستند.

AMD در حال حاضر مشغول آماده سازی Navi 21 برای عرضه براساس معماری RDNA 2X به عنوان جانشین RDNA 1X می‌باشد. Komachi قبلا در توییت‌های خود اشاره کرده بود که تیم سرخ مشغول کار روی Navi 31 است که توجهات بسیاری را به خود جلب کرده بود.

AMD مشغول کار روی Navi 41

در ابتدا اجازه دهید نگاهی به توییت جدید Komachi داشته باشیم که نکات جالبی را در خود جای داده:

1. Stones چیزی نزدیک به Floyd است، من فکر می‌کنم یک Genoa سفارشی باشد.

2. Raphael احتمالا یک پردازنده Zen 4 است.

3. Phoenix / PHX نیز با Zen 4 ارتباط دارد اما جزئیاتی در دسترس نیست.

4. NV3X GCD / MCD احتمالا یعنی Graphics Complex Die / Memory Complex Die از معماری Navi 3X یا همان Navi 31

5. Mero یک نمونه سفارشی است که تایید شده.

6. خانواده Navi 2X گرافیک Navi 24 را نیز در خود جای داده است (به مانند MI200، این مدل نیز هنوز تایید نشده)

7. مدل Navi 41 نیز وجود دارد.

Navi 21

شایعات درباره نسل دوم معماری RDNA به آرامی شکل پیدا می‌کنند تا تبدیل به اطلاعاتی دقیق‌تر شوند. در طی چند هفته گذشته ما فهمیدیم که Big Navi احتمالا از 80 واحد محاسباتی (چیپ کامل) بهره می‌برد که به حداکثر 5120 هسته پردازشی ترجمه خواهد شد.

در همین حال افشاگرانی از آسیا اعتقاد دارند که Navi 21 می‌تواند در نمونه‌های 16 گیگابایت و 12 گیگابایت به بازار عرضه شود در حالی که نوع حافظه نیز GDDR6 خواهد بود. قسمت بد ماجرا اما عدم وجود هر گونه سفارشی برای تولید این چیپ است که یعنی در بهترین حالت عرضه در ماه نوامبر انجام خواهد شد. همچنین انتظار می‌رود که AMD نسخه‌های مرجع خود را زودتر از نسخه‌های سفارشی شرکای خود به بازار عرضه کند.

Navi 31

اطلاعات زیادی درباره جانشین Navi 21 وجود ندارد اما جدیدترین شایعات فروم‌ PC Shopping به طراحی انقلابی گرافیک اشاره دارد. اگر چه این بیانیه هیچ جزئیاتی را ارائه نمی‌دهد، ممکن است به معنای آماده سازی استفاده از طراحی چند چیپ مشابه معماری Zen باشد.

قسمت جالب توجه ماجرا اینجاست که تیم سرخ فناوری ساخت معماری RDNA 3X را تایید نکرده. در نقشه راه اخیر تنها شاهد ذکر “نود پیشرفته” هستیم. این موضوع می‌تواند بدین معنا باشد که چند نود مختلف برای گرافیک و چیپ‌های دیگر حاضر در بُرد استفاده خواهد شد که در نهایت ما شاهد طراحی چیپلت برای Navi 31 خواهیم بود.

بالا رده میان رده برای اپل پایین رده
RDNA 1X Navi 10 Navi 12 Navi 14
RDNA 2X Navi 21 Navi 23 Navi 22 Navi 24
RDNA 3X Navi 31
RDNA 4X Navi 41

بیشتر بخوانید: Ryzen 9 4950X با فرکانس 4.9 مشاهده شد – Zen 3 جذاب‌تر از همیشه

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *