AMD شتاب‌ دهنده هوش مصنوعی Instinct MI325X را معرفی کرد

AMD شتاب‌ دهنده های هوش مصنوعی کاملاً جدید خود را با نام‌های Instinct MI325X ، MI350X و MI400 برای مراکز داده و فضای ابری معرفی کرده است.

به نظر می‌رسد AMD به‌دنبال اعلامیه‌های اخیر و مشابه انویدیا در طول سخنرانی خود، برنامه‌های فشرده‌تری برای تولید تراشه‌های هوش مصنوعی در سال‌های آینده دارد. این شرکت اکنون قصد دارد هر سال یک تراشه هوش مصنوعی یا یک محصول کاملاً جدید ارائه کند.

مشخصات شتاب‌ دهنده هوش مصنوعی Instinct MI325X

AMD شتاب‌ دهنده هوش مصنوعی Instinct MI325X را معرفی کرد

به‌عنوان اولین محصول، شتاب‌دهنده هوش مصنوعی AMD Instinct MI325X را داریم که از معماری CDNA 3 سری MI300 استفاده می‌کند. این شتاب دهنده دارای ۲۸۸ گیگابایت حافظه HBM3E، پهنای باند حافظه ۶ ترابایت‌بر‌ثانیه، ۱.۳ PFLOP FP16 و ۲.۶ PFLOP از عملکرد محاسباتی FP8 خواهد بود و قادر است تا ۱ تریلیون پارامتر را در هر سرور مدیریت کند. مقایسه برخی مشخصات شتاب‌دهنده هوش مصنوعی جدید AMD با انویدیا H200 به شرح زیر است:

 • ۲ برابر حافظه
 • ۱.۳ برابر پهنای باند حافظه
 • ۱.۳ برابر اوج نظری FP16
 • ۱.۳x اوج نظری FP
 • ۸۲ برابر اندازه مدل در هر سرور

شتاب‌دهنده هوش مصنوعی AMD Instinct MI325X را می‌توان به‌عنوان یک نسخه تقویت‌شده از سری MI300X درنظر گرفت. این تراشه در نمایشگاه Computex 2024 با برنامه‌ریزی برای عرضه در Q4 2024 پیش‌نمایش داده شد. شتاب‌دهنده هوش مصنوعی AMD از ساختار محفظه چیپلت‌های موجود در سری MI300X استفاده می‌کند. ما می‌توانیم انتظار مکعب‌های ۱۲-Hi HBM3E را داشته باشیم که امکان افزایش ظرفیت را فراهم می‌کند.

AMD شتاب‌ دهنده هوش مصنوعی Instinct MI325X را معرفی کرد

AMD همچنین نگاهی به آینده دارد و نسل بعدی سری Instinct MI350 خود را معرفی کرد که در سال ۲۰۲۵ دردسترس خواهند بود. AMD مدعی است که سری Instinct MI350 مبتنی‌بر یک گره پردازشی ۳ نانومتری خواهد بود و همچنین تا ۲۸۸ گیگابایت حافظه HBM3E را ارائه می‌دهد و از فرمت‌های دیتا جدید FP4 و FP6‌ پشتیبانی خواهند کرد که با پردازنده‌های گرافیکی Blackwell NVIDIA نیز سازگار هستند. این تراشه ها مبتنی‌بر معماری نسل بعدی CDNA 4 خواهند بود و با سازگاری OAM وارد بازار خواهند شد.

نقشه راه هوش مصنوعی Instinct

در نهایت، AMD به‌روزرسانی نقشه راه هوش مصنوعی Instinct خود را به اشتراک می‌گذارد که همانطور که در بالا ذکر کردیم آهنگی سالانه دارد. در سال ۲۰۲۶، نسل بعدی تراشه‌های هوش مصنوعی AMD یعنی سری MI400 از راه می‌‌رسد که مبتنی‌بر نسل بعدی معماری CDNA با نام «CDNA Next» خواهند بود.

AMD شتاب‌ دهنده هوش مصنوعی Instinct MI325X را معرفی کرد

انتظار می‌رود که از نظر کارایی، معماری Instinct CDNA 3 نسبت به CDNA 2 شاهد بهبود ۸ برابری باشد. در حالی که پیش‌بینی می‌شود معماری CDNA 4 افزایشی حدود ۳۵ برابر نسبت به CDNA 3GPU داشته باشد. AMD همچنین ارقام مقایسه‌ای را با پردازنده‌های گرافیکی Blackwell B200 NVIDIA به اشتراک گذاشته است. انتظار می‌رود سری MI350 تقریباً ۵۰ درصد حافظه بیشتر و ۲۰ درصد TFLOP محاسباتی بالاتر از B200 ارائه دهد. انویدیا همچنین GPU Blackwell Ultra را برای سال ۲۰۲۵ معرفی کرد. به همه اینها، به نظر می‌رسد که میدان جنگ داغی در بخش شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی پیشرفته درحال شکل‌گیری است.

 • شتاب دهنده AMD Instinct MI325X در مسیر عرضه در سه ماهه چهارم ۲۰۲۴ است که دارای ۲۸۸ گیگابایت حافظه HBM3E و حداکثر پهنای باند حافظه ۶ ترابایت‌بر‌ثانیه است. این تراشه از همان زیرساخت بیس‌بورد جهانی مانند شتاب‌دهنده‌های سری MI300 استفاده خواهد کرد.
 • این شتاب‌دهنده دارای ظرفیت حافظه و پهنای باند پیشرو در صنعت بوده و از نظر عملکرد محاسباتی ۱.۳ برابر بهتر از رقبا خواهد بود.
 • معماری AMD CDNA 4 که برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است، شتاب‌دهنده‌های سری AMD Instinct MI350 را تامین می‌کند و تا ۳۵ برابر افزایش عملکرد استنتاج هوش مصنوعی را در مقایسه با CDNA 3 ارائه می‌دهد.
 • معماری جدید از انواع داده‌های FP4 و FP6 پشتیبانی می‌کند و تا ۲۸۸ گیگابایت حافظه HBM3E را شامل می‌شود.
 • شتاب‌دهنده AMD Instinct MI350x اولین محصولی خواهد بود که از این معماری جدید استفاده می.کند.
 • معماری Next AMD CDNA که برای سال ۲۰۲۶ برنامه.ریزی شده است، شتاب‌دهنده های سری MI400 AMD Instinct را تأمین می‌کند.

در نهایت، AMD اعلامیه اخیر UALink (لینک شتاب‌دهنده فوق‌العاده) هفته گذشته را تکرار می‌کند که یک زیرساخت جدید اتصال هوش مصنوعی با کارایی بالا، باز و قابل‌فروش است که چندین فروشنده از جمله مایکروسافت، اینتل، سیسکو، برادکام، META، HPE روی آن کار می‌کنند.

با این اوصاف، به نظر می‌رسد که AMD یک نقشه راه بنیادی بسیار محکم برای تلاش‌های خود در زمینه هوش مصنوعی دارد، زیرا با انویدیا رقابت می‌کند. AMD همچنین MI300 را سریع‌ترین محصول تاریخ خود می‌خواند که در حال حاضر چندین شریک و فروشنده آن را در سرورهای خود ارائه می‌دهند.

Adblock test (Why?)

منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.