فهرست بستن

AMD در حال آماده سازی پردازنده های رایزن 5000 برای لپ تاپ اما نه بر اساس Zen 3

APUهای رایزن سری 4000 یکی از محصولات شاخص کمپانی AMD بودند که در سالی که به پایان آن نزدیک می‌شویم وارد بازار شدند و در موفقیت چشمگیر تیم قرمز نقش مهمی را ایفا کردند. نسل جدید این پردازنده‎ها در همین نزدیکی‎ها هستند و اگر چه فعلا جزئیات خاصی درباره آنها نمی دانیم و AMD هم آماده عرضه نسل جدید APUهای خود نیست اما قطعا چنین برنامه‌ای برای آینده نه چندان دور دارد. طبق گزارشات تازه منتشر شده، AMD در حال آماده سازی پردازنده های رایزن 5000 برای لپ تاپ می‎باشد و احتمالا سری جدید پردازنده‎های موبایل رایزن تلفیقی از قطعات Zen 2 و Zen 3 خواهد بود.

پردازنده های رایزن 5000 برای لپ تاپ در دو سری مختلف

اسناد لو رفته مختلف در این باره که توسط NotebookCheck منتشر شده، نشان می‌دهد سری جدید پردازنده‎های موبایل AMD با اسم رمز Lucienne شناخته می‎شود که یک کلمه فرانسوی به معنای روشنایی است. پردازنده‎های Lucienne پس از عرضه به سری قطعات دسکتاپ AMD از سری رایزن 5000 ملحق خواهند شد. با این حال Lucienne از معماری Zen 3 برخوردار نخواهد بود و احتمالا AMD این سری را با معماری Zen 2 و واحد گرافیکی Vega همراه کند.

پردازنده های رایزن 5000 برای لپ تاپ

احتمالا پردازنده‌های Lucienne در رده اصلی و ارزان قیمت لپ تاپ‎ها مورد استفاده قرار بگیرند، در حالی که سری دیگری از APUهای رایزن 5000 با اسم رمز Cezanne احتمالا با معماری Zen 3 همراه خواهند شد که از لحاظ عملکرد خصوصا در بخش پردازش تک هسته‎ای پیشرفت قابل توجهی خواهند شد و با توجه به قیمت بالاتر، لپ تاپ‌های رده بالا را مورد هدف قرار خواهند داد.

Lucienne یک برزورسانی جزئی – Cezanne یک ارتقا چشمگیر

در هفته گذشته پردازنده Ryzen 7 5700U چندین بار در دیتابیس Geekbench ظاهر شد در حالی که واحد CPU و GPU این محصول مورد ارزیابی قرار گرفته بود. این پردازنده مجهز به 8 هسته پردازشی و 16 رشته پردازشی می‌باشد که با فرکانس پایه 1.6 گیگاهرتز فعالیت می‌کند و در حالت بوست به حداکثر فرکانس 4.33 گیگاهرتز می‎رسد. Ryzen 4800U تا حد زیادی از لحاظ مشخصات فنی با 5700U یکسان است و در بنچمارک‎ها این دو نسبت به کم امتیازات نسبتا مشابه و در برخی موارد کمی بیشتر یا کمتر نسبت به هم کسب کرده‎اند. واحد پردازش گرافیکی 5700U مانند 4800U دارای هشت واحد پردازشی اما با فرکانس 1.9 گیگاهرتز است، بنابراین با 150 مگاهرتز فرکانس بالاتری نسبت به 4800U فعالیت می‌کند. مسلما با این مقدار تفاوت، امتیازات این دو اختلاف خاصی در بنچمارک‌ها ندارند.

همچنین به تازگی پردازنده Ryzen 5 5500U نیز در دیتابیس گیک بنچ ظاهر شده که از 6 هسته و 12 رشته پردازشی با فرکانس پایه 2.1 برخوردار می‌باشد که در حالت توربو دست کم به فرکانس 4.04 گیگاهرتز دست پیدا می کند. مشخصات این پردازنده نیز ما را یاد 4500U با فرکانس پایه 2.3 گیگاهرتز و فرکانس بوست 4 گیگاهرتز و چینش یکسان هسته‎ها می‎اندازد. امتیازات این دو پردازنده نیز تقریبا یکسان است. به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوئیم، AMD در حال بروزرسانی پردازنده‌های Renoir با عنوان رایزن 5000 است. بنابراین Lucienneها با اختلاف ناچیزی بهتر از Renoirها خواهند بود و برای ارتقا ارزشی نخواهند داشت. اما پردازنده‎های Cezanne به واسطه ارتقا عملکرد چشمگیر، گزینه جذاب‌تری برای کاربران خواهند. پیش بینی می‎شود پردازنده‎های موبایل جدید AMD در ماه ژانویه معرفی شوند.

بیشتر بخوانید: نسل بعدی APUهای AMD با پشتیبانی از DDR5 و گرافیک Navi 2 از راه خواهند رسید

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *