فهرست بستن

78 عدد RTX 3080 برای استخراج بیت‌کوین؛ ماینرها در کمبود کارت‌ گرافیک متهم‌اند؟

با وجود این که بسیاری از گیمرها هنوز هم موفق نشده‌اند به‌دلیل کمبود نسخه‌های RTX سری 3000 در بازار، این کارت‌های گرافیک را تهیه کنند اما به نظر می‌رسد یک ماینر ارز دیجیتال توانسته با استفاده از 78 عدد ،RTX 3080 ماینینگ فارمی با سوددهی بالا راه‌اندازی کند.

تصویر زیر که اخیراً به شکل گسترده‌ای در فضای مجازی دست‌به‌دست شده است، مجموعه‌ی استخراج بیت‌کوین شخصی به نام Simon Byrne را نشان می‌دهد؛ همانطور که پیداست نورپردازی RGB کارت‌های گرافیک، زیبایی چشم نوازی را به این ریگ ماینینگ هدیه داده است.

graphiccardminnig.jpg

با در نظر گرفتن ارزش کنونی رمزارز اتریوم (ETH)، هر کارت‌ گرافیک می‌تواند جدای از هزینه‌های برق، روزانه چیزی در حدود 6.35 تا 9.15 دلار سوددهی داشته باشد. البته باید این را هم در نظر گرفت که سیستم تهویه و خنک‌کنندگی قوی برای چنین حجم از تجهیزات ماینینگ نیاز است که در این مورد، بالغ بر 1،444 دلار در ماه هزینه در بر خواهد داشت.

در مجموع به نظر می‌رسد سیستم استخراج رمزارز Simon Byrne ماهیانه در حدود 15 تا 21 هزار دلار درآمد برای این فرد به همراه داشته باشد.

این نکته را هم باید در نظر گرفت که بهره‌گیری از این تعداد کارت گرافیک پرچمدار، هزینه‌ی سنگینی را در بر خواهد داشت. به طوری که در این مورد، 78 عدد RTX 3080 خود به تنهایی چیزی در حدود 100 هزار دلار سرمایه نیاز دارد و با توجه به نوسانات ارزش ارزهای دیجیتال، شاید حتی بیشتر از 6 ماه برای بازگشت سرمایه‌ی اولیه فرصت نیاز باشد.

graphiccardminning2.jpg

چند ماه اخیر شاهد رونمایی از کارت‌های گرافیک و پردازنده‌های جدید دو شرکت انویدیا و AMD بودیم. همان طور که احتملاً تا کنون متوجه شدید، محصولات پرچمدار این دو شرکت با کمبود عرضه در بازار مواجه شدند که این مورد خشم بسیاری از کاربران را بر انگیخت.

البته جدای از برخی شایعات نسبت به مداخله‌ی دلال‌ها و سوءاستفاده‌ی ماینرها، می‌توان گفت علت عمده‌ی این کمبود در توزیع محصولات جدید، افزایش بی‌سابقه‌ی متقاضیان در پی همه‌گیری ویروس کرونا و به تبع آن نقص در زنجیره‌ی تأمین نیاز اولیه تولیدکنندگان است.

به گفته‌ی Colette Kress، مدیرمالی شرکت انویدیا، ناتوانی در تأمین تراشه‌های GDDR6 موجب شده تا بسیاری از کارت‌های گرافیک RTX 3000 این شرکت با کمبود هنگام عرضه مواجه شوند. البته AMD هم از این قضیه مستثنی نبوده و کارت‌های گرافیک سری رادئون مجهز به GDDR6 را به تعداد محدودی فروخته است. به گفته‌ی Kress این کمبود محصول تا اواخر سال ادامه خواهد داشت.

graphiccardminnig3.jpg

اگرچه نمی‌توان کم‌کاری شرکت‌های انویدیا و AMD در تأمین کارت‌های مورد نیاز مشتریان را نیز نادیده گرفت اما ماینرها را نیز باید یکی دیگر از عوامل این کمبود موجودی بدانیم. در واقع پیش از شروع عرضه‌ی محصولات جدید دو شرکت مذکور، این ماینرها بودند که با خرید عمده‌ی اولین سری محصولات در هر رده، عرضه‌ی آن‌ را در بازار با مشکل مواجه کردند.

این اتفاق به حدی در عرضه کارت‌های جدید موثر بوده که مدیرعامل Nvidia مجبور شد در کنفرانس GTC سال 2018، گیمرها را مطمئن سازد که این شرکت همواره در صدد ارائه خدمات به گیمرها بوده و فعالیت این شرکت ارتباطی با ماینرها ندارد.

با این حال نمی‌توان قدرت پردازشی کارت‌های گرافیک حال حاضر را نادیده گرفت. از این رو بسیاری سعی می‌کنند به شیوه‌های مختلف با بهره‌گیری از این محصولات، چه از طریق گیمینگ، تولید محتوا یا حتی استخراج بیت‌کوین، کسب درآمد کنند.

Let’s block ads! (Why?)

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *