شاخص کل فرابورس ۳۴ واحد رشد کرد

default - شاخص کل فرابورس 34 واحد رشد کرد

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، در دادوستدهای امروز شنبه ۲۴ شهریورماه آیفکس که در ابتدای معاملات تا بیش از ۵۰ واحد رشد کرده بود، در پایان بازار به رشد ۳۴ واحدی معادل ۱٫۹ درصد بسنده کرد و در بالاتر از سطح یک هزار و ۸۰۵ واحدی قرار گرفت. بدین ترتیب برای نهمین روز متوالی شاخص کل فرابورس با رشد مواجه شد و در بالاترین سطح تاریخی خود ایستاد. روند رو به رشد این نماگر در دور جدید از دوشنبه ۱۲ شهریورماه جاری آغاز شده که از آن تاریخ تاکنون این نماگر بیش از ۲۹۸ واحد رشد کرده است.

در حالی که نمادهای «مارون»، «زاگرس»، «میدکو» و «ذوب» تا سطح حداکثر ۲۰ واحد تاثیر مثبت بر این نماگر داشتند، در سمت مقابل نمادهای «هرمز»، «ارفع» و «شراز» تا سطح ۸ واحد تاثیر منفی بر آیفکس به جا گذاشته و مانع از رشد بیشتر آن شدند.

در سمت دیگر بازار، سهامداران در بازار اول و دوم به ترتیب ۷۶ و ۵۰۰ میلیون سهم را به ارزش ۱۶۴ و ۲ هزار و ۴۶ میلیارد ریال معامله کردندکه در مجموع معاملات ۳ تابلو بازار پایه این ارقام به نقل و انتقال ۹۲۳ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۹۱ میلیارد ریال انجامید.

امروز البته روز باگشایی بسیاری از نمادهای فرابورسی و توقف برخی دیگر از این نمادها نیز بود. بدین ترتیب نمادهایی همچون «وملت»، «هرمز»، «نوین»، «ارفع»، «حرهشا»، «کپرور» و … به دليل افشاي اطلاعات با اهميت متوقف و در ادامه بازار بازگشایی شدند. از دیگر نمادهایی نیز که به علت نوسان بالای قیمتی متوقف شدند می‌توان به نمادهای «وسبحان»، «خفناور»، «خراسان»، «بساما»، «کیسون» و … اشاره کرد. نمادهای معاملاتی «سجام»، «فرابورس»، «گکیش»، «زگلدشت»، «جهرم»، «وحکمت» و … از جمله نمادهایی بودند که در جریان معاملات امروز بازگشایی شدند.

READ  اجرای مهمترین پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان البرز

در میان دو بازار اول و دوم نماد ذوب‌آهن بالاترین میزان معاملات را در نتیجه خرید و فروش ۲۴۰ میلیون سهم به ارزش ۶۱۶ میلیارد ریال در اختیار گرفت. نزدیک به ۸۵ درصد از حقیقی‌ها در سمت فروش این نماد مشارکت کردند و در سمت خرید «ذوب» این دسته از سهامداران مشارکت ۹۷٫۵ درصدی را به نمایش گذاشتند.  این نماد همچنین در صدر نمادهای پربازدید فرابورسی قرار گرفت و پس از آن، نمادهای «شغدیر:، »شاوان» و »چکاپا» پربیننده‌ترین نمادهای حاضر در بازار شنبه فرابورس شناخته شدند.

در همین حال در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس شاهد معامله ۵ میلیون ورقه بدهی به ارزش ۴ هزار و ۲۳ میلیارد ریال بودیم و اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۷۰۵» بیشترین حجم و ارزش معاملات را در این بازار به دست آورد. در حال حاضر  نرخ موثر بازده تا سررسید (YTM) تمامی اسناد خزانه مورد معامله در بازار فرابورس در بازه ۲۵٫۷۶ تا ۲۹٫۱۵ درصد قرار دارد.

از سوی دیگر به جز یک نماد، تمامی اوراق تسهیلات مسکن مورد معامله در فرابورس نیز در جریان بازار امروز با ریزش قیمتی روبه‌رو و در دامنه ۴۸۹ هزار تا ۶۵۲ هزار ریال دادوستد شدند. روز جاری در نتیجه نقل و انتقال ۹۰ هزار ورقه از این اوراق اعم از «تملی» و «تسه»، ارزش معاملات در این تابلو به حدود ۵۸ میلیارد ریال رسید.

Let’s block ads! (Why?)

بازدید: 13

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.