با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شوید

با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شوید

شارژ سریع، یکی از مهم ترین و ضروری ترین ویژگی ها در گوشی های هوشمند است. از آنجایی وجود این فناوری ضروری است که شارژدهی باتری اسمارتفون ها رضایت بخش نیست. بنابراین باید زمان شارژ شدن باتری کم باشد. همین اصلی ترین دلیل برای ابداع فناوری شارژ سریع توسط کمپانی های مختلف بود. در حالی که هدف تمامی فناوری های شارژ سریع چیزی جز کوتاه شدن زمان شارژ باتری نیست، تفاوت هایی بین آنها وجود دارد. برخی از این فناوری ها فقط با کابل و شارژرهای خاصی کار میکنند در حالی که برخی دیگر وابسته به ولتاژ بالا هستند. همین باعث شده تا این فناوری برای کاربران کمی گمراه کننده باشد و سوالاتی در مورد آنها در ذهن شکل بگیرد.

https://www.qualcomm.com/sites/ember/files/styles/optimize/public/video/preview/quickcharge_vid_thumb_1600x675.jpg?itok=8kIDHa9K

در ساده ترین تعریف برای فناوری شارژ سریع میتوانیم بگوئیم، این فناوری مقدار جریانی که به باتری برای شارژ شدن آن ارسال میشود را افزایش میدهد تا باتری سریعتر شارژ شود. مدل ساده USB فقط ۰٫۵ آمپر از ۵ ولت را برای ۲ وات ارسال میکند. در حالی که شارژ سریع تمام این اعداد را افزایش میدهد. فناوری شارژ سریع سوپر شارژ هواوی، ۲۵ وات را در ۵V/5A تولید میکند. Adaptive Fast Charging سامسونگ هم در مقدار ۹V/1.7A، مقدار ۱۵ وات را تولید میکند. تمام فناوری های شارژ سریع یک ویژگی مشترک دارند و آن هم انتقال بیشتر جریان برق است. این توضیحی ساده در مورد شارژ سریع بود اما شکل کارکرد آن، پیچیده تر است. پیش از اینکه به سراغ این موضوع برویم، بهتر است به تفاوت هایی که بین فناوری های شارژ سریع موجود در بازار نگاهی داشته باشیم.

  • توضیح استانداردهای شارژ سریع

  • انتقال قدرت USB (USB-PD)

سیستم انتقال قدرت از طریق USB شکل رسمی فناوری شارژ سریع است که توسط USB-IF در سال ۲۰۱۲ ابداع شد. این استاندارد برای هر دستگاهی که از یک پورت USB برخوردار است، قابل استفاده است که البته این پورت پیش نیازهای نرم افزاری و مداری را داشته باشد. همانند تمامی فناوری های شارژ سریع، USB-PD برای برقراری ارتباط بین شارژر و گوشی، یک پروتکل اطلاعاتی را پیاده سازی میکند. این پروتکل بیشترین میزان انتقال انرژی برای هر دو مورد گوشی و شارژر را تعیین میکند.

GnOAQAAAJinaaLMNOcU7WXMSfX5XAAAAAAHUW8BJ7VfMQcAAACAKSy0LQAAAADg4BBzAAAAAA4RMQcAAADgEBFzAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAOHT+CxavUypXuzCCAAAAAElFTkSuQmCCAA== - با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شوید

USB-PD قابلیت افزایش قدرت خروجی انرژی را تا مقدار ۱۰۰ وات دارد. مقدار انرژی قابل دسترس به مقادیر مختلفی از ولتاژ تقسیم میشود. حالت ۷٫۵W+ و ۱۵W+ برای گوشی های هوشمند بهترین حالت هستند در حالی که مقدار ۲۷ وات یا بالاتر برای لپ تاپ ها و دیگر دستگاه های قدرتمندتر کاربرد دارد. همچنین استاندارد USB-PD از قدرت دو طرفه پشتیبانی میکند که باعث میشود امکان شارژ لوازم جانبی از طریق موبایل وجود داشته باشد. گوشی های پیکسل گوگل از این فناوری برخوردارند و همچنین اپل هم در آیفون ۸، آیفون ایکس و جدیدترین مک بوک های خود از USB-PD استفاده کرده است. در حالی که بسیاری از کمپانی ها ترجیح میدهند از فناوری شارژ سریع خود استفاده کنند.

  • Qualcomm Quick Charge

فناوری شارژ سریع کوالکام رایج ترین این فناوری در صنعت گوشی های هوشمند محسوب میشود و به نوعی استاندارد شارژ سریع پیشفرض این گجت ها است.­نسخه ۴٫۰+ این فناوری با Power Delivery سازگاری دارد و امکان شارژ سریع تر باتری را با پشتیبانی از رنج وسیع تر به دنبال دارد. Quick Charge یک ویژگی موجود در پردازنده های اسنپدراگون است اما بدین معنا نیست که تمام گوشی های مجهز به اسنپدارگون، از Quick Charge پشتیبانی میکنند. با این حال اکثر مدل ها شامل این ویژگی میشوند و تمامی پرچمداران مجهز به تراشه های اسنپدراگون، مانند LG G7، گلکسی نوت ۸، HTC U12 Plus و غیره از این فناوری برخوردارند.

READ  آشکار شدن اسنپدراگون 850 در بنچمارک ها

dNFFYLNKwsYAAAAASUVORK5CYIIA - با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شوید

  • دیگر استاندارهای شارژ سریع

همان طور که در مقدمه مطلب اشاره شد، امروزه فناوری های شارژ سریع مختلفی در بازار هستند و سازندگان فناوری های اختصاصی خود را توسعه داده اند که بسیاری از آنها فقط نمونه های تغییر اسم یافته از Quick Charge یا USB-PD هستند یا ویژگی های خاصی را به آنها اضافه کرده اند. Adaptive Fast Charging سامسونگ یا Turbo Charging موتورولا از جمله این فناوری ها هستند. در این میان فناوری هایی مانند VOOC شرکت اوپو یا Super Charge هواوی کاملا متفاوت هستند. در این دو سیستم به جای افزایش ولتاژ، انتقال جریان به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. در جدول زیر مشخصات مهم ترین فناوری های شارژ سریع را مشاهده میکنید.

wNnaHixpPYQagAAAABJRU5ErkJgggA= - با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شوید

این امکان هم وجود دارد که یک دستگاه از استانداردهای مختلفی از شارژ سریع پشتیبانی کند یا اینکه دست کم تا حدی با آنها سازگاری داشته باشد. متاسفانه نتایج کاملا غیر قابل پیش بینی حین استفاده یک گوشی با شارژر و کابل های مختلف به دست آمده است و منطقی در تخمین عملکرد دستگاه در این حالت وجود ندارد. این موضوع عملا تست شده است و نتایج نشان میدهد بهترین عملکرد دستگاه در شارژ شدن زمانیست که شما از شارژر و کابلی که داخل جعبه بوده استفاده کنید.

KaAR0REREREREQkwCngEREREREREREJcP8fRxKIKDvAVy8AAAAASUVORK5CYIIA - با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شویدO81VBRERERERERETOfQp5REREREREREQCgEIeEREREREREZEA8P8BO9lAXGVop5MAAAAASUVORK5CYIIA - با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شویدOJFTzemppQQAAAABJRU5ErkJgggA= - با نحوه عملکرد فناوری شارژ سریع گوشی‌های هوشمند آشنا شوید