۷ دلیل برای این که عطر‌ها روی انواع پوست بوی متفاوتی دارند

عطرها اسرارآمیز هستند و روی هر نوع پوستی تجربه‌ای عمیقاً متفاوت را برای هر کسی ایجاد می‌کنند. مواد شیمیایی موجود در بدن ما بر نحوه‌ی درک ما از عطر تأثیر می‌گذارند. نوع پوست، سطح PH یا دمای بدن که برای هر فرد منحصربه‌فرد است، این احتمال را افزایش می‌دهد که عطر یکسانی که توسط دو فرد مختلف استفاده می‌شود، بوی کاملاً متفاوتی ایجاد کند. وقتی ترکیبات موجود در عطر‌ی به خوبی با شیمی پوست ترکیب می‌شود، یک تجربه‌ای کاملا شخصی از انواع احساسات و خاطرات، را به وجود می‌آورد. شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما واقعا گاهی کسی می‌تواند عطری از یک رایحه استشمام کند که دیگری نمی‌تواند. در ادامه بیشتر دلایل تفاوت رایحه‌ی عطرها روی انواع پوست را بررسی خواهیم کرد.

ارتباط سطح PH و تفاوت بوی عطر‌ها روی انواع پوست

PH مخفف (Potential of Hydrogen Ion) پتانسیل یون هیدروژن است و به میزان اسیدی بودن یک ماده‌ی خاص مانند پوست اشاره دارد. این اسیدیته به حفظ تعادل چربی‌های طبیعی بدن کمک می‌کند و از آن‌ها در برابر باکتری‌های مضر محافظت می‌کند. پوست هر فردی سطح PH مخصوص به خود را دارد. PH با اعداد ۰ تا ۱۴ اندازه‌گیری می‌شود و ۷ نشان‌دهنده‌ی PH خنثی است. هرچه این عدد کمتر باشد، محیط اسیدی‌تر است. مطلوب‌ترین مقدار PH صورت و بدن ما بین ۴.۷ تا ۵.۷۵ است. درجه‌ی پایین‌تر از این محدوده، اسیدی و بالاتر از آن قلیایی است که هر دو، به گفته‌ی تیلور بولاک (Taylor Bullock)، متخصص پوست، می‌توانند باعث آکنه، پوسته پوسته شدن یا خشکی شوند. زیرا محیط طبیعی پوست که در آن باکتری‌های سالم و طبیعی می‌توانند رشد ‌کنند را مختل می‌کنند.

ادو تویلت زنانه پرنسس مدل ورساچه برایت کریستال حجم 90 میلی لیتر

ارتباط نوع پوست با ایجاد تفاوت در روایح عطرها

تفاوت بوی عطرها روی انواع پوست

نوع پوست، چه چرب، خشک یا مختلط از عوامل اصلی ایجاد تفاوت در تجربه‌ی روایح یک عطر است. زیرا این ترکیب شیمیایی پوست و عطر است که نتیحه‌ی نهایی را تعیین می‌کند. درک چگونگی این اتفاق، فرصت‌های جدیدی را برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان عطر ایجاد می‌کند. برای عطرسازان ماهر، فرآیند ایجاد یک عطر اغلب شامل آزمایش فرمول‌ها روی چندین نوع پوست و کاغذ است. این آزمایش مهم است زیرا حس بویایی، پوست و ترجیحات شخصی هر فرد می‌تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. یک عطرساز ماهر تمام نتایج را جمع‌آوری می‌کند و سپس فرمولی را تنظیم می‌کند تا ترکیب نهایی تا حد ممکن برای انواع پوست کارآمد باشد.

برای یک مصرف‌کننده، تقویت بوی طبیعی بدن و افزایش اعتماد به نفس در بیان فردیت مهم است. به همین دلیل انتخاب عطر به یک تصمیم کمی چالش‌برانگیز تبدیل می‌شود زیرا این آگاهی وجود دارد که حتی یک رایحه‌ی محبوب هم ممکن است به سادگی روی پوست ما جواب ندهد. هر کدام از انواع پوست به نوع متفاوتی از عطر سازگاری بیشتری دارند.

پوست چرب

این نوع پوست نسبت به دیگر انواع پوست رطوبت بیشتری دارد. در میان تفاوت عجیب عطرها روی انواع پوست، پوست چرب به دلیل فراوانی سبوم، (ماده‌ای که توسط غدد چربی که در لایه‌های میانی اپیدرم تولید می‌شود) به عنوان یک ماندگارکننده و تشدیدکننده‌ی عطر شناخته می‌شود. چربی‌های روی پوست، مولکول‌های رایحه را جذب و حفظ می‌کنند و ماندگاری یک عطر خاص را افزایش می‌دهند.

به گفته مایکل دونوان (Michael Donovan)، مؤسس و مدیر خلاق خط تولید عطر St Giles مستقر در لندن، قانون کلی این است که پوست چرب باعث تشدید روایح می‌شود. پوست چرب می‌تواند رایحه‌های ملایم را به روایحی شدید تبدیل کند. او متوجه شد که نت‌های شیرین می‌توانند روی پوست‌های چرب بسیار خسته‌کننده و تقریباً بیمارگونه باشند. در عوض عطاران با استفاده از روایح مرکباتی مانند: گریپ فروت نیروبخش، لیموی تازه، تمیز و تند، ترنج پیچیده و ظریف، عطری سازگار برای پوست چرب ایجاد می‌کنند. طبیعت با طراوت مرکبات، یک عطر ایدئال برای پوست چرب است.

ادو پرفیوم مردانه نیفتی مدل اینوکتوس حجم 100 میلی لیتر
۴۰ %

۴۰۰,۰۰۰

۲۳۹,۰۰۰ تومان

پوست خشک

عطر‌هایی که روی پوست خشک اسپری می‌شوند، شدت کمتری دارند و سریع‌تر تبخیر می‌شوند. ممکن است نیاز باشد که فرد دارای پوست خشک عطر خود را چندین بار در طول روز تمدید کند. مایکل دونوان توضیح می‌دهد پوست خشک به عطر‌های شدیدتر با روایح پایه‌ی قوی‌تری نیاز دارد تا عطر را ماندگار کند. عطر‌های حاوی چوب صندل برای این نوع پوست مناسب هستند. عناصر گرم‌ و چوبی، همچون یک مرطوب‌کننده‌ی طبیعی عمل می‌کنند که به پوست خشک کمک می‌کند هیدراته و انعطاف‌پذیر بماند. وانیل طبیعی یکی دیگر از روایح عالی برای پوست خشک است. همچنین استادان عطرساز توصیه می‌کنند همیشه قبل از استفاده از عطر روی پوست خشک، ابتدا پوست مرطوب شود.

ادو پرفیوم زنانه  مدل Tresor Midnight Rose حجم 75 میلی لیتر
۱۴ %

۱,۰۳۵,۰۰۰

۸۹۲,۰۰۰ تومان

پوست معمولی

این بهترین نوع پوست برای عطرسازان است، زیرا در پوست معمولی اکثر روایح تمایل دارند به ترکیب اصلی خود وفادار بمانند. برای پوست معمولی، عطرسازان بر روی جنبه‌هایی از روایح مانند رزماری، روایح شیرین و مرکباتی همچون یلانگ یلانگ تکیه می‌کنند. زیرا این روایح همچون نوع پوست معمولی، جنبه‌های متعادلی دارند.

اسپری بدن مردانه مدیا مدل کرید اونتوس حجم 200 میلی لیتر
۶۰ %

۱۴۸,۲۰۰

۵۹,۹۵۰ تومان

سایر عوامل تاثیرگذار بر ایجاد تفاوت عطرها روی انواع پوست

شیشه‌ی ادکلن

عوامل زیست محیطی

رطوبت، تغییرات دما، باد و گرمای آفتاب می‌تواند بر طول عمر یک عطر روی بدن تأثیر بگذارد. هوای سرد به عنوان یک تثبیت‌کننده‌ی طبیعی روایح عمل می‌کند در حالی که گرما می‌تواند باعث تبخیر سریع‌تر عطرها شود.

ادو پرفیوم زنانه لطافه مدل یارا حجم 100 میلی‌لیتر

۱,۰۸۸,۳۱۰ تومان

رژیم غذایی

جالب است بدانید خوردن غذا‌های تند و ادویه‌ای باعث می‌شود هنگام ترکیب فرمولاسیون عطر با شیمی پوست، روایح منحصر به فردی ایجاد شود. شیمی بدن تحت تأثیر رژیم غذایی می‌تواند بوی بدن را تغییر دهد که به نوبه‌ی خود با عطر تعامل می‌کند و ویژگی کلی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نحوه‌ی استفاده از عطر

نحوه‌ی استفاده از عطر می‌تواند شدت رایحه روی بدن را تغییر دهد. مالیدن رایحه در کمترین حد ممکن، باعث می‌شود عطر روی سطح پوست بماند و روایح دیرتر تجزیه شوند.

ادکلن زنانه جادور مدل دیور حجم 100 میلی لیتر

۴۴۱,۰۰۰ تومان

هورمون‌ها

هورمون‌ها این قدرت را دارند که ماهیت ذاتی یک عطر را تا حد زیادی روی بدن شما  تغییر دهند. به عنوان مثال خانم‌ها هنگامی که در سطح استروژن پایینی قرار دارند، ممکن است راحت‌تر گرم شوند و بیشتر عرق کنند. این موضوع می‌تواند روی جنبه‌های عطری که استفاده می‌کنند تأثیر بگذارد.

احساسات و تجربیات فردی

ادراک و ضمیر ناخودآگاه، جزئی جدایی ناپذیر از احساسات ما در مورد اینکه آیا یک عطر مورد علاقه، قابل تحمل یا غیرقابل تحمل است، هستند. تجربیات یک فرد می‌تواند باعث شود بویی متفاوت از فرد دیگری احساس کند. حتی می‌تواند باعث شود شدت یک رایحه را بیشتر یا کمتر از فرد دیگری تجربه کند.

سخن پایانی

جوهر زیبایی‌شناختی عطر، مبتنی بر علم شیمی و هنر است. در قلب هر ترکیب روایحی، این واقعیت غیرقابل انکار نهفته است که هر رایحه‌ای برای همه مناسب نیست.  عطر‌ها از صد‌ها ترکیب شیمیایی تشکیل شده‌اند که باعث می‌شود یک رایحه برای همه قابل استفاده نباشد. همین نکته‌، جذابیت و ماندگاری عطر را ایجاد می‌کند. یک عطر اگر شخصیت، استایل، روحیه و سن را منعکس نکند، انتخاب درستی نیست. حتی اگر محبوب‌ترین عطر دنیا باشد. اگر امضای عطری خود را دارید یا در فکر ایجاد آن هستید، اطلاعات این مقاله را در نظر داشته باشید تا به انتخاب بهتر یک عطر به شما کمک کند.

منبع: alphaaromatics

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.