۳۰ بازی برتر که طرفداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان باید تجربه کنند

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان (Dungeons & Dragons) یا همان D&D یک بازی نقش‌آفرینی رومیزی فانتزی است که در آن بازیکنان نقش شخصیت‌های مختلفی را در محیطی تخیلی به عهده می‌گیرند. D&D که در ابتدا توسط‌ گری گیگکس و دیو آرنسون در سال ۱۹۷۴ ساخته شد، یک بازی داستان محور است که در آن یک بازیکن به نام دانجن مستر، به عنوان راوی و داور داستان عمل می‌کند، در حالی که سایر بازیکنان شخصیت‌های خود را کنترل می‌کنند و از طریق تصمیمات و اقداماتشان بر داستان تاثیر می‌گذارند.

بازیکنان با انتخاب نژاد، کلاس و توانایی‌های خود، شخصیت‌های خود را خلق می‌کنند. دانجن مستر نوعی ماجراجویی را ایجاد می‌کند که می‌تواند شامل هر چیزی از کاوش در سیاه‌چاله‌ها و مبارزه با هیولا‌ها گرفته تا حل پازل‌ها و تکمیل ماموریت‌های مختلف باشد. بازیکنان با هم به عنوان یک تیم برای غلبه بر چالش‌ها و رسیدن به اهداف خود کار می‌کنند. این یک بازی تخیل و خلاقیت است. هیچ اقدام درست یا غلطی وجود ندارد و احتمالات در آن بی‌پایان هستند. سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان که از دهه‌ی ۷۰ برای نسل‌های مختلف گیمرها، شادی، ناامیدی و چندین روایت جالب به ارمغان آورده است، یک راه عالی برای گذراندن وقت با دوستان، ابراز خلاقیت و روایت یک داستان با هم محسوب می‌شود. حال در این مقاله به ۳۰ بازی ویدیویی جذاب برای طرفداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان خواهیم پرداخت.

۳۰. Dark Sun: Shattered Lands

تهیه‌کننده: Strategic Simulations / سازنده: Strategic Simulations
سال انتشار: ۱۹۹۳
پلتفرم: PC

بازی Dark Sun: Shattered Lands

اگر هوس کاوش در اعماق خطرناک، نبرد با هیولا‌های وحشی و جمع‌آوری غارت در دنیایی متفاوت از هر جهان دیگر را دارید، پس به دنبال تجربه‌ی Dark Sun: Shattered Lands باشید. این اثر نقش‌آفرینی کلاسیک سال ۱۹۹۳ که در دنیای بی‌رحمانه‌ی آتاس در دنیای سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان اتفاق می‌افتد، یک پیچش بی‌نظیر و بی‌رحمانه در فرمول کلاسیک آن ارائه می‌کند. آتاس یک زمین بایر متروک است که توسط پادشاهان جادوگر ظالمی اداره می‌شود که از زمین و مردم آن استثمار می‌کنند. بهتر است که جنگل‌های سرسبز و رودخانه‌های درخشان را فراموش کنید چرا که در اینجا، بقا یک مبارزه‌ی دائمی در برابر خورشید سوزان، طوفان‌های شن بی‌رحم و تهدید همیشگی برده‌داری یا بدتر از آن است. این محیط خشن یک فضای واقعا ناامید‌کننده ایجاد می‌کند و هر سیاه‌چاله را به یک ماجراجویی پرمخاطره وادار می‌کند.

شما سفر خود را نه به عنوان یک شوالیه‌ی شجاع یا جادوگری قدرتمند، بلکه به عنوان یک گلادیاتور محکوم شروع می‌کنید که مجبور می‌شود برای زندگی خود در میدا‌ن‌های نبرد وحشیانه‌ی شهر دراج بجنگد. این نقطه‌ی شروع منحصر به فرد بلافاصله شما را به قلب اکشن میندازد و اتمسفری را برای دنیای نابخشودنی‌اش، به خوبی تعیین می‌کند. بر خلاف بازی‌های گلادیاتوری سنتی، فرار فقط یک امکان نیست بلکه هدف اصلی شماست. بازی Dark Sun: Shattered Lands دارای یک سیستم مبارزه‌ی نوبتی است که هم چالش برانگیز و هم ارزشمند است. منابع در بازی کمیاب هستند و جادو بهای سنگینی دارد. درست مانند هر بازی باکیفیت در این سبک، هر مبارزه‌ای نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و اجرای تاکتیکی مناسب دارد.

در نهایت این بازی ممکن است گرافیک پر زرق و برق نقش‌آفرینی‌های مدرن را نداشته باشد، اما دنیای منحصر به فرد آن، گیم‌پلی چالش برانگیز و تاکید بر بقا، آن را به جواهری واقعی برای علاقه‌مندان به سبک Dungeon Crawling تبدیل کرده است. بنابراین، اگر به دنبال یک بازی نقش‌آفرینی جذاب هستید که توانایی شما را به طور واقعی آزمایش کند و شما را در یک ماجراجویی فراموش‌نشدنی در دنیایی متفاوت ببرد، بازی Dark Sun: Shattered Lands یک گزینه‌ی مناسب است.

۲۹. Dragon Age: Origins

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: BioWare
سال انتشار: ۲۰۰۹
پلتفرم: PC, Xbox 360, PS3

Dragon Age: Origins

برای طرفداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان که مشتاق ماموریت‌های حماسی و جهان‌های فانتزی غنی فراتر از یک میز هستند، Dragon Age: Origins تجربه‌ی جذابی را ارائه می‌دهد. این شاهکار نقش‌آفرینی محصول ۲۰۰۹، ماهیت D&D را به خوبی به تصویر می‌کشد و آن را به یک تجربه‌ی هیجان‌انگیز و همه جانبه تبدیل می‌کند. دنیای بازی با نام تداس مملو از تاریخ پیچیده، فرهنگ‌های متنوع و سیستم‌های جادویی جذاب است. بازیکنان در قلمرویی پر از پادشاهی کوتوله‌ها، ویرانه‌های الف‌ها و مبارزات انسان‌ها برای کسب قدرت می‌گردند.

این بازی همچنین یک سیستم خلق شخصیت قدرتمند ارائه می‌دهد. شما نژاد، داستان پیش‌زمینه و تخصص خود را انتخاب می‌کنید و شخصیت خود را شکل می‌دهید. این انتخاب‌ها تاثیر ملموسی بر روایت دارند و ماهیت علت و معلولی کمپین‌های D&D را منعکس می‌کنند. در این میان شما گروهی از همراهان را به همراه خود دارید که هر کدام دارای مهارت‌ها و شخصیت‌های منحصر به فردی هستند. از طرفی نبرد استراتژیک، صدور دستورات مختلف و بهره‌برداری از نقاط ضعف دشمن چیزی است که بازی بر آن تاکید زیادی دارد.

یک عنصر اصلی D&D قدرت تصمیم‌گیری بازیکن است. Dragon Age: Origins به این اصل احترام می‌گذارد. انتخاب‌های شما در طول روایت از مکالمات به ظاهر جزئی گرفته تا تصمیم‌های تغییردهنده جهان، پیامد‌های ماندگاری دارد و داستان و روابط شما با همراهان را شکل می‌دهد. در نهایت از مبارزه با موجودات هیولایی مانند نژاد دارک‌اسپاون و اژد‌هایان گرفته تا استفاده از جادوی قدرتمند و کاوش در خرابه‌های باستانی، Dragon Age: Origins یک اثر شایسته برای علاقه‌مندان به فانتزی است.

۲۸. سری Darkest Dungeon

تهیه‌کننده: Red Hook Studios / سازنده: Red Hook Studios

Darkest Dungeon 2

گر دوست دارید به جنبه‌های تیره‌تر و سیاه‌تر سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان و چیزهایی که با کاوش درسیاه‌چاله‌ها می‌آید، وارد شوید، به احتمال زیاد از Darkest Dungeon و Darkest Dungeon 2 لذت خواهید برد. اولین نسخه شما را به مدیریت یک منطقه‌ی در حال فروپاشی که توسط نیرو‌های هیولایی تسخیر شده است، محول می‌کند. شما گروهی از قهرمانان را استخدام می‌کنید و آن‌ها را به سفر‌های خطرناک به اعماق سیاه‌چاله‌ها می‌فرستید. هر مبارزه یک امر پرتنش و مبتنی بر نوبت است که در آن موقعیت‌یابی، هم‌افزایی یا سینرژی توانایی‌ها و کمی شانس موفقیت را تعیین می‌کند.

چیزی که واقعا نسخه‌ی اول را برای طرفداران Dungeon Crawling جذاب می‌کند، فشار بی‌امان است. قهرمانان شما افراد نه چندان ایده‌آلی هستند که نه تنها در معرض آسیب جسمی بلکه در معرض فشار روانی نیز هستند. مشاهده وحشت و تحمل سختی‌ها آن‌ها را تا مرز جنون می‌کشد و به طور بالقوه آن‌ها را علیه خود یا متحدانشان تبدیل می‌کند. این مکانیک استرس لایه‌ای از سیستم ریسک و پاداش را به هر تصمیمی اضافه می‌کند. از طرفی دنباله‌ی آن یعنی دارکست دانجن ۲ رویکرد بیشتری بر روگ‌لایک دارد و شما را مجبور می‌کند که واکنش‌پذیرتر باشید. در حالی که هسته‌ی مبارزات مشابه باقی می‌ماند، تاکید به سمت دورهای ساده با دشواری‌های زیاد تغییر می‌کند. این بازی برای طرفدارانی که هوس یک آزمون مداوم مهارت را دارند، تجربه‌ای فوق‌العاده را ارائه می‌دهد. دشمنان در این نسخه مرگبارتر هستند، منابع کمیاب‌تر هستند و هر تصمیمی وزن بیشتری دارد. تهدید احتمالی بیشتر مرگ برای قهرمانان شما نیز هیجان دورها را بیشتر کرده و شما را وادار می‌کند تا بر رفتار‌های دشمن و ترکیب تیمتان تسلط پیدا کنید.

در این میان هر دو بازی در فضایی تلخ و گوتیک که حس واقعی ترس را برمی‌انگیزند، جریان دارند. سبک هنری طراحی شده با دست در Darkest Dungeon ۱ و محیط‌های سه‌بعدی در Darkest Dungeon ۲ دنیایی ظالمانه را ایجاد می‌کند که در آن به نظر می‌رسد هر سایه با وحشت‌های نادیده پر شده است. روایت ترسناک و طراحی صدای آزاردهنده نیز بیشتر شما را در ناامیدی غوطه‌ور می‌کند و باعث می‌شود هر پیروزی سخت بدست آید.

۲۷. Opus Magnum

تهیه‌کننده: Zachtronics / سازنده: Zachtronics
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC

اوپوس مگنوم

بازی Opus Magnum هیچ کاوشی در سیاه‌چاله‌ها یا جنبه‌های نقش‌آفرینی خاصی ندارد، اما این بدان معنا نیست که نمی‌تواند برای طرفداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان جذاب باشد چرا که حل پازل های دشوار را فراهم می‌کند.. یکی از بهترین چیزهایی که در سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان وجود دارد این است که می‌توانید تا زمانی که راه‌حل خود را پیدا نکرده‌اید، بارها آزمون و خطا کنید. بازی به شما امکان می‌دهد نقش یک کیمیاگر را به عهده بگیرید و از عناصر مکانیکی برای ایجاد فرمول های جدید و حل پازل‌ها استفاده کنید. این شما را به چالش می‌کشد که خارج از چارچوب فکر کنید.

همانطور که احتمالا می‌دانید، در D&D، طلسم‌ها، معجون‌ها و تجهیزات خود را با دقت دنبال می‌کنید. هر تصمیمی دارای وزن است، زیرا تمام شدن منابع می‌تواند فاجعه را به همراه داشته باشد. Opus Magnum نیز این عنصر استراتژیک را به اشتراک می‌گذارد. شما یک فضای کاری محدود و مجموعه‌ای از ابزار‌ها برای رسیدن به اهداف خود دارید. درست مانند یک پارتی که استراتژی خاصی برای استفاده از اسلات طلسم محدود خود را دارد، شما باید به دقت برنامه‌ریزی‌های کیمیاگری خود را انجام دهید، کارایی را به حداکثر برسانید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز‌هایی را که برای موفقیت نیاز دارید در اختیار دارید. بنابراین، اگر علاقه‌مند به D&D بوده و به دنبال چالش جدیدی هستید که از آن مهارت‌های آشنای حل مساله و مدیریت منابع بهره ببرد، به Opus Magnum رجوع کنید. این بازی ممکن است اژد‌ها یا سیاه‌چال‌ نداشته باشد، اما دنیایی جذاب از کیمیاگری مکانیکی را ارائه می‌دهد.

۲۶. Solasta: Crown Of The Magister

تهیه‌کننده: Tactical Adventures / سازنده: Tactical Adventures
سال انتشار: ۲۰۲۱
پلتفرم: PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PS5

بازی Solasta: Crown Of The Magister

بخش مهمی از سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان انداختن تاس و دیدن اینکه شانس شخصیت شما را به کجا می‌برد است. Solasta: Crown of the Magister این سیستم تاس را در گیم‌پلی خود پیاده می‌کند و کمی تعلیق بیشتری را به آن اضافه می‌کند. شما یک گروه متشکل از چهار شخصیت دارید و می‌توانید نژاد‌ها، کلاس‌ها، بیلدها و اقدامات آن‌ها را انتخاب کنید. شما باید از آن‌ها برای حرکت در سیاه‌چال‌هایی که دارای پاداش‌های جذاب و هیولا‌های خطرناک هستند استفاده کنید. Solasta یک بازی نقش‌آفرینی تاکتیکی مبتنی بر نوبت است، اما اگر خوب بازی کنید، دنیای اطراف شما نیز می‌تواند به دشمنان شما آسیب برساند و حتی می‌توانید سیاه‌چاله‌ها خود را برای کاوش دیگران بسازید.

در این میان دنیای سولاستا سرشار از رمز و رازهایی است که در انتظار کشف شدن هستند. بازیکنان در خرابه‌های یک امپراتوری سقوط کرده‌ی الف‌ها جست‌وجو می‌کنند، اسرار مختلف را کشف می‌کنند و با خطراتی که در کمین آن‌ها وجود دارد، روبرو می‌شوند. روایت از طریق ماموریت‌ها و تعاملات شخصیت‌ها آشکار می‌شود و حسی از اکتشاف را ارائه می‌کند که مشخصه‌ی کمپین‌های D&D است. به طور کلی Solasta: Crown of the Magister چیزی بیش از یک بازی ویدیویی است و ادای احترامی دیجیتالی به بازی رومیزی سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان است.

۲۵. Tyranny

تهیه‌کننده: Paradox Interactive / سازنده: Obsidian Entertainment
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PC

بازی Tyranny

آیا از ماجراجویی به عنوان یک قهرمان خسته شده‌اید؟ آیا آرزوی جهانی دارید که در آن یک حکمفرما باشید و از مضامین اخلاقی دور باشید؟ Tyranny مناسب شماست. این بازی عناصر معمول کمپین بازی‌های نقش‌آفرینی سنتی را تغییر می‌دهد و تجربه‌ای بی‌نظیر را برای طرفداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان ارائه می‌دهد. در Tyranny، شما ردای یک Fatebinder را به تن می‌کنید که یک مجری عالی رتبه‌ی قانون برای امپراتوری تازه تاسیس کایروس و یک فاتح بی‌رحم است. در واقع دوران سرنگونی اربابان شرور گذشته است و شما هستید که قدرت را در دست دارید و تصمیماتی می‌گیرید که به طور مستقیم بر سرزمین‌های فتح شده و مردم آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

این پویایی قدرت چیزی است که Tyranny را به چیزی تازه‌ای برای طرفداران D&D تبدیل می‌کند. بازی به شما این امکان را می‌دهد که در تاریکی افراط کنید و دنیایی را تحت حکومت آهنین کایروس شکل دهید. دنیای بازی پر از رمز و راز بوده و برای اکتشاف آماده است و انتخاب‌های شما تأثیر قابل‌توجهی بر خود جهان نیز دارد. هر تصمیمی، از جانبداری از یک جناح خاص گرفته تا اجرای احکام وحشیانه، چشم‌انداز و زندگی افرادی که در آن ساکن هستند را تغییر می‌دهد. در حالی که بازی سطح شخصی‌سازی شخصیت را مانند D&D ارائه نمی‌دهد، به شما امکان می‌دهد شخصیت خود را از طریق سیستمی از توانایی‌ها و ارتقا‌ها شخصی‌سازی کنید. این‌ موارد سبک‌های مختلف بازی را ارائه می‌دهند. در نهایت هرچند که مبارزات در Tyranny نقش مهمی دارند، ارزشمندترین جنبه‌ی بازی در روایت و تصمیم‌گیری آن نهفته است. این تمرکز بر نقش آفرینی و پیامد‌های اعمال برای بازیکنانی که از جنبه‌های اجتماعی و سیاسی کمپین‌های D&D لذت می‌برند، فوق‌العاده است.

۲۴. The Elder Scrolls 5: Skyrim

تهیه‌کننده: Bethesda Softworks / سازنده: Bethesda Game Studios
سال انتشار: ۲۰۱۱
پلتفرم: PC, PS3, Xbox 360, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, PS5, Xbox Series X/S

اسکایریم

اسکایریم مدت زیادی است که عرضه شده و هنوز هم یکی از سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌هایی است که می‌توانید تجربه کنید. داستان به نوعی کاملا حول محور کاری است که می‌خواهید انجام دهید، چه وفادار ماندن به سناریوهای فانتزی معمولی و کشتن اژدها، یا پیوستن و خیانت به انواع گروه‌های مختلف فقط برای دیدن اینکه چه اتفاقی می‌افتد باشد. ماموریت‌های بی‌شماری وجود دارد که می‌توانید به NPC‌ها برای دریافت پاداش‌های مختلف کمک کنید، اگرچه اگر سادیست هستید، می‌توانید آن‌ها را نیز بکشید! در واقع بازی دنیایی از آزادی را ارائه می‌دهد و جامعه‌ی طرفداران آن با ایجاد انواع مادها آن را بیش از پیش گسترش داده است.

در این میان گفتنی است که بازی دارای تنوعی باورنکردنی از سیاه‌چاله‌ها است. هر سیاه‌چال زیبایی‌شناسی و نوع دشمن منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد و تضمین می‌کند که ماجراجویی‌های شما هرگز تکراری نمی‌شوند. این سیاه‌چال‌ها گنجینه‌ای از اطلاعات و اسرار پنهان هستند و هر گوشه و کنار نوید یک کشف جدید را می‌دهد. این سیاه‌چال‌ها در سطوح دشواری مختلفی نیز قرار دارند. از پایگاه‌های راهزن‌ها که برای تقویت مهارت‌های رزمی شما مناسب هستند تا خرابه‌های دورون که توانایی حل مشکل شما را آزمایش می‌کنند، هر سیاه‌چال یک تجربه‌ی متنوع است.

سیاه‌چال‌های اسکایریم مملو از لوت نیز هستند. از سلاح‌های اولیه و زره‌ها گرفته تا تجهیزات قدرتمند و آرتیفکت‌های منحصر به فرد. هرچه عمیق‌تر در آن‌ها قدم بردارید، غنایم با ارزش‌تر می‌شود و هر کاوش موفقی گواهی بر شجاعت و مهارت شماست. بنابراین اگر هوس اکتشاف، چالش در مبارزه و پیدا کردن غنایم ارزشمند را دارید، مشعل خود را بردارید، تیغه‌ی خود را تیز کنید و به دنیای باشکوه اسکایریم وارد شوید.

۲۳. Baldur’s Gate & Baldur’s Gate 2

تهیه‌کننده: Interplay Entertainment / سازنده: BioWare

بالدورز گیت 2

هر کسی که از دهه‌ی ۹۰ میلادی از طرفداران D&D بوده است، احتمالا بالدورز گیت و دنباله‌ی آن را می‌شناسد. آن‌ها فقط یک بازی ویدیویی نیستند بلکه پورتال‌هایی به دنیای خارق‌العاده‌ی D&D محسوب می‌شوند. این بازی‌های نقش‌آفرینی ایزومتریک کلاسیک که در اواخر دهه‌ی ۹۰ منتشر شدند، به عنوان یک استاندارد طلایی برای تبدیل ماجراجویی‌های رومیزی D&D به بازی‌های ویدیویی باقی می‌مانند. سیستم تاس وجود دارد و درست مانند تشکیل یک گروه برای یک کمپین رومیزی، بالدورز گیت به شما امکان می‌دهد شخصیت خود را بسازید یا یک شخصیت از پیش ساخته را وارد بازی کنید و سپس گروهی از همراهان به یاد ماندنی را استخدام خواهید کرد که هر کدام شخصیت، ماموریت‌ها و داستان‌های پس‌زمینه‌ی خاص خود را دارند.

بالدورز گیت شما را به قلمرو‌های فراموش شده می‌برد که مملو از سیاه‌چاله‌هایی برای کاوش، شهر‌ها و راز‌هایی برای کشف کردن است و به شما این امکان را می‌دهد که با ریتم مورد نظر خود به ماموریت‌ها بپردازید، خط داستانی اصلی را دنبال کنید یا در ماموریت‌های جانبی جذاب گم شوید. ابن بازی‌ها یک بسته‌ی استراتژی از موقعیت‌یابی، طلسم و حملات به موقع است. این یک تجربه‌ی هیجان‌انگیز و تاکتیکی است که ماهیت برخورد‌های D&D را به تصویر می‌کشد. گفتنی است که در سال ۲۰۱۲، این بازی با عنوان Baldur’s Gate: Enhanced Edition بازسازی شد و این امر احیای سری و نسخه‌ی دوم را آغاز کرد. این نسخه شامل ماجراجویی اصلی و همچنین بسته‌ی Tales of the Sword Coast و محتواهای جدید بسیاری است.

۲۲. Baldur’s Gate 3

تهیه‌کننده: Larian Studios / سازنده: Larian Studios
سال انتشار: ۲۰۲۳
پلتفرم: PC, PS5, Xbox Series X/S

بازی Baldur's Gate 3

بالدورز گیت ۳ با اینکه راه خود را اندکی از نسخه‌های کلاسیک جدا می‌کند، اما یک تجربه‌ی فوق‌العاده است که جوهره‌ی اصلی سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان را به تصویر می‌کشد. چه یک استاد پرسه زدن در سیاه‌چال باشید یا یک ماجراجویی که اولین قدم‌های خود را در قلمرو‌های فراموش شده برمی‌دارد، دروازه‌ی بالدوز ۳ دنیایی پر از لذت را ارائه می‌دهد. این بازی مکانیزم‌های اصلی نسخه‌ی پنجم و آخر سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان را تکرار می‌کند. طلسم‌ها به طرزی آشنا اعمال می‌شوند، سیستم خلق شخصیت‌ها امکان شخصی‌سازی عمیق بر اساس نژاد‌ها، کلاس‌ها و زیر کلاس‌های D&D را فراهم می‌کند و مبارزه در یک سمفونی نوبتی از استراتژی و برخورد‌های شانسی آشکار می‌شود. در واقع مانند این است که از صفحات کتابچه راهنمای بازیکن خود خارج شده و وارد دنیایی زنده و نفس گیر شوید.

با این حال توسعه‌دهندگان استودیوی لاریان دانسته که D&D چیزی بیش از تاس انداختن است. آن‌ها روایتی غنی را ارئه داده‌اند که پر از انتخاب و پیامد برای بازیکن است. مکالمات بر اساس مهارت‌ها و شخصیت شخصیت شما منشعب می‌شود و هر تصمیمی وزن دارد. آیا با جناح‌های مشکوک همراهی می‌کنید یا مسیر قهرمانانه‌ی خود را ترسیم می‌کنید؟ در هر صورت جهان به انتخاب‌های شما واکنش نشان می‌دهد. بالدورز گیت ۳ فقط یک بازی نیست بلکه نامه‌ای عاشقانه به طرفداران D&D است و دنیایی پر از جادو، عمق تاکتیکی و پتانسیل بی‌حد و حصر برای ماجراجویی را ارائه می‌دهد که فقط D&D می‌تواند ارائه دهد.

۲۱. Disco Elysium

تهیه‌کننده: ZA/UM / سازنده: ZA/UM
سال انتشار: ۲۰۱۹
پلتفرم: PC, PS4, PS5, Nintendo Switch, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی Disco Elysium

سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان فقط حول محور انداختن تاس و کشتن هیولا‌ها نمی‌چرخد. در واقع D&D در قلب خود درباره‌ی داستان‌سرایی مشترک، ساختن جهانی غنی و زندگی در شخصیتی با مهارت‌ها و نقص‌های منحصر به فرد است. در حالی که دیسکو الیسیوم ممکن است مورد عجیبی برای این لیست به نظر برسد، اما به طور شگفت‌انگیزی تجربه‌ای رضایت‌بخش را برای علاقه‌مندان به D&D ارائه می‌دهد.  در این بازی، شما در یک پرونده‌ی قتل، در نقش یک پلیس قرار می‌گیرید و باید با NPC‌های مختلف مقابله کنید.

دنیای دیسکو الیسیوم شهری جنگ‌زده است که بوی آشفتگی سیاسی و فروپاشی اقتصادی می‌دهد. هر اینچ از این شهر از معماری در حال فروپاشی گرفته تا دیوار‌های پر از گرافیتی آن گرفته جذابیت خاصی دارند و همانطور که آن‌ها را کاوش می‌کنید، گذشته‌ی آن را دقیقا مانند آنچه در یک کمپین D&D کشف می‌کنید، کنار هم می‌چینید. همانطور که احتمالا می‌دانید، D&D فقط حول محور مبارزه نمی‌چرخد بلکه استفاده از کلمات خود را برای حرکت در موقعیت‌های مختلف، حل پازل و متقاعد کردن دیگران نیز مهم است. بازی حول محور دیالوگ می‌چرخد و هر مکالمه‌ای فرصتی برای منعطف کردن ماهیچه‌های لفاظی شما فراهم می‌کند و احتمالات بی‌پایانی را به ارمغان می‌آورد.

بنابراین، اگر از طرفداران D&D بوده که به دنبال یک ماجراجویی جدید هستید، به دنبال تجربه‌ی دیسکو الیسیوم باشید. این اثر ممکن است اژد‌ها یا سیاه‌چال نداشته باشد، اما دنیایی غنی برای کاوش، شخصیتی منحصربه‌فرد برای تجربه و داستانی را ارائه می‌کند که بر اساس انتخاب‌های شما آشکار می‌شود و کاری می‌کند که داستان‌سرایی را در فضایی کاملا جدید تجربه کنید.

۲۰. Dungeons 3

تهیه‌کننده: Kalypso Media / سازنده: Realmforge Studios
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

دانجنز 3

در دانجنز ۳ دنیایی از شرارت‌های دیجیتالی وجود دارد که در انتظار کشف شدن هستند. این جواهر استراتژی شما را در نقش یک ارباب سیاه‌چال یا همان دانجن مستر قرار می‌دهد که وظیفه دارد سیاه‌چال خود را به نوعی بسازد و هرج و مرج را در آن ایجاد کند. دقیقا مانند هر دانجن مستر با تجربه، شما کنترل کاملی بر سیاه‌چال خود خواهید داشت. بازی مجموعه وسیعی از اتاق‌ها را برای ساخت امپراتوری شیطانی کامل شما ارائه می‌دهد. در واقع شما می‌توانید برای مینیون‌های هیولایی خود زمین‌های آموزشی درست کنید، تله‌هایی را برای به دام انداختن قهرمانان مزاحم طراحی کنید و خزانه‌های گنج بسازید.

همانطور که احتمالا می‌دانید، یک سیاه‌چال خوب به جمعیتی مناسب از هیولاها نیاز دارد. دانجنز ۳ به شما اجازه می‌دهد تا انواع موجودات را برای انجام دستورات خود استخدام کنید. از ترول‌های غول‌پیکر گرفته تا دزدان حیله‌گر و اژدهایان آتشین، شما ارتشی را جمع‌آوری خواهید کرد که قادر است هر ماجراجویی را که جرات ورود به سیاه‌چال شما را دارد، درهم بشکند. مانند یک دانجن مستر حیله‌گر، شما باید از تفکر استراتژی برای گول زدن قهرمانان استفاده کنید، شبکه‌های پیچیده‌‌ای از تله‌ها راه‌اندازی کنید، از نقاط ضعف دشمن سوء استفاده کرده و هیولاهای خود را در مناسب‌ترین لحظات آزاد کنید. بنابراین، اگر تا به حال آرزو کرده‌اید که شرور پشت سیاه‌چاله‌ها باشید، دانجنز ۳ این فرصت را فراهم می‌کند.

۱۹. Icewind Dale: Enhanced Edition

تهیه‌کننده: Beamdog / سازنده: Beamdog
سال انتشار: ۲۰۱۴
پلتفرم: Nintendo Switch, PS4, Android, PC, Xbox One, iOS

بازی Icewind Dale

بازی Icewind Dale شما را به قلمرو‌های فراموش شده یعنی دنیایی پر از جادو، هیولا‌ها و ماموریت‌های خطرناک می‌برد. شما یک گروه از ماجراجویان درست می‌کنید که از بین نژاد‌های نمادینی مانند انسان‌ها، الف‌ها و کوتوله‌ها انتخاب شده و کلاس‌های قدرتمندی مانند مبارزان، جادوگران و کلریک‌‌ها دارند. هر شخصیت را می‌توان با توانایی‌های منحصربه‌فرد شخصی‌سازی کرد و به شما این امکان را می‌دهد که گروهی درست کنید که کاملا با سبک بازی شما مطابقت داشته باشد. این بازی به خوبی مکانیزم‌های اصلی D&D را به حوزه‌ی بازی‌های ویدیویی وارد می‌کند. شما تاس دیجیتالی میندازید تا نتیجه‌ی اعمال خود از به کار بردن شمشیر در جنگ گرفته تا طلسم‌های عرفانی را مشخص کنید. در این میان سیستم‌های پیشرفت شخصیت از D&D همگی در این بازی وجود دارند و Icewind Dale: Enhanced Edition را به اثری جذاب برای طرفداران بازی رومیزی ذکر شده می‌کنند.

در حالی که Icewind Dale به تجربه‌ی D&D وفادار می‌ماند، آن را نیز گسترش می‌دهد. نسخه‌ی Enhanced شامل محتوای اضافی است که ماموریت‌ها، چالش‌ها و اطلاعات جدید را برای کاوش ارائه می‌دهد. شما با موجوداتی روبرو می‌شوید که در کتاب قوانین اصلی D&D یافت نمی‌شوند و به داستان‌های پیچیده‌ای می‌پردازید که مهارت‌های تاکتیکی و مهارت‌های تصمیم‌گیری شما را آزمایش می‌کنند. توسعه‌دهندگان همچنین گرافیک و رابط کاربری را مدرن کرده‌اند و بازی را برای تازه واردان قابل دسترس‌تر کرده‌اند. افزودن قابلیت کراس پلی نیز به شما امکان می‌دهد بدون در نظر گرفتن دستگاه‌های دوستان، با آن‌ها به ماجراجویی بپردازید.

۱۸. Neverwinter Nights: Enhanced Edition

تهیه‌کننده: Beamdog / سازنده: Beamdog
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, iOS, Android, Nintendo Switch, PS4, Xbox One

Neverwinter Nights: Enhanced Edition

بازی Neverwinter Nights در سال ۲۰۲۲ بازی‌های ویدیویی D&D را به سطحی جدید رساند. این بازی توسط همان افرادی ساخته شده است که مجموعه‌ی بالدورز گیت را خلق کردند. برای دانجن مسترها و ماجراجویان، این بازی گنجینه‌ی از عناصر موفق بازی‌های نقش‌آفرینی است که ذات D&D را به تصویر می‌کشد و آن را به یک قلمرو‌ی گسترده و دیجیتالی پر از هیولا‌ها، جادو و ماموریت‌های حماسی تبدیل می‌کند. بازی از مجموعه قوانین نسخه‌ی سوم D&D استفاده می‌کند و سیستم خلق شخصیت‌های آشنا، مهارت‌ها و مکانیک‌های رزمی‌ای را که می‌شناسید و دوست دارید، تکرار می‌کند.

کمپین تک نفره‌ی بازی ماجراجویی گسترده‌ای را در سرزمین‌های فراموش‌ شده ارائه می‌کند، اما این تازه آغاز کار است. محتواهای متعدد رسمی و ایجاد شده توسط جامعه‌ی بازیکنان، ماجراجویی‌های بی‌پایانی را ارائه می‌دهند. اگر یک دانجن مستر هستید، می‌توانید داستان‌های پیچیده بسازید، سیاه‌چاله‌های منحصر به فرد طراحی کنید و دنیای خود را با NPC‌های جذاب پر کنید. در واقع بازی فقط با تخیل شما محدود شده است. بازی حتی به شما امکان می‌دهد تا خلاقیت‌های خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید و طرفداران D&D را به چالش بکشید. در هر صورت چه یک ماجراجوی باتجربه یا یک تازه وارد کنجکاو به دنیای D&D باشید، Neverwinter Nights: Enhanced Edition یک تجربه‌ی نقش‌آفرینی جذاب را ارائه می‌دهد.

۱۷. Tabletop Simulator

تهیه‌کننده: Berserk Games / سازنده: Berserk Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC

بازی Tabletop Simulator

اکثر طرفداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان عاشق بازی‌های رومیزی هستند. خوشبختانه اگر یکی از اعضای گروه شما به هر دلیلی نتواند به موقع به صورت فیزیکی خود را به شما برساند یا اگر فقط به طور معمول آنلاین بازی می‌کند، همچنان می‌توانید به صورت مجازی از هیجان بازی‌های رومیزی لذت ببرید و لحظات مفرحی را داشته باشید. در واقع بازی Tabletop Simulator به شما و دوستانتان این امکان را می‌دهد که بازی‌های رومیزی کلاسیکی را که همه دوست دارند بازی کنید و همچنین جالب است بدانید که توانایی ایجاد بازی‌های خود را نیز دارید.

۱۶. The Witcher Series

تهیه‌کننده: CD Projekt / سازنده: CD Projekt Red

ویچر 3

برای دوستداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان، دنیای رومیزی ماجراجویی‌های فانتزی می‌تواند فوق‌العاده غنی و رضایت‌بخش باشد اما اگر بتوانید همان حس را در یک بازی ویدیویی تجربه کنید، سری ویچر گزینه‌ای فوق‌العاده است. جهان ویچر سرزمینی مملو از انواع افسانه‌های مختلف و موجوداتی است که طرفداران D&D آرزوی آن را دارند. مجموعه‌ بازی‌های ویچر غرق در اساطیر اسلاوی هستند و برداشت‌های منحصربه‌فردی را از موجودات فانتزی آشنا مانند گریفین‌ها و ترول‌ها، در کنار نسخه‌های اوریجینال وحشتناکی مانند لشن ارائه می‌کنند. دنیای این سری با تاریخ، جناح‌ها و دسیسه‌های سیاسی خاص خود جزئیات به شدت بالایی دارد.

سری ویچر شما را در نقش یک شکارچی هیولا با نام گرالت قرار می‌دهد اما او یک شخصیت تک بعدی نیست. شما دیالوگ‌هایی را انتخاب می‌کنید که بر داستان تأثیر می‌گذارد، اتحادهایی را با افراد مختلف ایجاد می‌کند و حتی بر سرنوشت کل مناطق بازی تاثیر می‌گذارید. این سطح از عاملیت بازیکن گویی که مستقیما از یک کمپین D&D خارج شده است؛ جایی که تصمیمات شما اهمیت زیادی دارد و به روایت کمک بسیاری می‌کند.

این سری از دوراهی‌های اخلاقی سخت نیز دوری نمی‌کند و موقعیت‌های چالش برانگیزی را به سمت شما روانه کرده و شما را مجبور می‌کند تا پیامد‌های اخلاقی اعمال خود را در نظر داشته باشید. در نهایت فرقی نمی‌کند که یک بازیکن با تجربه‌ی D&D باشید یا یک تازه وارد به دنیای ماجراجویی‌های رومیزی، سری ویچر تجربه‌ای گیرا و همه‌جانبه را ارائه می‌دهد که غرق شدن در آن برای طرفداران سبک نقش‌آفرینی و بازی‌های ویدیویی به طور کلی به شدت ضروری است.

۱۵. Shadowrun: Dragonfall

تهیه‌کننده: Harebrained Schemes / سازنده: Harebrained Schemes
سال انتشار: ۲۰۱۴
پلتفرم: PC, iOS, Android, Nintendo Switch, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

بازی Shadowrun: Dragonfall

بازی Shadowrun: Dragonfall یک اثر نقش‌آفرینی تاکتیکی است که در یک دنیای سایبرپانک منحصر به فرد که جادو و فناوری را در هم می‌آمیزد، جریان دارد. دراگون‌فال نبرد‌های تاکتیکی مبتنی بر را ارائه می‌دهد که نیاز به تفکر استراتژیک و استفاده‌ی هوشمندانه از توانایی‌ها دارد. شما تیمی از شدورانرها را فرماندهی خواهید کرد که هر کدام نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند و دشمنان را در یک محیط پرمخاطره از بین می‌برند. بازی یک سیستم مهارتی انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهد. شما می‌توانید شخصیت خود را در جهات مختلف توسعه دهید و این عمق به شما امکان می‌دهد نقش‌هایی را که از سیاه‌چال و اژدهایان دوست دارید، در یک محیط جدید بازسازی کنید.

همانطور که پیشرفت می‌کنید، روابطی با شخصیت‌های گروهتان برقرار می‌کنید، راز‌های آن‌ها را کشف می‌کنید و با هم با دوراهی‌های اخلاقی روبرو می‌شوید. این یک نوع متفاوت از پویایی در گروه است، اما به همان اندازه ارزشمند است. جهان بازی سرشار از افسانه است و عناصر فانتزی مانند الف‌ها و ارک‌ها را با آینده‌ای دیستوپیایی ترکیب می‌کند. در این میان انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید، بر نتیجه‌ی داستان تاثیر می‌گذارد و سطحی از عاملیت بازیکن را ارائه می‌دهد که منعکس‌کننده‌ی یک کمپین جذاب D&D است.

۱۴. Arcanum: Of Steamworks And Magick Obscura

تهیه‌کننده: Sierra On-Line / سازنده: Troika Games
سال انتشار: ۲۰۰۱
پلتفرم: PC

بازی Shadowrun: Dragonfall

این اثر متفاوت جادو و عناصر قرون وسطایی را با نوآوری و ظرافت سبک استیم پانک ترکیب می‌کند. اگرچه ممکن است این ترکیبی عجیب به نظر برسد، اما Arcanum تجربه‌ای سرگرم‌کننده را ارائه می‌دهد که برای علاقه‌مندان به D&D جذاب خواهد بود. در بازی شما با نژاد‌های فانتزی کلاسیک مانند الف‌ها، کوتوله‌ها و گنوم‌ها روبرو خواهید شد که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. سیاه‌چاله‌های پراکنده پر از اورک‌ها، گابلین و دیگر دشمنان آشنا را کاوش کنید. این بازی از یک سیستم مبتنی بر مهارت استفاده می‌کند که یادآور D&D است و به شما این امکان را می‌دهد که شخصیت خود را در زمینه‌هایی مانند شمشیرزنی یا طلسم‌سازی تخصصی کنید.

در مورد انتخاب‌های بازیکن، چه بخواهید از جادو استفاده کنید و چه فناوری، تصمیمات شما عواقبی خواهد داشت. این انتخاب‌ها نه تنها بر داستان تأثیر می‌گذارند، بلکه بر نحوه‌ی واکنش NPC‌ها به شما نیز موثر هستند. در این میان Arcanum هم به ذهن‌های استراتژیک و هم برای جویندگان اکشن پاسخ می‌دهد. می‌توانید بین مبارزات ریل تایم با قابلیت توقف که امکان رفلکس‌های سریع را فراهم می‌کند یا یک سیستم مبتنی بر نوبت که به شما امکان می‌دهد هر حرکت را با دقت برنامه‌ریزی کنید، انتخاب کنید. این انعطاف‌پذیری تضمین می‌کند که نبرد احساس آشنا و جذابی برای طرفداران سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان دارد.

دنیای بازی نیز ثابت نیست. تنش بین جادو و فناوری در جامعه نفوذ کرده و محیطی پویا ایجاد می‌کند. اقدامات شما می‌تواند کفه‌ی ترازو را به نفع یک طرف یا طرف دیگر پایین برده و بر آینده‌ی جهان تأثیر بگذارد. بنابراین، اگر طرفدار D&D بوده و به دنبال ماجراجویی تازه‌ای هستید که در عین حال حسی از نوستالژی را ارائه دهد، Arcanum گزینه‌ی مناسبی است.

۱۳. Etrian Odyssey

تهیه‌کننده: Atlus / سازنده: Atlus
سال انتشار: ۲۰۰۷
پلتفرم: Nintendo DS, Nintendo 3DS, Nintendo Switch, PC

بازی Etrian Odyssey

برای کسانی که بازی‌ روی کنسول‌های دستی مانند Nintendo DS را ترجیح می‌دهند، برخی بازی‌های نقش‌آفرینی مانند Etrian Odyssey تجربه‌ای شگفت‌آوری با الهام از D&D را ارائه می‌دهند. نبرد مبتنی بر نوبت Etrian Odyssey بر پایه‌ی تاکتیک ساخته شده است. در واقع شما گروه خود را از طیف وسیعی از کلاس‌ها تشکیل می‌دهید که هر کدام دارای نقاط قوت و ضعف منحصربه‌فردی هستند که منعکس‌کننده تصمیم‌های ترکیبی‌ای است که در D&D می‌گیرید. تسلط بر گروه‌ها، بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌های دشمن و استفاده‌ی موثر از مهارت‌ها همگی برای موفقیت بسیار مهم هستند و تفکر استراتژیک مورد نیاز در یک رویارویی جذاب D&D را تکرار می‌کنند.

مدیریت منابع در Etrian Odyssey کلیدی است. آیتم‌های شفابخش محدود، نحوه‌ی استفاده از طلسم و غیره شما را مجبور می‌کند که با دقت برنامه‌ریزی کنید و از هر منبعی نهایت استفاده را ببرید. این کمبود یک لایه تنش را به بازی اضافه می‌کند و آن را چالش برانگیز می‌کند. در این میان علاوه‌بر سیستم ساخت شخصیت قدرتمند، بازی مسیر‌های منشعب و معضلات اخلاقی مختلفی را ارائه می‌کند. مهم‌تر از همه در هسته‌ی خود، Etrian Odyssey جوهره‌ی یکی از چیزهایی که D&D را بسیار جذاب کرده به تصویر می‌کشد و آن هم چیزی نیست جز جسارت ماجراجویی در ناشناخته‌ها. هر سیاه‌چال دخمه‌ای پرپیچ و خم و دارای راز‌هایی برای کشف، هیولا‌هایی برای نابودی و گنجینه‌هایی برای پیدا کردن دارد. به طور کلی این یک بازی سرگرم‌کننده است که عطش شما را برای کاوش و ماجراجویی برطرف می‌کند.

۱۲. Planescape: Torment: Enhanced Edition

تهیه‌کننده: Beamdog / سازنده: Beamdog
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC, Android, iOS, Nintendo Switch, PS4, Xbox One

Planescape: Torment

آیا تا به حال هوس کرده‌اید که عمیق‌تر به داستان‌های غنی و پرسش‌های فلسفی که در گوشه و کنار کمپین‌های D&D وجود دارد، بپردازید؟ Planescape: Torment: Enhanced Edition برای شماست. داستان شما را به قلمرویی پر جنب و جوش و عجیب و چندجهانی قرار می‌دهد. شما در نقش The Nameless One بازی می‌کنید که مردی جاودانه است که دچار فراموشی و مرگ‌های بی‌شماری شده است. کشف اسرار گذشته و شکستن نفرین به هدف اصلی شما تبدیل می‌شود. تصمیمات شما در طول روایت تأثیر عمیقی بر داستان دارد و دنیای اطراف شما و روابطی را که می‌سازید شکل می‌دهد. این بازتاب آزادی انتخابی است که در یک کمپین D&D تجربه می‌کنید و به شما این امکان را می‌دهد که عواقب اقدامات خود را کشف کنید.

بازی در زمینه‌ی دیالوگ نیز عالی است و برخی از جذاب‌ترین مکالمات را در تاریخ سبک نقش‌آفرینی ارائه می‌دهد و بهتر است که خود را برای رویارویی با گروهی از شخصیت‌های بسیار عمیق که هر کدام انگیزه‌ها و دیدگاه‌های فلسفی خود را دارند، آماده شوید. در این میان بازی یک سیستم آشنای مبتنی بر تاس برای اقدامات و برخورد‌ها ارائه می‌دهد و در عین حال پیچش‌های منحصر به فرد و عمق تاکتیکی زیادی را برای جذاب نگه داشتن گیم‌پلی ارائه می‌دهد. در نهایت این اثر تنها یک بازی ویدیویی نیست بلکه مانند یک رمان تعاملی است که طرفداران ماجراجویی را راضی خواهد کرد.

۱۱. سری Dark Souls

تهیه‌کننده: Bandai Namco Entertainment / سازنده: FromSoftware

دارک سولز 3

اگر به دنبال غوطه‌ور شدن در سیاه‌چاله‌های خطرناک، مبارزه با هیولا‌های ترسناک و کشف افسانه‌های مرموز را دارید، سری دارک سولز ماجراجویی‌هایی را ارائه می‌دهد که حسابی شما را به چالش می‌کشد. ماجرای جهان نسخه‌های مختلف این سری از طریق جزئیات محیطی ظریف، توضیحات آیتم‌ها و گفت‌وگو‌های رمزآلود شخصیت‌های غیرقابل بازی آشکار می‌شود. شما گذشته‌ی از هم پاشیده یک پادشاهی سقوط کرده را کنار هم می‌گذارید و تراژدی‌ها و پیروزی‌های ساکنان آن را کشف می‌کنید.

بازی D&D چالش‌هایی را به سمت شما روانه کرده و مهارت تاکتیکی و کار گروهی شما را آزمایش می‌کند. دارک سولز با تمام وجود این مورد را درک کرده است چرا که هر دشمنی نیازمند رصد و استراتژی دقیق است. جاخالی دادن، عقب‌نشینی و پیاده‌سازی به موقع حملات، تبدیل به رقص مرگ و زندگی می‌شود که منعکس‌کننده تصمیم‌گیری‌های مهمی است که در یک رویارویی پرتنش D&D انجام می‌دهید. در سری بازی‌های دارک سولز شما در ابتدا کلاس خود را انتخاب می‌کنید و شخصیت خود را با مجموعه‌ی وسیعی از سلاح‌ها، زره‌ها و جادو تجهیز می‌کنید. هرچند کشف بهترین کلاس و تجهیزات برای شما نیازمند آزمون و خطا است.

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های سری دارک سولز جهان پر از شگفتی آن است. در واقع شما هرگز نمی‌دانید چه چیزی در گوشه و کنار  جهان و سیاه‌چاله‌ها در کمین است. هر گوشه‌ای دارای پتانسیل یک گنج پنهان، یک دشمن ترسناک یا میانبری است که کل مسیر شما را تغییر می‌دهد. در نهایت اگر یک ماجراجوی باتجربه‌ی D&D هستید که به دنبال یک چالش جدید می‌گردید یا به سادگی میل پرسه زدن در دنیایی غرق در جادو دارید، سری دارک سولز و جدیدترین اثر سازنده‌ی آن در این سبک یعنی الدن رینگ به شدت مناسب شما است اما بهتر است خود را برای مردن‌های مکرر آماده کنید.

۱۰. Neverwinter

تهیه‌کننده: Perfect World Entertainment / سازنده: Cryptic Studios
سال انتشار: ۲۰۱۳
پلتفرم: PC, Xbox One, PS4

بازی Neverwinter

بازی Neverwinter یک MMO رایگان بر اساس D&D است و در شهر Neverwinter در کمپین سرزمین‌های فراموش شده جریان دارد. شما با موجودات نمادینی مانند ارک‌ها، بیهولدرها و میمیک‌ها روبرو خواهید شد که همه با جزئیات باشکوهی رندر شده‌اند. این بازی از یک سیستم کلاسی با چندین گزینه استفاده می‌کند که منعکس‌کننده کهن الگو‌های D&D است. هر کلاس دارای توانایی‌ها و سبک‌های بازی منحصر به فردی است که به شما این امکان را می‌دهد تا مسیر خود را به سمت قهرمانی بپیمایید.

با این حال برخلاف نبرد‌های نوبتی سنتی سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان و آثار اقتباس شده از آن، Neverwinter دارای اکشن ریل تایم است. هرچند این بدان معنا نیست که تفکر استراتژیک نخواهید داشت زیرا انتخاب مهارت‌ها و تجهیزات مناسب برای شخصیت خود و همچنین تسلط بر کمبو‌ها و تاکتیک‌ها، برای غلبه بر رویارویی‌های چالش برانگیز بازی بسیار مهم هستند. همانطور که گفته شد، بازی یک تجربه‌ی آنلاین MMO است، به این معنی که شما دنیای پر جنب و جوشی را با بازیکنان بی‌شمار دیگری به اشتراک خواهید گذاشت و برای مقابله با سیاه‌چاله‌ها با آن‌ها همکاری خواهید کرد. این جنبه‌ی اجتماعی لایه‌ای از همکاری را به گیم‌پلی تزریق می‌کند که ماهیت گروه محور D&D را منعکس می‌کند. گفتنی است که Neverwinter به طور مداوم در حال تکامل است و با به روز‌رسانی‌های محتوای جدید که چالش‌ها و داستان‌های جدیدی را معرفی می‌کند، حسابی شما را در طول زمان سرگرم خواهد کرد.

۹. Divinity: Original Sin 2

تهیه‌کننده: Larian Studios / سازنده: Larian Studios
سال انتشار: ۲۰۱۷
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

بازی Divinity: Original Sin 2

این اثر دنباله‌ای شگفت‌انگیز برای Divinity: Original Sin است. در داستان بازی آمده که قرن‌ها پس از بازی اول، به جای بازی با یک جفت سورس هانتر، خود را به عنوان یک Sourcerer خواهید یافت. حال با نزدیک شدن به Void و مرگ دیواین، این به شما بستگی دارد که جهان را از تسلیم شدن در برابر تاریکی حفظ کنید. بازی شخصی‌سازی بسیار زیادی را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید نژاد، داستان پس‌زمینه و کلاس شخصیت خود را انتخاب کنید و یک گروه منحصر به فرد برای مطابقت با سبک ماجراجویی خود بسازید. در این میان Divinity: Original Sin ۲ با روایت‌های منشعب و گزینه‌های گفت‌وگوی تأثیرگذار همراه شده است. انتخاب‌های شما بر دنیای اطراف شما تاثیر می‌گذارد، اتحاد یا درگیری ایجاد می‌کند و سرنوشت جهان بازی یعنی ریولون را شکل می‌دهد.

مبارزات بازی حول محور استفاده‌ی مناسب از نقاط قوت و ضعف گروه شما می‌چرخد. شما می‌توانید آتش و سم را ترکیب کنید تا اثرات محیطی ویرانگری را ایجاد کنید و یا جادو‌های قدرتمندی را آزاد کنید که می‌تواند جریان نبرد را تغییر دهد. از طرفی بازی دنیایی وسیع و پر جنب و جوش را برای کاوش ارائه می‌دهد. از جنگل‌های سرسبز و شهر‌های شلوغ گرفته تا سیاه‌چاله‌های مخفی و خرابه‌های فراموش‌شده، هر گوشه‌ای پتانسیلی برای ماجراجویی، غارت و اطلاعات دارد. در نهایت شما همچنین می‌توانید کمپین‌های خود را ایجاد کنید و از طریق Master Mode کمپین‌های ساخته شده از طرفداران را بازی کنید.

۸. Knights Of Pen And Paper 2

تهیه‌کننده: Paradox Interactive / سازنده: Kyy Games
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: iOS, Android, PC, PS4, Nintendo Switch, Xbox One

بازی Knights of Pen & Paper 2: RPG

سری Knights of Pen & Paper یکی از کمدی‌ترین مجموعه‌هایی است که بر اساس D&D ساخته شده است و رویکردی فراتر به فرهنگ گیک که صنعت بازی را احاطه کرده است، دارد. این ماجراجویی پیکسلی روشن و رنگارنگ دارای حداکثر پنج بازیکن است که توسط یک گیم مستر به ماجراجویی می‌پردازند. همانطور که آن‌ها پشت میز زیبای خود می‌نشینند، دنیای بازی در برابر شما آشکار می‌شود. این بازی از آنجایی که از D&D الهام گرفته است، شامل نژاد‌ها، کلاس‌ها و جادو‌های آشنا است. شما گروه خود را جمع می‌کنید، ماموریت‌های خود را انتخاب کرده و در سیاه‌چال‌هایی پر از هیولا‌ها غرق می‌شوید.

در حالی که قلمروی دیجیتال نیاز به تاس فیزیکی را از بین می‌برد، مکانیک اصلی پرتاب آن برای تعیین موفقیت به طرز شگفت‌انگیزی حفظ می‌شود. بازی در آن لحظه‌ی پر تنش از انتظار پیشرفت می‌کند تا ببیند آیا شخصیت شما یک ضربه‌ی مهم را دریافت می‌کند یا یک حمله را شکست می‌دهد و این به نوبه‌ی خود مبارزه را پویا و جذاب نگه می‌دارد. در این میان Knights of Pen & Paper ۲ کاوش را با مجموعه وسیعی از لوت‌ها پاداش می‌دهد. شما سلاح‌های قدرتمند، زره‌های جادویی و آیتم‌های عجیب و غریبی را که توانایی‌های شخصیت شما را افزایش می‌دهند، کشف خواهید کرد.

از طرفی طنز بازی ناشی از ارجاعات هوشمندانه‌ی گیم مستر به فرهنگ پاپ آن است. این اشارات لحظات خوشایندی را فراهم می‌کند. بنابراین، اگر به دنبال تجربه‌ی Dungeon Crawling سرگرم‌کننده‌ای هستید، Knights of Pen & Paper ۲ یک ماجراجویی لذت‌بخش و نوستالژی را ارائه می‌دهد که جوهره‌ی نقش‌آفرینی‌های کلاسیک را به تصویر می‌کشد و در عین حال شوخ طبعی و مکانیک‌های منحصر به فرد را به آن گیم‌پلی سنتی تزریق می‌کند.

۷. Dragon Age: Inquisition

تهیه‌کننده: Electronic Arts / سازنده: BioWare
سال انتشار: ۲۰۱۴
پلتفرم: PS3, PS4, PC, Xbox 360, Xbox One

بازی Dragon Age: Inquisition

بازی Dragon Age: Inquisition جدیدترین بازی در سری دراگون ایج است. در حالی که این سری در مقایسه با برخی بازی‌های دیگر، امکان انتخاب زیادی برای شخصی‌سازی شخصیت‌ها را ندارد، شما می‌توانید نژاد، ویژگی‌ها، جنسیت و دیگر موارد کلی شخصیت خود را انتخاب کنید. در این نسخه شما به بازرس تداس تبدیل می‌شوید , با استفاده از نماد روی دست خود برای بستن یک شکاف مرموز در آسمان که شیاطین را به جهان ر‌ها می‌کند، تلاش خواهید کرد. درست مانند بازی‌های قبلی، شما این گزینه را دارید که با چند نفر از همراهان خود روابط عاشقانه بسازید، اگرچه اکنون این مورد به دلیل واکنش به رویداد‌های داستانی و چیز‌های دیگر، در مقابل سیستم هدیه دادن در دیگر بازی‌های دراگون ایج رخ می‌دهند.

بازی تعداد زیادی از سیاه‌چاله‌های قابل کاوش را که در سراسر جهان باز گسترده‌اش پراکنده شده‌اند، در دسترس قرار می‌دهد. از خرابه‌های کوتوله‌های باستانی گرفته تا معابد الف‌های فاسد، هر مکان دارای زیبایی‌شناسی، معما‌ها و خطرات منحصربه‌فردی است که درست مانند کمپین‌های D&D، هرگز نمی‌دانید که در ادامه چه چیزی را می‌توانید کشف کنید. آزمایش با ترکیب‌ها و تاکتیک‌های مختلف گروه برای غلبه بر رویارویی‌های چالش برانگیز، بخش اصلی تجربه‌ی بازی است. به طور کلی Dragon Age: Inquisition ممکن است یک D&D دقیق روی یک صفحه نمایش نباشد، اما آنچه این سبک را بسیار سرگرم‌کننده می‌کند، ارائه می‌دهد.

۶. Pathfinder: Kingmaker

تهیه‌کننده: Deep Silver / سازنده: Owlcat Games
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One

بازی Pathfinder: Kingmaker

بازی Pathfinder: Kingmaker شما را به دنیایی می‌برد که بر اساس مجموعه قوانین Pathfinder ساخته شده است و شباهت زیادی به نسخه‌ی ۳.۵ بازی D&D دارد. این بدان معناست که شما با کلاس‌های شخصیت‌های آشنا مانند جادوگران، سرکش‌ها و مبارزان روبرو خواهید شد که هر کدام دارای توانایی‌ها و تخصص‌های زیادی برای انتخاب هستند. البته کمی آزادی بیشتری در کلاس‌های شخصیت‌های خود نسبت به دیگر آثار لیست خواهید داشت. سیستم پیچیده‌ی مبارزات مانند انداختن تاس روی یک میز مجازی است که تصمیم‌گیری تاکتیکی و رویارویی‌های هیجان‌انگیزی را که D&D به آن معروف است، تکرار می‌کند.

در حالی که Pathfinder: Kingmaker ویژگی‌های کلاسیک Dungeon Crawling را ارائه می‌دهد، پیچ و تاب منحصر به فردی را در راه شما ایجاد می‌کند و آن هم مدیریت پادشاهی است. شما اشراف زاده‌ی خود را از یک مرز مورد مناقشه بیرون می‌آورید و حکومت خود را از پایه می‌سازید. این یک لایه‌ی کاملا جدید از تفکر استراتژیک را به بازی اضافه می‌کند. شما منابع را مدیریت می‌کنید، اتحادهای مختلفی ایجاد کرده و تصمیمات سختی می‌گیرید که سرنوشت پادشاهی شما را شکل می‌دهد. طرفداران D&D لذت ساختن شخصیت عالی را می‌دانند. همانطور که ذکر شده، Pathfinder: Kingmaker این مورد را به ارتفاعات جدیدی از پیچیدگی می‌برد. با مجموعه گسترده‌ای از نژاد‌ها، کلاس‌ها و دیگر موارد برای انتخاب، می‌توانید یک قهرمان یا شروری بسازید که کاملاً سبک بازی شما را منعکس کند.

در واقع چه در رویای آزاد کردن پرتابه‌های آتشین به عنوان یک جادوگر قدرتمند یا تسلط بر میدان جنگ به عنوان یک جنگجوی بربر باشید، Pathfinder: Kingmaker ابزار‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا ماجراجوی خود را واقعا منحصر به خود کنید. در نهایت درست مانند یک کمپین D&D، بازی به تصمیمات شما پاداش می‌دهد. انتخاب‌های شما تاثیر ملموسی بر دنیای اطرافتان می‌گذارد، روایت را شکل می‌دهد و اتحاد‌های پایدار یا رقابت‌های تلخی ایجاد می‌کند.

۵. Star Wars: Knights Of The Old Republic

تهیه‌کننده: LucasArts / سازنده: BioWare
سال انتشار: ۲۰۰۳
پلتفرم: Xbox, PC, iOS, Android, PS5, Nintendo Switch

بهترین بازی جنگ ستارگان

داستان این بازی ۴۰۰۰ سال قبل از امپراتوری کهکشانی جریان داشته و در آن شما آخرین‌ امیدی هستید که فرقه جدای در برابر نیرو‌های تاریک سیث دارد. شما می‌توانید با ایجاد جدای خود در دنیای جنگ ستارگان غوطه‌ور شوید و از آن‌ها بخواهید بر اساس انتخاب‌هایی که انجام می‌دهند، مسیر سمت روشن یا تاریک فورس را طی کنند. شما در بازی، سیارات مختلف را کاوش خواهید کرد که هر کدام دارای محیط، فرهنگ و چالش‌های متمایز خود هستند. این حس اکتشاف شبیه به جست‌وجو در مناطق ناشناخته در نقشه‌ی D&D است و شما را دائما درگیر و مشتاق می‌کند تا ببینید در گوشه‌ی بعدی از جهان بازی چه خبر است.

بازی مفهوم قلم و کاغذ مهمانی‌های ماجراجویانه را می‌گیرد و آن را به یک تجربه‌ی تک نفره تبدیل می‌کند. شما گروهی از همراهان را گرد هم می‌آورید که هرکدام شخصیت‌ها و مهارت‌های منحصربه‌فرد خود را دارند و پویایی‌ای را که ممکن است با دوستان خود در اطراف یک میز D&D ایجاد کنید، منعکس می‌کند. در این میان بازی فرصت‌های زیادی را برای گفت‌‍وگو و تعامل با شخصیت‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوید ارائه می‌دهد. در نهایت اگر از علاقه‌مندان به D&D و مشتاق یک ماجراجویی حماسی در سری جنگ ستارگان هستید، بهترین گزینه Knights of the Old Republic است.

۴. XCOM 2

تهیه‌کننده: ۲K / سازنده: Firaxis Games
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, iOS, Android

بازی XCOM 2

مجموعه‌ی XCOM یکی دیگر از سری بازی‌های علمی تخیلی لیست برای کسانی است که جنبه‌های خاصی از D&D را دوست دارند. XCOM ۲ جدیدترین بازی این سری است که ۲۰ سال پس از اتفاقات بازی‌ قبلی رخ می‌دهد. در این بازی زمین تحت حاکمیت بیگانگان قرار گرفته است و بشریت ظاهرا تنها دو راه برای طی کردن دارد. در واقع همسو شدن با نظم جدید جهانی یا له شدن زیر پای آن تنها گزینه‌ها هستند. به نوعی فقط افراد دور از جامعه این آزادی را دارند که در برابر نظم جدید موضع بگیرند. شما نقش رهبر یک گروه مقاومت را برعهده می‌گیرید و می‌توانید سرباز‌های مختلف را استخدام کنید، به آن‌ها دستوراتی بدهید و غیره.

از منظر گیم‌پلی XCOM ۲ یک بازی تاکتیکی مبتنی بر نوبت است. همانطور که گفته شد، شما گروهی از سربازان را کنترل می‌کنید که هر کدام دارای توانایی‌ها و کلاس‌های منحصربه‌فردی هستند و در برابر یک نیروی بیگانه برتر از نظر فنی، ماموریت‌هایی را انجام می‌دهند. این ساختار مبتنی بر نوبت به طور مستقیم منعکس‌کننده‌ی مبارزات D&D است. به طور کلی کنار زدن دشمنان، استفاده از محیط برای کاور و بهره‌برداری از نقاط ضعف دشمن کلید پیروزی است. شما با انواع مختلفی از دشمنان روبرو خواهید شد که هر کدام به تاکتیک‌های متفاوتی نیاز دارند. درست مانند کشف بهترین راه برای شکست دادن یک دسته گابلین حیله‌گر یا یک اژد‌های آتشین، XCOM ۲ نیاز به تفکر استراتژی و هماهنگی‌های زیادی دارد. بنابراین، اگر به دنبال یک چالش استراتژیک هستید که هیجان تاکتیک و سیستم توسعه‌ی شخصیت D&D را در یک محیط علمی تخیلی به تصویر بکشد، XCOM ۲ قطعا ارزش تجربه را دارد.

۳. Pillars Of Eternity

تهیه‌کننده: Paradox Interactive / سازنده: Obsidian Entertainment
سال انتشار: ۲۰۱۵
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

پیلارز آو اترنیتی

بازی Pillars of Eternity که توسط سازندگان فال‌اوت: نیو وگاس ساخته شده است، یک نقش‌آفرینی عالی برای تجربه است که به شما این امکان را می‌دهد که سرنوشت خود را بسازید، در حالی که همچنان برای قهرمان شدن به همان روشی که شما و سایر اعضای گروهتان در تجربه‌های رومیزی می‌جنگید، مبارزه می‌کنید. در حالی که این بازی به طور مستقیم از مجموعه قوانین D&D استفاده نمی‌کند، قلب آن با ریتم این نقش‌آفرینی کلاسیک می‌تپد. در بازی کلاس‌های شخصیت‌های آشنا مانند مبارزان، سرکش‌ها و جادوگران را خواهید یافت که هر کدام دارای توانایی‌های عمیقی برای شخصی‌سازی گروه خود هستند.

در واقع شما نه تنها کلاس و نژاد خود را انتخاب می‌کنید، بلکه در پس‌زمینه‌ی شخصیت خود نیز دخیل بوده و شخصیت و انگیزه‌های آن‌ها را شکل می‌دهید. این انتخاب‌ها در طول بازی مهم است و بر گزینه‌های دیالوگ و حتی نحوه‌ی واکنش همراهان به تصمیمات شما تأثیر می‌گذارد. در این میان جهان بازی مملو از فرهنگ و تاریخی غنی است. از شهر پر جنب و جوش Defiance Bay گرفته تا سیاه‌چاله‌های خطرناکی که در زیر آن کمین کرده‌اند، هر محیطی با جزئیات بالایی ساخته شده است. از طرفی مبارزات بازی نوبتی و تاکتیکی است و مستلزم موقعیت‌یابی و استفاده‌ی متفکرانه از جادو‌ها و مهارت‌ها است. بنابراین، اگر از علاقه‌مندان به D&D هستید و مشتاق یک ماجراجویی جذاب در رایانه‌ی شخصی خود هستید، به دنبال تجربه‌ی Pillars of Eternity باشید.

۲. Pillars of Eternity II: Deadfire

تهیه‌کننده: Versus Evil / سازنده: Obsidian Entertainment
سال انتشار: ۲۰۱۸
پلتفرم: PC, PS4, Xbox One

Pillars of Eternity II: Deadfire

اگر بازی Pillars of Eternity را دوست دارید، دنباله‌ی آن به میزان قابل توجهی سطح بازی نخست را بالا می‌برد. پنج سال بعد از اتفاقات نسخه‌ی اول، شما زمین و دریا‌ها را برای خدای سرکشی به نام Eothas جست‌وجو می‌کنید. این ماموریت شما را به مجمع الجزایر ددفایر هدایت می‌کند که میزبان نبردی برای کنترل منطقه بین چهار جناح مختلف است. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌خواهید به چه کسی کمک کنید و مانع چه کسی شوید و انتخاب‌هایتان آینده‌ی آن جناح‌ها و جهان را به صورت کلی شکل می‌دهد.

شما در طول سفر، شخصیت خود و افراد حاضر در گروه خود را به طور کامل شخصی‌سازی خواهید کرد. این بازی طیف گسترده‌ای از نژاد‌ها، کلاس‌ها و گزینه‌های چند کلاسه‌ی مختلف را ارائه می‌دهد. مبارزات بازی نوبتی و مبتنی بر تاکتیک است و به شما امکان می‌دهد که توانایی‌های گروه خود در زمان مناسب استفاده کنید. مجمع الجزایر ددفایر دنیایی پر از جزئیات است که مملو از افسانه، اسرار و سیاه‌چاله‌های پنهان است که هر گوشه‌ای پتانسیل ماجراجویی را دارد. شما با شهرنشینان عجیب و غریب روبرو می‌شوید، در خرابه‌های باستانی غرق شده و با موجودات خارق‌العاده روبرو می‌شوید. به طور کلی سری پیلارز آو اترنیتی برای طرفداران D&D به شدت پیشنهاد می‌شود.

۱. The Warlock Of Firetop Mountain

تهیه‌کننده: Tin Man Games / سازنده: Tin Man Games
سال انتشار: ۲۰۱۶
پلتفرم: Nintendo Switch, iOS, PC

بازی The Warlock of Firetop Mountain

بازی The Warlock of Firetop Mountain یک نقش‌آفرینی جذاب است که بر اساس رمانی ماجراجویی با همین نام نوشته‌ی یان لیوینگستون و استیو جکسون ساخته شده است که هنگام تجربه‌ی آن احساس می‌کنید که پشت میز یک دانجن مستر پرشور نشسته‌اید. در بازی شما با پا گذاشتن در کفش‌های یک ماجراجوی شجاع، در غار‌های زیر کوه فایرتاپ کاوش خواهید کرد و در هزارتویی پر از انتخاب‌های خطرناک و موجودات خارق‌العاده پیمایش خواهید کرد. بازی شما را به یک سیاه‌چال گسترده می‌برد که پر از مسیر‌های منشعب، اتاق‌های مخفی و پازل‌های مرموز است. هر گوشه‌ای دارای پتانسیل وجود لوت، خطر یا تصمیمی است که داستان را تغییر می‌دهد. بازی The Warlock of Firetop Mountain با روایت منشعب و گزینه‌های شخصیتی متعدد، به ندرت تکراری شده و هر تصمیمی که می‌گیرید مسیر شما را تغییر می‌دهد و منجر به برخورد‌ها، چالش‌ها و پاداش‌های جدید می‌شود.

از طرفی در حالی که بازی دارای گرافیک سه‌بعدی معمول این ژانر نیست، جوهره‌ی ماجراجویی‌های کلاسیک سیاه‌چال و اژدهایان را از طریق توضیحات متنی غنی و تصاویر خاطره‌انگیز به تصویر می‌کشد و درست مانند خواندن یک رمان فانتزی خوب، The Warlock of Firetop Mountain به تخیل شما اجازه می‌دهد که تصویر واضحی از خطرات و لذت‌های نهفته در اعماق کوه را در ذهنتان ترسیم کند. گیم‌پلی بازی به جای ساخت شخصیت‌های پیچیده یا سیستم‌های پیچیده‌ی جنگی، تمرکز بر کاوش و تصمیم‌گیری دارد. در نهایت اگر از علاقه‌مندان به سیاه‌چاله‌ها و اژدهایان هستید، بهترین اثری که می‌توانید تجربه کنید، بدون شک The Warlock of Firetop Mountain است که یک ماجراجویی نوستالژی و در عین حال چالش‌برانگیز را ارائه می‌دهد.

منبع: The Gamer

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی

Adblock test (Why?)

لینک منبع خبر


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.