۱۳ فیلم جنگی بریتانیایی دیدنی در مورد جنگ جهانی دوم؛ از Their Finest تا Overlord

فیلم ها می توانند نقش دریچه ای به گذشته، برای حفظ و ماندگار ساختن لحظات کلیدی تاریخ و داستان های شخصی را ایفا کنند. جنگ جهانی دوم یکی از این لحظات بود، یک فصل ترسناک و فراموش نشدنی از تاریخ سیاره ما که مدام در پس زمینه سینما شاهد روایت های مکرر بوده است. فیلم های جنگی اغلب ترکیبی از روایت پر اکشن و پرتعلیق را فراهم می کنند، در حالی که فعالیت های قهرمانانه و فداکاری هایی که حیرت انگیز و از لحاظ عاطفی تاثیرگذار هستند را به تصویر می کشند. توانایی این فیلم ها در ایجاد بینش نسبت به اتفاقات تاریخی و شرایط انسان، نقش مهمی در جذابیت بخشیدن به ژانر فیلم های جنگی داشته است.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

با این تفاصیلف این فهرست به فیلم های جنگی اختصاص دارد که داستان های جنگ جهانی دوم را از دیدگاه بریتانیایی ها روایت می کند. برای کسانی که به داستان هایی از شجاعت و واقعیت های تاریک جنگ علاقه دارند، در این مطلب بهترین فیلم های بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم را رتبه بندی کرده ایم.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۱۳- Eye of the Needle (1981)

دونالد ساترلند در فیلم Eye of the Needle نقش یک جاسوس نازی خونسرد و حسابگر را بازی می کند، تریلری جنگی در مورد هنری فابر بیرحم که در جریان آماده شدن برای نبرد دی دَی، نقش مهم اطلاعاتی برای هیتل ربازی می کند و در یک جزیره دورافتاده در اسکاتلند گرفتار می شود، در شرایطی که تلاش می کند به آلمان بازگردد. فابر سعی می کند خانواده ای که در این جزیره سکونت دارند را برای هدف خود مورد سوء استفاده قرار دهد، به ویژه زن و مادری جوان به نام لوسی را، اما در می یابد که این خانواده بیکار نمی نشینند، در حالی که تلاش دارد عملیات متفقین در طول این نبرد سرنوشت ساز را ناکام بگذارد.

فیلم Eye of the Needle یک تریلر آرام سوز پرتنش و باکیفیت است که بر اساس رمان کن فولت ساخته شده و ژانر جاسوسی را به شکلی استادانه اجرا می کند، در حالی که مخاطب را تمام مدت روی صندلی اش نیم خیز نگه می دارد. ساترلند به شکل خوشایندی در نقش فابرنازی ترسناک است، در حالی که در یک بازی موش و گربه خطرناک با لوسیِ به شدت توانمند وارد می شود. این فیلم حاوی روایتی جذاب، شخصیت های پیچیده و داستان عاشقانه ای پرپیچ و تاب و عجیب است که مطمئناً مخاطب را تا پایان در حال حدس زدن نگه می دارد.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۱۲- Their Finest (2016)

با فهرستی جذاب از بازیگران ستاره به رهبری جما آرترتون، بیل نای و سم کلافلین، درام کمدی جنگی Their Finest در لندن سال ۱۹۴۰ و بعد از اتفاقات دانکرک روایت می شود و بر تلاش های سناریونویس هایی به نام کاترین کول و تام باکلی برای خلق یک فیلم پروپاگاندایی هیجان انگیز تمرکز دارد که بتواند باعث تهییج توده ها و افزایش روحیه شود. در شرایطی که نبرد بریتانیا اداهم دارد و کارزار بمباران آلمانی ها ملقب به Blitz آغاز می گردد، این دو نویسنده مصمم تلاش دارند تصاویر دانکرک را به امید ترغیب ایالات متحده برای پیوستن به جنگ، تدوین کنند.

جذابیت متقابل خوشایند و داستان عاشقانه بین آرترتون و کلافلین در این فیلم جذاب بسیار برجسته است، فیلمی که نگاهی خیره کننده به فرآیند فیلمسازی در آن دوران تاریخی و اهمیت تصاویر پروپاگاندایی را به مخاطب ارائه می دهد. پیچش داستانی شوکه کننده در پرده سوم فیلم قطعاً مخاطب را غافلگیر می کند و داستان جذاب فیلم-در-فیلم آن، عنصر منحصربفرد جدیدی به این درام کمدی اضافه می کند که به شکلی تحسین برانگیز دستاوردها و مشارکت های بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم را به تصویر می کشد. لون شرفیگ، کارگردان فیلم حس شوخ طبعی بی سروصدا اما فوق العاده و مهربانانه ای دارد که در سراسر فیلم می درخشد.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۱۱- Enigma (2001)

با تمرکز بر جاسوسی، دسیسه و درام شخصی، درام تاریخی Enigma داستان تام جریکو را روایت می کند، یک کدشکن بریتانیایی که به بلچلی پارک بازگردانده می شود و وظیفه دارد کد انیگمای دستگاه رمزساز آلمانی ها را بشکند. در طول این ماموریت، او درگیر تحقیقات در مورد مفقود شدن معشوقه سابقش، یک کدشکن سابق، می شود که او را به سمت افشاسازی رازها و خیانت در جامعه بلچلی پارک رهنمون می کند.

فیلم Enigma موفق می شود یک داستان رازآلود جذاب را در یک فضای بزرگ تر از تلاش ها برای شکستن رمز انیگما ترکیب کرده و مخاطبان را با پیچش داستانی خیره کننده و رازآلودی بر یک داستان آشنا، از ابتدا تا پایان سرگرم و در حال حدس زدن نگه دارد. شخصیت های فیلم چندبعدی بوده و با درگیری های شخصی و کاری مواجهند که عمق بیشتری به داستان می بخشد. بازیگران طراز اول فیلم، از جمله کیت وینسلت و دوگاری اسکات، بازی هایی قوی از خود ارائه می دهند که شخصیت هایی زنده و قابل درک خلق می کنند. اگر چه داستانی ساختگی دارد اما این فیلم از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار است.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۱۰- Where Eagles Dare (1968)

بر اساس رمانی به همین نام نوشته آلیستار مک لین، فیلم جنگی پراکشن بریتانیایی-آمریکایی Where Eagles Dare ، ریچارد برتون و کلینت ایستوود را در نقش های اصلی دو کماندوی بریتانیایی به کار می گیرد. هدف آن ها نجات یک ژنرال آمریکایی است که به اسارت نازی ها درآمده و در یک قلعه به شدت حفاظت شده در کوه های آلپ حفاظت می شود. این فیلم مملو از پیچش های داستانی است، در شرایطی که کماندوها باید هم با نیروهای دشمن و هم خائنی که در میان خودشان حضور دارد، مقابله کنند.

فیلم Where Eagles Dare یک کلاسیک در ژانر فیلم های جنگی به شمار می آید، فیلمی که به خاطر روایت پرهیجان و پرتعلیقش شناخته می شود. در حالی که یکی از واقع گرایانه ترین فیلم های جنگی نیست، این فیلم مخاطبان خود را با اکشن انفجاری، نبردهای پرتنش، شخصیت های به یادماندنی و سکانس های اکشن خوش ساخت خود سرگرم و هیجان زده می کند. ترکیب فیلم از جاسوسی، ماجراجویی و تعلیق، آن را به یک فیلم محبوب در میان طرفداران فیلم های جنگی کلاسیک تبدیل کرده است.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۹- The Battle of Britain (1969)

داستان فیلم The Battle of Britain در سال ۱۹۴۰ و در جریان اولین مراحل جنگ جهانی دوم روایت می شود، جایی که تلاش های قهرمانانه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به تصویر کشیده می شود. آدولف هیتلر به لوفت وافه دستور داده است تا برتری هوایی خود را بر فراز بریتانیا اعمال کند و نیروی هوایی بریتانیا نیز به ربهری مارشال دودینگ، وظیفه دارد از جزایر بریتانیا محافظت نماید.

فیلم The Battle of Britain اغلب به خاطر تصویر واقع گرایانه اش از نبردهای هوایی، استفاده از هواپیماهای واقعی متعلق به جنگ جهانی دوم مورد تحسین قرار می گیرد. سکانس های فوق العاده نبرد تن به تن هواپیماها نقطه قوت اصلی این فیلم است که تجربه سینمایی هیجان انگیزی را برای مخاطب خلق می کند. این فیلم یک اثر جنگی قهرمانانه و الهام بخش است که فداکاری های کسانی که در جریان نبرد بریتانیا از کشورشان محافظت کردند را ارج نهاده و بدین ترتیب، آگاهی تاریخی را برای نسل های جوان تر فراهم می سازد. لوکیشن ها، لباس ها، فیلبرداری خیره کننده و بازی های عالی توسط ستارگان طراز اول فیلم (از جمله مایکل کین و لارنس الیویه) باعث شده که جذابیت این فیلم دوچندان شود.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۸- The Dam Busters (1955)

بر اساس واقعیت های تاریخی، فیلم The Dam Busters داستان برنامه ریزی و اجرای عملیات Chastise توسط گای گیبسون از فرماندهان نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا را روایت می کند. هدف این عملیات استفاده از بمب های ویژه موسوم به بمب های جهشی برای نابود کردن چند سد استراتژیک در دره روهر در آلمان است. این فیلم داستان گروهی از خلبانان مصمم و بااستعداد را روایت می کند که برای رسیدن به هدف خود با موانع متعددی روبرو می شوند.

با ماموریت واقعی و متهورانه جنگی اش، تمرکز بر نوآوری فنی، شخصیت های به یاد ماندنی و دقت تاریخی، این فیلم به یک کلاسیک در ژانر جنگی تبدیل شده است. این فیلم ادای دینی مناسب به شجاعت و عزم نیروی هوایی بریتانیاست که چنین عملیات خطرناکی را برای کمک به کشورشان بر عهده گرفتند. بازی ریچارد تاد در نقش گیبسون تحسین همگان را برانگیخت و موسیقی متن هیجان انگیز فیلم نیز برای همیشه در قلب علاقمندان به ژانر جنگی ماندگار شد.

MV5BMjMxMzk2NTIxOF5BMl5BanBnXkFtZTgwNDM0MTg5MTE@. V1

۷- A Bridge Too Far (1977)

بر اساس کتابی با همین عنوان نوشته کرونلیوس رایان، فیلم A Bridge Too Far یک تصویرسازی حماسی از عملیات مارکت گاردن است، یک عملیات نظامی شکست خورده متفقین در جریان جنگ جهانی دوم. این فیلم با بازی ستارگان زیادی از جمله شان کانری، آنتونی هاپکینز، مایکل کین، جین هکمن و رابرت ردفورد در نقش فرماندهان، سربازان و شخصیت های دخیل در این عملیات ساخته شده است.

این فیلم به خاطر دقت تاریخی و تصویرسازی پرجزییات از مردم و اتفاقاتی که یک لحظه کلیدی را در جنگ جهانی دوم شکل دادند، مورد تحسین قرار گرفته است. این فیلم ابایی از به تصویر کشیدن شکست ها و کمبودهای این عملیات ندارد که عمق و اعتبار بیشتری به روایت می بخشد. همچنین فیلم A Bridge Too Far به خاطر فیلمبرداری خیره کننده و سکانس های نبرد واقع گرایانه اش شناخته می شود. ستارگان فیلم بازی هایی تحسین برانگیزی از خود ارائه می دهند، در شرایطی که فیلم یک روایت حماسی را به تصویر می کشد که به شکلی موثر تلاش های قهرمانانه و فداکاری هایی که در وسط درگیری ها گرفتار شده بودند را بازسازی می کند.

The Imitation Game 2014طط
BENEDICT CUMBERBATCH stars in THE IMITATION GAME

۶- The Imitation Game (2014)

فیلم های جنگی همیشه نباید در مورد سربازان و میدان های نبرد باشند تا به عنوان یک فیلم جنگی دسته بندی شوند و فیلم The Imitation Game تاییدی بر این مدعاست. به کارگردانی مورتن تایدلوم، این فیلم از دیدگاه آلن تورینگ، با بازی بندیکت کامبربچ، ریاضیدان بریتانیایی که نقش مهمی در کشف رمز ماشین کدگذاری انیگمای آلمانی ها داشت، روایت می شود.

به خاطر کیفیت منحصربفرد، سبک روایی سرگرم کننده و از لحاظ تاریخی معتبر و مهمش، و البته بازی های قوی از کامبربچ و کیرا نایتلی، فیلم The Imitation Game نقدهای بسیار مثبتی از منتقدان دریافت کرد. این فیلم نه تنها اطلاعات مفیدی در مورد جنبه های کمتر شناخته شده اما مهم تاریخ بریتانیا در جنگ جهانی دوم در اختیار مخاطب قرار می دهد، بلکه نقش ادای احترامی به میراث تورینگ را نیز دارد.

Overlord 1975سیب

۵- Overlord (1975)

درام جنگی تاریک و شخصی Overlord تصویری خونین از نبرد نورماندی را به نمایش گذاشته و نوری بر فداکاری های مردانی می تاباند که زندگی شان را در جریان این نبرد سرنوشت ساز در طول جنگ جهانی دوم از دست دادند. با تمرکز بر داستان سرباز بریتانیایی جوان و ساده ای به نام توماس بدوس، این فیلم تاثیرگذار به روایت دوران آموزشی او با گردان شرق یورکشایر پرداخته و ماجرای او تا رسیدن به سواحل سورد بیچ، جایی که در نهایت در جریان عملیات دی دی جان می بازد را دنبال می کند.

Overlord با فیلمبرداری تاثیرگذار سیاه و سفید، نگاهی از نزدیک، دقیق و البته ویرانگر به سربازانی می اندازد که در نبرد نورماندی و کل جنگ با ترسناک ترین تجربیات روبرو شدند، در حالی که همزمان نشان می دهد که چطور سربازان احساس می کردند نقش قطعه ای در ماشین جنگی متفقین را بازی می کنند. استوارت کوپر، کارگردان فیلم، گفته است که Overlord در مورد «قهرمانی های جنگ نیست، برعکس در مورد تاریکی فداکاری است» و این فیلم قوی و تاثیرگذار در نهایت جایزه باارزش خرس نقره ای هیئت داوران را در فستیوال بین المللی فیلم برلین دریافت کرد.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۴- Hope and Glory (1987)

فیلم Hope and Glory از فرمول سنتی و معمول فیلم های جنگی دوری می کند، ژانری که اغلب نبردهای حماسی را از دیدگاه سربازان به تصویر می کشد. به جای آن، در این فیلم به کارگردانی جان بورمن، با یک درام کمدی نیمه بیوگرافیک روبرو هستیم که داستان را از دریچه نگاه منحصربفرد یک پسربچه به نام بیل روهان روایت می کند. داستان فیلم که در طول جنگ جهانی دوم روایت می شود، در مورد روابط خانوادگی، تاثیر جنگ بر زندگی روزمره انسان ها و انعطاف پذیری مردم در مقابله با دوران سخت است.

اگر چه یک فیلم جنگی معمول نیست اما Hope and Glory با استقبال منتقدان و مخاطبان روبرو شد و به خاطر اینکه متفاوت از دیگر فیلم های جنگی بود مورد تمجید قرار گرفت. بسیاری ترکیب ماهرانه درام و کمدی در این فیلم را ستودند، در حالی که همزمان داستانی احساسی در مورد تجربیات یک کودک در طول جنگ را روایت می کرد. با این وجود، از آنجایی که این فیلم سرعت روایت کندی داشته و خیلی ساده داستان تجربیات این پسربچه و خانواده اش را دنبال می کند، شاید به اندازه دیگر فیلم های جنگی مرتبط با جنگ جهانی دوم برای همه جذاب نباشد. با این وجود، فیلم بسیار سرگرم کننده و اثرگذاری است که مملو از امید و شخصیت های تحسین برانگیز است.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۳- Darkest Hour (2017)

Darkest Hour روی لحظه ای حیاتی در زندگی وینستون چرچیل به عنوان نخست وزیر بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم تمرکز دارد. داستان این فیلم در شرایطی آغاز می شود که چرچیل به تازگی به مقام نخست وزیری رسیده و با وظیفه ترسناک تصمیم گیری برای مذاکره با هیتلر یا وفادار ماندن به تصمیم تزلزل ناپذیر برای ادامه مبارزه روبروست.

بازی گری اولدمن از شخصیت چرچیل یکی از نقاط قوت فیلم است، که البته جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول را نیز برایش در پی داشت. از صدا، سبک رفتار و حرکات، تا وجود و ذاتش، اولدمن به چرچیل تبدیل می شود که نقش مهمی در ماندگار شدن این فیلم داشته است. غیر از آن، سبک کارگردانی منحصربفرد جو رایت و فیلمبرداری برونو دلبونل نیز نقش مهمی در موفقیت فیلم داشته اند. علاوه بر همه این ها، Darkest Hour قوی ترین و تاثیرگذارترین سخنرانی های چرچیل را نیز در خود دارد که نه تنها اعتبار تاریخی فیلم را افزایش می دهد بلکه به شدت آن را هیجان انگیز و تهییج کننده می سازد.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۲- Dunkirk (2017)

فیلم Dunkirk ساخته کریستوفر نولان یک تصویر تاثیرگذار و واقع گرایانه از تخلیه نیروهای متفقین از ساحل دانکرک در طول جنگ جهانی دوم است. از طریق سه روایت متمایز اما مرتبط از زمین، دریا و هوا، فیلم نولان موفق می شود تنش، آشوب و درماندگی نیروهای دخیل در این عملیات تخلیه نیروها را بازسازی کند. خط روایی اول فیلم داستان گروهی از سربازان را روایت می کند که روی پلی در ساحل دانکرک به دام افتاده اند. روایت دوم در مورد گروهی از غیرنظامیان است که به درخواست دولت بریتانیا برای نجات سربازان گرفتار از طریق دریا به کمک آن ها می شتابند. و روایت سوم داستان خلبانان نیروی هوایی سلطنتی است که برای محافظت از نیروهای در حال تخلیه، در آسمان با نیروی هوایی آلمان مبارزه می کنند.

فیلم دانکرک از آن دسته فیلم های جنگی است که تماشای آن هم دشوار و هم جذاب است، فیلمی که روح رشادت سربازان در طول جنگ جهانی دوم را به تصویر می کشد. از طریق دیالوگ های مینیمالیستی، بازی های خیره کننده، تم های پیچیده، افکت های هیجان انگیز و ساختار داستانی منحصربفردش، این فیلم داستان واقعی جنگ را روایت می کند. موسیقی متن هانس زیمر بر تعلیق و تنش عاطفی فیلم می افزاید، که در نهایت به خلق یک فیلم جنگی قابل توجه با جوایز فراوان منجر می شود.

بهترین فیلم های جنگی بریتانیایی در مورد جنگ جهانی دوم

۱- The Bridge On the River Kwai (1957)

سلطان سینمای حماسی، دیوید لین خوب می دانست که چطور داستانی تاریخی را به شکلی باشکوه، سرگرم کننده و عظیم روایت کند. جنگ اغلب پس زمینه یا روایت اصلی فیلم های اوست، مانند جنگ جهانی اول در فیلم لارنس عربستان و جنگ داخلی روسیه در دکتر ژیواگو. اما The Bridge On the River Kwai به طور مستقیم با این ژانر روبرو می شود، و در تمام جنبه های فیلم جنگی به اوج کیفیت و تاثیرگذاری می رسد. این فیلم در مورد گروهی از اسرای بریتانیایی است که توسط ژاپنی ها به اسارت درآمده و به کمپی در تایلند منتقل می شوند. در مدت حضور در این کمپ، آن ها با ساخت یک پل استراتژیک به کمک نیروهای متحد می آیند اما مخفیانه تلاش می کنند تا ماموریت های این نیروها را مختل کنند.

تقریباً کسی نیست که موتیف سوت دار و موسیقی برنده اسکار مالکوم آرنولد در این فیلم را نشنیده باشد، که به سرعت شما را به یاد شخصیت های باهوش، بامزه و قهرمان فیلم لین می اندازد، فیلمی که برنده جوایز اسکار متعدد دیگری نیز شد (بهترین فیلمبرداری، بهترین سناریو اقتباسی، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین، بهترین بازیگر مرد نقش اول و بهترین فیلم). بازیگران بی نقص هستند، در حالی که الک گینس، ویلیام هولدن، سسو هایاکاوا و جک هاوکینز بازی هایی پیچیده و پرجزییات از خود ارائه می دهند. تماشاگران فیلم شیفته این شخصیت ها شدند و به همین خاطر وقتی این فیلم ده سال پس از انتشار اولیه، توسط شبکه ABC پخش شد، بیش از ۷۲ میلیون نفر به تماشای آن نشستند.

<!–

–>

Adblock test (Why?)

لینک منبع


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.